اکسکوینو
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اضافه شدن 3 شاخص جدید به فرابورس / شفافیت معاملات بیشتر می‌شود؟

مولدسازی از طریق بازار سرمایه

بر اساس اعلام رئیس سازمان بورس قرار است سه شاخص جدید به فرابورس اضافه شود؛ اما آیا با اضافه‌شدن شاخص‌های جدید وضعیت بازار سرمایه تغییر می‌کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، چند هفته‌ای است که وضعیت بورس بهتر شده و شاهد رشد معاملات هستیم. درست است در هفته اخیر اخبار و حواشی باعث شد که بازار سرمایه شرایط خوبی نداشته باشد اما همچنان بازدهی اغلب سهام بازار مثبت است.

بررسی معاملات فرابورس نیز نشان می‌دهد که این بازار نیز وضعیت خوبی را پشت سر می‌گذارد؛ به گفته مجید عشقی، رئیس سازمان بورس حالا قرار است سه شاخص جدید به فرابورس اضافه شود که به نظر می‌رسد افزایش شفافیت را در پی داشته باشد.

در حال حاضر بازار سرمایه، شفاف‌ترین بازار است و اضافه‌شدن سه شاخص جدید به فرابورس می‌تواند اعتماد سهامداران را بیش از گذشته جلب کند. در حال حاضر آمار معاملات بازار پایه فرابورس روی شاخص محاسبه نمی‌شود و اضافه شدن شاخص جدید می‌تواند کلیت بازار را بیش از گذشته شفاف کند و این شفافیت نیز به افزایش اعتماد سهامداران کمک خواهد کرد.

سه شاخص جدید در فرابورس

عشقی در این باره اظهار کرد: مطابق برنامه‌ریزی صورت گرفته، مصوبه لازم برای محاسبه و انتشار سه شاخص جدید در بازار فرابورس، از کمیته شاخص اخذ شد.

وی گفت: مطابق آخرین تصمیماتی که در کمیته شاخص اتخاذ شده، مقرر شد محاسبه و انتشار سه شاخص هم‌وزن، کل قیمت و هم‌وزن قیمت در بازار فرابورس اجرایی شود.

رئیس سازمان بورس تصریح کرد: با توجه به لزوم تمهیدات فنی، این تصمیم به‌ طور تقریبی طی روزهای آتی عملیاتی شده و سه شاخص مذکور به صورت عمومی در وب‌سایت مدیریت فناوری (tsetmc.ir) منعکس و منتشر خواهد شد.

عشقی با اشاره به ضرورت تنوع شاخص‌ها در بازار سرمایه بیان کرد: در بازار فرابورس تنها یک شاخص (شاخص کل فرابورس) وجود داشت اما با محاسبه و انتشار شاخص‌های جدید، فعالان می‌توانند با سنجه‌های بیشتری بازار فرابورس را مورد تحلیل و ارزیابی قرار دهند.

وی افزود: به دلیل تمرکز و ناهمگن بودن ارزش بازار ناشران حاضر در فرابورس، نیاز دسترسی به شاخص‌های متنوع‌تر از جنس شاخص‌های هم‌وزن وجود داشت که با تصمیم کمیته شاخص، این اتفاق رخ داد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد: فرمول و مفهوم شاخص‌های جدید فرابورس، مشابه شاخص‌های نظیر خود در بورس تهران است.

افزایش شفافیت در معاملات

احمد اشتیاقی، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با تجارت‌نیوز اظهار کرد: «در حال حاضر سهام بازار پایه روی شاخص محاسبه نمی‌شوند و با توجه به وضعیت و حجم معاملات معاملات این بازار شاید به دنبال اضافه کردن بازار پایه به شاخص هستند.»

وی افزود: «اضافه کردن شاخص جدید می‌تواند روند معاملات را تغییر دهد و شفافیت بیشتری به بازار تزریق کند.»

به نظر می‌رسد با افزایش شفافیت در معاملات، شاهد ورود نقدینگی جدید و افزایش اعتماد سهامداران به کلیت بازار سرمایه باشیم.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه اخبار بورس بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند