کدام استان‌ها مشمول دریافت یارانه دستمزد شدند؟

حقوق کارگران در سال ۹۸ چقدر افزایش می‌یابد؟

آخرین آمار عملکرد طرح یارانه دستمزد نشان می‌دهد که تاکنون بیش از ۱۲ هزار نفر در این طرح ثبت نام و بیش از ۲۳۰۰ کارفرما از آن استقبال کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، طرح یارانه دستمزد یکی از برنامه‌های موثر دولت در حوزه اشتغال و از جمله سیاستهای فعال بازار کار است که توسط وزارت کار به منظور ایجاد و حفظ اشتغال در استان‌های دارای آمار بالای بیکاری به اجرا درآمده است.

این طرح پیش از این در ۸ استان ایلام، کردستان، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال وبختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان عملیاتی شده و استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل، خوزستان، بوشهر، خراسان شمالی، گلستان، مازندران و هرمزگان نیز به تازگی به این طرح پیوسته و در مجموع ۱۶ استان مشمول پرداخت یارانه دستمزد شناخته شده‌اند.

جامعه هدف این طرح را جوانان بیکار شغل اولی و زنان سرپرست خانوار جویای کار در مناطق محروم و کم برخوردار و بنگاههای اقتصادی رسمی و فعال در شهرستان‌های کم برخوردار از اشتغال تشکیل می‌دهند.

مطابق آخرین آمار عملکرد اجرای طرح یارانه دستمزد، تاکنون ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد ۹۶۴۲ نفر موفق به عقد قرارداد و جذب بازار کار شده اند. بیش از ۲۳۰۰ کارفرما نیز از این طرح استقبال کرده و ثبت نام کرده‌اند.

استان لرستان با ثبت ۳۰۷۴ داوطلب و کرمانشاه با ثبت ۴۹۱ کارفرما بیشترین تعداد ثبت نام کنندگان در این طرح را به خود اختصاص داده‌اند.

یارانه دستمزد وجهی است که وزارت کار به صورت ماهانه بابت بخشی از دستمزد نیروی کار شغل اولی زیر ۳۷ سال به کارفرما می پردازد. کارآفرینان و کارفرمایانی که از نیروی کار با تحصیلات دیپلم و بالاتر با اولویت فارغ التحصیلان دانشگاهی در واحدهای خود استفاده کنند، از ۳۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار به عنوان یارانه بهره مند می شوند.

وزارت کار به دنبال شیوع کرونا در کشور، اجرای این طرح را با اولویت بنگاه‌های به شدت آسیب دیده از کرونا و فعال در یکی از ۱۴ رسته مصوب شده، در دستور کار قرار داد به نحوی که تمام استان‌های مشمول طرح با توجه به بحران کرونا تحت پوشش این طرح هستند.

در صورت جذب نیروی کار توسط کارفرما، به میزان یکسال (۱۲ماه) یک سوم دستمزد مصوب شورای عالی کار به عنوان یارانه دستمزد به وی پرداخت می‌شود.

متقاضیان و کارفرمایان برای ثبت‌نام در این طرح می‌توانند به سامانه https://pyd.mcls.gov.ir/ و برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل ثبت‌نام به این بخش مراجعه کنند.

از نگاه بسیاری از کارشناسان یارانه دستمزد نه یک طرح بلکه ابزاری تشویقی برای جلب و جذب نیروهای کار جدید توسط کارفرمایان بخش خصوصی در استان های کم برخوردار است و با توجه به شرایط حاضر و بحران کرونا، عملیاتی شدن آن می تواند نیاز اشتغال بسیاری از جوانان و فارغ التحصیلان جویای کار و بنگاهها را برطرف کند.

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند