اختصاص یارانه ارزی به واردات خوراک دام و طیور

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه بعد از تک‌نرخی شدن ارز، دولت برای حمایت از تولید داخلی یارانه برای واردات نهاده‌های دامی پرداخت می‌کند، گفت: واردکنندگان موظفند محصولات خود را با قیمت‌های قبل از تک‌نرخی شدن مطابقت دهند.

اختصاص یارانه ارزی به واردات خوراک دام و طیور

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه بعد از تک‌نرخی شدن ارز، دولت برای حمایت از تولید داخلی یارانه برای واردات نهاده‌های دامی پرداخت می‌کند، گفت: واردکنندگان موظفند محصولات خود را با قیمت‌های قبل از تک‌نرخی شدن مطابقت دهند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت گوشت قرمز و به ویژه گوشت مرغ از نوسانات نرخ ارز موثر است زیرا بخش عده‌ای از خوراک طیور از خارج کشور و از طریق واردات تامین می‌شود به‌طوری‌‌که کلانتری ورزی اسبق کشاورزی صنعت طیور را صنعت مونتاژ می‌نامد.

بعد از تک‌نرخی شدن نرخ ارز به قیمت ۴۲۰۰ تومان نرخ ارز وارداتی کالاهای اساسی مانند خوراک دام و طیور حداقل ۱۰ درصد افزایش یافت که به شدت بر روی نرخ مصرف‌کننده مرغ تاثیرگذار است.

بنا بر این گزارش اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور؛ بعد از تک‌نرخی شدن ارز و در واکنش به نگرانی‌هایی که بابت افزایش قیمت کالاهای اساسی و مصرفی مردم ناشی از تک‌نرخی شدن ارز ایجاد شده بود، اظهار کرد: کالاهایی که واردات آن‌ها با ارز مبادله ای ۳۸۰۰ تومانی بود، به دلیل اینکه باید با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شود، افزایش قیمت حدود ۱۰ درصدی دارد که در جلسه‌ای مقرر شد تا برای کالاهای اساسی مثل دارو، ۳ هزار میلیارد تومان در یک ردیف مستقل در نظر گرفته شده و ۴۰۰ تومان به ازای هر دلار به این کالاها پرداخت شود.

معاون رئیس‌جمهوری این اطمینان را به مردم داد تا هیچ‌گونه نگرانی از افزایش قیمت کالاهای اساسی مثل دارو نداشته باشند اما دولت هنوز لیستی از کالاهایی که مشمول یارانه واردات هستند را ارائه نکرده است.

حمید ورناصری مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام ضمن تایید اینکه نهاده‌های دام و طیور جزء محصولاتی است که دولت برای واردات آنها مابه‌التفاوت ۴۰۰ تومانی نرخ ارز را در نظر گرفته است، اظهار کرد: تک‌نرخی شدن سیاستی است که همه فعالان اقتصادی از آن استقبال می‌کند زیرا از نوسانات بازار جلوگیری به عمل می آورد و مشکلات پرداخت را بر طرف می‌کند.

وی افزود: با توجه با اینکه امسال نیز سال حمایت از کالایی ایرانی است دولت در راستای اجرای نمودن فرمایش رهبر معظم انقلاب و تحقق شعار سال، دولت باید برنامه حمایت از تولید داخلی را در نظر می‌گرفت به همین منظور است که موضوع پرداخت مابه‌التفاوت برای نرخ ارز واردات کالاهای اساسی را در نظر گرفته است که شامل نهادهای خوراک دام و طیور (ذرت و سویا) نیز می‌شود.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام ادامه داد: با در نظر گرفتن پرداخت مابه‌التفاوت به واردات نهاده‌های دامی قیمت خوراک دام و طیور افزایش قیمتی را تجربه نخواهند کرد.

وی تصریح کرد: نهادهای دامی در طول این ایام با قیمت مصوب و بدون تغییر در اختیار تشکل‌های تولیدی قرار داده‌شده تا میان اعضاء خود توزیع کنند.

ورناصری با بیان اینکه بخش خصوصی نیز بدون افزایش قیمت در مقایسه با قبل ازتک نرخی شدن ارز، ذرت و سویا را توزیع می‌کنند، گفت: قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا ۲۰۰۰ تومان تا ۲۱۰۰ تومان و ذرت ۹۷۰ تومان تا ۱۱۰۰ تومان در بازار است.

وی یادآور شد: این قیمت‌ها تاثیراتی در ارتباط با افزایش قیمت تمام‌شده تولیدکنندگان نیز خواهد داشت که دستگاه‌های مسئول و ستاد تنظیم بازار نیز به آن توجه می‌کند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه بعد از تک‌نرخی شدن ارز، دولت برای حمایت از تولید داخلی یارانه (۴۰۰ تومانی در قالب پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ارز) برای واردات پرداخت می‌کند، تاکید کرد: واردکنندگان نیز موظفند قیمت‌های خود را با قیمت‌های قبل از تک‌نرخی شدن مطابقت دهند و نباید افزایش قیمت داشته باشند.

وی به تولیدکنندگان توصیه کرد که درصورتی‌که مشکل و افزایش قیمت رادراین‌ارتباط مشاهده کرده آن را به وزارت جهاد کشاورزی اطلاع دهند تا مشکلات را از طریق بانک مرکزی و ستاد تنظیم بازار پیگیری شود.

 

منبع: تسنیم


این مطلب را به اشتراک بگذارید