تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

مالیات اصناف تغییر می‌کند؟

مالیات اصناف تغییر می‌کند؟

به نظر می‌رسد سازمان امور مالیاتی رویه جدید خود را برای وصول مالیات اصناف تغییر دهد. این تغییرات شامل تمدید فرجه ارائه اظهارنامه مالیاتی و تغییر ضرایب و معافیت‌های مالیاتی خواهد بود.

به گزارش‌تجارت‌نیوز، دو روز پیش جمعی از کسبه و اصناف به عملکرد سازمان امور مالیاتی معترض شدند. نتیجه این اعتراض برگذاری جلسات فشرده میان اصناف و سازمان امور مالیاتی بود. براین اساس آیا مالیات اصناف تغییر می‌کند؟

بررسی‌های تجارت‌نیوز از اتاق اصناف و اتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی نشان می‌دهد که در نتیجه این واکنش اعتراضی، ممکن است سازمان در رویه امسال خود تجدید نظر کند.

براین اساس از یکسو ممکن است مهلت نهایی ارائه اظهارنامه‌ مودیان مالیاتی تا میانه تیر تمدید شود و از سوی دیگر، احتمال تغییر در ضرایب و معافیت‌های مالیاتی صنوف مختلف وجود دارد.

تغییرات احتمالی مالیات اصناف چیست؟

اکبرپازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی نیز با تایید ضمنی این موضوع به تجارت‌نیوز گفت: در دو روز گذشته مذاکراتی داشتیم و صحبت‌هایی شد هنوز نتیجه قطعی نیست، اما قرار است اتفاقاتی در رابطه با اصلاح ضرایب و معافیت‌ها و مهلت تمدید اظهار نامه رخ بدهد، همه اینها به جلسه امروز بستگی دارد.

وی ادامه داد: در بحث ضرایب مالیاتی شرایط هر صنف با صنف دیگر متفاوت است. ۱۳۵ اتحادیه صنفی داریم که طیف متنوعی از کالا و خدمات را ارائه می‌کنند.

پازوکی افزود: نمی‌توان برای همه صنوف درصد یکسانی را به عنوان مالیات تعیین کرد. قیمت کالا و خدمات برخی صنوف نوسان زیادی ندارد و برخی دیگر، افزایش قیمت چشمگیری داشتند. با هیچ منطقی قابل توجیه نیست که بابت فروش روغن، یخچال، ماشین و طلا یک درصد معین به عنوان مالیات تعیین شود.

پیش از این، حمیدرضا رستگار، مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران درباره دلیل نارضایتی کسبه از عملکرد جدید سازمان امور مالیاتی به تجارت‌نیوز گفت: برای امسال تراکنش سامانه صیادی، دستگاه کارت‌خوان و حساب بانکی، مبنای وصول مالیات بر درآمد کسبه قرار دارد. این برآورد با شرایط اقتصادی همخوانی ندارد و نباید تورم به وجود آمده را سود فروشنده درنظر گرفت.

عملکرد سازمان امورمالیاتی از آن جهت به واکنش اعتراضی اصناف منجر شده که در بودجه سال ۱۴۰۱، دولت حساب ویژه‌ای را روی درآمدهای مالیاتی خود باز کرده است.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند