احتمال کاهش تخصیص آب شرب و بخش صنعت در اصفهان

احتمال کاهش تخصیص آب شرب و بخش صنعت در اصفهان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: درصورت ادامه روند کاهش بارش در هفته‌های پیش‌رو، احتمال کاهش تخصیص ۲۵ درصدی در بخش صنعت و ۱۵ درصدی در بخش شرب می‌رود چرا که آبی وجود ندارد که میان بهره‌برداران توزیع شود.

هاشم امینی با اشاره به وضعیت منابع آب شرب در اصفهان گفت: در سال گذشته میزان بارش در حوضه آبریز زاینده‌رود حدود ۱۲۰۰ میلی‌متر بوده که این رقم در سال آبی جاری با احتساب بارندگی‌های اخیر به ۴۷۷ میلی‌متر رسیده است که این رقم بیانگر این مسئله است در سال آبی جاری میزان بارندگی در حوضه آبریز زاینده‌رود، یک سوم بارش‌ها در سال گذشته در این حوضه بوده است. همچنین در سال گذشته آورد سد زاینده‌رود حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب بوده که این رقم هم اکنون به ۳۶۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، امینی با اشاره نقش میزان آورد آب در سد زاینده رود در تامین پایدار آب شرب مشترکین گفت: درحال حاضر آب شرب بیش از ۶ میلیون نفر از مردم استان اصفهان و استان‌های همجوار از سد زاینده‌رود تامین می‌شود در حالی‌که میزان آورد سد زاینده‌رود در سال آبی جاری، یک چهارم میزان آورد آب در سال گذشته است؛ این در حالیست این حجم از آورد سد زاینده رود علاوه بر رفع نیاز آبی برای مصارف شرب به منظور تامین مصارف کشاورزی و صنعت هم لحاظ می‌شود.

براساس گزارش وزارت نیرو، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان به تخصیص آب در حوضه آبریز زاینده‌رود پرداخت و اعلام کرد: از بهمن ماه سال گذشته به‌منظور توزیع عادلانه آب در حوضه آبریز زاینده‌رود ۲۰ درصد سهم تخصیص آب در صنعت و ۱۰ درصد سهم شرب کاهش یافت، اما گمانه‌زنی‌ها بر این است که اگر بارندگی‌های قابل توجه‌ای در ماه‌های باقی مانده از فصل بارش صورت نگیرد احتمال کاهش تخصیص ۲۵ درصدی در بخش صنعت و ۱۵ درصدی در بخش شرب می‌رود؛ چرا که آبی وجود ندارد میان بهره‌برداران توزیع شود.

امینی با بیان اینکه مردم اگر می‌خواهند در نیمه اول سال جاری با چالش جدی در دسترسی پایدار به آب شرب مواجه نشوند، باید مصرفشان را مدیریت کنند، اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۴ میلیون و ۷۰ هزار نفر در ۵۶ شهر و ۳۰۰ روستا تحت پوشش طرح آبرسانی اصفهان بزرگ قرار دارند. بنابراین اگر این تعداد روزانه مصرف خود را مدیریت کنند به‌گونه‌ای که آب کمتری نسبت گذشته مصرف کنند مسلما با مشکل کم آبی در فصل تابستان مواجه نمی‌شوند؛ اما اگر بخواهند همان شیوه مصرف را که در سنوات گذشته داشتند دنبال کنند قطعاً با مشکل کم آبی در فصل تابستان روبرو می‌شوند.

وی ادامه داد: مردم به راهکارهای مصرف بهینه آب که از سوی شرکت آبفای استان اصفهان در قالب توزیع بروشور در میادین واماکن پرتردد شهر و برنامه‌هایی که در قالب فیلم‌های مستند، انیمیشن، موشن گرافی، زیر نویس، تهیه گزارش‌ها از مرکز صدا وسیما به سمع و نظر مردم می‌رسد توجه کنند.

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان به کاهش دبی منابع محلی و از دسترس خارج شدن ۸۰ فقره چاه متفرقه و ده حلقه چاه فلمن که با دبی بیش از ۶ هزار لیتر در ثانیه نقش قابل توجهی در تامین آب شرب مردم در فصل تابستان داشتند اشاره کرد و تصریح کرد: در چند سال اخیر به دلیل وقوع خشکسالی‌های متوالی حدود ۸۰ فقره چاه متفرقه و ده حلقه چاه‌های فلمن از دسترس خارج شدند در حالیکه همه ساله با افزایش روز افزون جمعیت شهر اصفهان نیاز آب شرب در اصفهان افزایش می‌یابد با این وجود با توجه به کاهش قابل توجه آورد سد زاینده‌رود و نیز خشک شدن چاه‌های فلمن و متفرقه، در حال حاضر حداکثر ۷۵۰ لیتر در ثانیه منابع جدید محلی در مدار بهره‌برداری قرار دارد.

وی ادامه داد: حفر ۷۰ فقره چاه در سطح استان در دستور کار بوده که انتظار می‌رود با در مدار قرارگرفتن چاه‌های جدید بتوان حداقل یک مترمکعب در ثانیه به منابع تامین آب شرب در فصل تابستان افزود، البته سناریوهای لازم در خصوص تامین آب اصفهان در صورت کاهش منابع آبی سد زاینده‌رود نیز تدوین شده تا در موقع ضروری اجرا شود.

امینی نصب شیرهای فشارشکن را در اصفهان یکی از راه‌های توزیع عادلانه آب برشمرد و خاطرنشان ساخت: شرکت آبفای استان به‌منظور توزیع عادلانه آب در اصفهان اقدام به نصب شیرهای فشار شکن در مناطق مختلف نمود تا آب شرب با فشار یکسان در میان مشترکین توزیع شود همچنین شرکت آبفای استان اصفهان با توجه به اینکه نصب شیرآلات کاهنده می‌تواند حداقل ۳۰ درصد مصرف آب را کاهش دهد درصدد توزیع انبوه شیرآلات کم مصرف میان مردم است.

 

منبع: ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند