ارز 4200 تومانی حذف نمی‌شود

تورم

از ابتدای سال98 سیاست‌های دولت برای پرداخت ارز 4200 تومانی تغییراتی داشت و خبرها حاکیست که در گام اول تخصیص ارز دولتی به 5 قلم کالا متوقف شده اما قرار است قیمت مصرف‌کننده کالاهایی که ارز 4200 تومانی آنها حذف شده از قیمت در بازار آزاد کمتر شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، طی سال 97 بیش از 40 میلیارد دلار انواع کالا وارد کشور شده است، که حدود 13 میلیارد دلار آن متعلق به کالاهای اساسی بوده که ارز آنها با نرخ 4200 تومان تأمین شد.

بعد از اعتراض برخی گروه‌ها به تخصیص این ارز، در سامانه نیما بازار ثانویه تشکیل شد و از نیمه مرداد ماه سال 97 عملاً تخصیص ارز با نرخ 4200 تومانی به کالاهای گروه 2 و 3 متوقف شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد طی سال 97 بیش از 13 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به واردات کالاهای مختلف تخصیص داده شده و همچنین 27 میلیارد دلار نیز ارز بانکی برای واردات انواع کالا تأمین شده است.

ظاهراً از 27 میلیارد دلار مورد اشاره حدود 9 میلیارد دلار به واردات مواد اولیه تولید و 13 میلیارد دلار نیز به واردات کالاهای اساسی تعلق گرفته است.

در حال حاضر و از ابتدای سال 98 سیاستهای دولت در خصوص پرداخت ارز 4200 تومانی با تغییراتی همراه شده است، شنیده‌ها حاکی از آن است که در گام اول تخصیص ارز دولتی به 5 قلم کالا متوقف شده است، بنابراین به‌خلاف گمانه‌زنی‌ها سیاست تزریق ارز دولتی به‌طور کامل کنار گذاشته نشده است.

گفتنی است، مقرر شده وزارتخانه‌های مسئول به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که قیمت مصرف‌کننده کالاهایی که ارز 4200 تومانی آنها حذف شده از قیمت در بازار آزاد کمتر شود.

براساس این گزارش، ظاهراً این تصمیم جدید دولت به بانک مرکزی هم ابلاغ شده است.

منبع: تسنیم

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند