تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

۶ پیش‌بینی از آینده بازارها / فعالان کدام بازار امید بیشتری دارند؟

۶ پیش‌بینی از آینده بازارها / فعالان کدام بازار امید بیشتری دارند؟

در بهمن ماه امسال هرچند بازار سهام هفت درصد بازدهی مثبت داشت اما میزان نوسان قیمت دلار دو برابر این میزان بود و قیمت طلا نیز بیشتر از این و معادل ۱۸ درصد گران شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در بهمن ماه امسال هرچند بازار سهام هفت درصد بازدهی مثبت داشت اما میزان نوسان قیمت دلار دو برابر این میزان بود و قیمت طلا نیز بیشتر از این و معادل ۱۸ درصد گران شد. اما در ادامه برای بازارها چه پیش‌بینی‌هایی وجود دارد؟

مهدی پورمهر، کارشناس اقتصادی: ایران به عنوان یک کشور واردکننده همواره متقاضی ارز بوده. به خصوص پیک مصرف، که عموما روزهای پایانی سال است، موجب افزایش قیمت ارز هم در جهت تامین کالا و هم حفظ ارزش پول توسط برخی از افراد می‌شود. از طرفی استفاده دولت از ظرفیت افزایش قیمت در روزهای پایانی سال و جبران هزینه‌های جاری را هم باید مدنظر داشت.

سید محمود فضل آذر شربیانی، بازرس هیات مدیره اتحادیه طلا تهران: چنانچه هفته آینده سیر روند نزولی انس جهانی طلا ادامه‌دار باشد و در مقابل بانک مرکزی هم بتواند بازار ارز را کنترل کند با وجود افزایش تقاضا طلا در بازار داخل هم ارزان می‌شود.

ایمان رئیسی، کارشناس بازار سرمایه: بازار سهام در یک ماه باقی مانده تا پایان سال حرکتی صعودی خواهد داشت و شاخص کل به یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد خواهد رسید، هرچند ممکن است بعد از رسیدن شاخص کل به یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد دوباره روند نزولی بورس آغاز شود.

ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه: فعلا همه چیز به واکنش جامعه بین‌الملل به خروج ایران از پروتکل الحاقی وابسته است و احتمالا این واکنش‌ها تا نیمه دوم اسفند ماه تاثیر خود را بر بازار سهام خواهد گذاشت. احتمالا بورس از هفته آخر اسفند و بعد از شفاف شدن موضع ایران در جامعه بین‌الملل روند صعودی خود را شروع خواهد کرد و این روند در ایام عید ادامه خواهد داشت.

پیمان حدادی، کارشناس بازار سرمایه: مشکل بازار سهام تغییر دامنه نوسان نبود و مشکل اصلی بورس نبود خریدار موثر است و در این شرایط کم کردن دامنه نوسان فقط جلوی ریزش زیاد شاخص کل را خواهد گرفت. در جریان معاملات امروز با وجود افت کم شاخص کل اکثر نمادهای شاخص‌ساز با فشار فروش همراه شدند و سازمان بورس با کم کردن دامنه نوسان فقط جلوی ریزش زیاد شاخص کل را گرفته است. به نظر می‌رسد شاخص کل تا پایان سال در محدوده یک میلیون ۳۰۰ هزار واحد تثبیت شود.

عباس‌علی حقانی‌نسب، کارشناس بازار سرمایه: تغییر نامتقارن دامنه نوسان بازار را فرسایشی می‌کند و نقدشوندگی بازار سهام را نیز کم کرده است. در این تصمیم مختصات توده‌واری بازار سهام ایران در نظر گرفته نشده و در طولانی مدت باعث فراری شدن سهامداران می‌شود. به نظرم روند بورس هفته آینده منفی است و تا زمانی که دامنه نوسان متقارن ادامه دارد روند بورس فرسایشی است.

برای پیش‌بینی بورس فردا می‌توانید گزارش پیش‌بینی بورس ۲ اسفند ۹۹ را بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند