تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

افزایش نگرانی‌ها از آینده تورم/ نگاهی به عملکرد شبکه بانکی در سال ۱۴۰۰

افزایش نگرانی‌ها از آینده تورم/ نگاهی به عملکرد شبکه بانکی در سال ۱۴۰۰

انتشار گزارش اسفند بانک مرکزی و مشخص شدن عملکرد شبکه بانکی در سال ۱۴۰۰، نگرانی‌ها را از آینده تورم در کشور افزایش داده است.

سهیل بانی/ به گزارش تجارت‌‌نیوز، بانک مرکزی به تازگی‌ گزارش اسفند سال ۱۴۰۰ خود را منتشر کرده. انتشار این گزارش به نگرانی‌ها در مورد افزایش تورم دامن زده است. در ادامه به بررسی و تفسیر این اطلاعات منتشر شده می‌پردازیم.

کاهش شتاب رشد نقدینگی

طبق گزارش بانک مرکزی، حجم نقدینگی در پایان سال گذشته با ۳۹ درصد افزایش نسبت به ابتدای سال، به رقم ۴,۸۳۲ هزار میلیارد تومان رسید. با این وجود، نرخ رشد نقدینگی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ با کاهش ۱٫۶ درصدی همراه شده است.

در سالی که گذشت، حجم پول، یعنی اسکناس و مسکوکات در دست اشخاص و سپرده‌های دیداری هم صعودی بود اما از سرعت رشد آن نسبت به سال ۹۹ کاسته شده. حجم پول اقتصاد ایران در پایان سال ۱۴۰۰، با رشد ۴۲٫۸ درصدی به ۹۸۶ هزار میلیارد تومان رسید. در حالی که نرخ رشد این رقم در سال ۹۹ برابر با ۶۱٫۷ درصد بود.

پایه پولی از ۶۰۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد

پایه پولی نیز در سال ۱۴۰۰ به ۶۰۳ هزار میلیارد تومان رسید که نشان از افزایش ۳۱٫۶درصدی آن دارد. این در حالی است که نرخ رشد پایه پولی نسبت به سال ۹۹ با افزایش ۱٫۵ درصدی همراه شده است.

همچنین بر اساس این گزارش، مطالبات بانک مرکزی از بانک‌ها، در سال ۱۴۰۰، ۲۴٫۹ درصد افزایش یافته و به ۱۴۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

از سوی دیگر ضریب فزاینده نقدینگی که در پایان سال ۹۹ معادل ۷٫۵درصد بود، در پایان سال ۱۴۰۰ به هشت درصد رسید.

افزایش ۱۶٫۹درصدی بدهی دولت به شبکه بانکی

مطابق گزارش منتشر شده توسط بانک مرکزی، بخش دولتی در پایان سال ۱۴۰۰، بیش از ۶۵۵ هزار میلیارد تومان به شبکه بانکی بدهکار است.

۵۸۶ هزار میلیارد تومان از این مبلغ مربوط به دولت و باقی آن مربوط به موسسات و شرکت‌های دولتی است. این بدهی نسبت به سال گذشته با افزایش ۱۶٫۹ درصدی مواجه شده.

افزایش نگرانی‌ها از آینده تورم

به گزارش تجارت‌نیوز، افزایش همزمان رشد پایه پولی و ضریب فزاینده در کنار ادامه استقراض دولت از بانک‌ها، نگرانی‌ها را از آینده نرخ تورم، تشدید کرده است.

متاسفانه، به نظر می‌رسد که اگر دولت فکری به حال افزایش بدهی‌های خود به شبکه بانکی و رشد پایه پولی و نقدینگی نکند، در آینده باید منتظر تشدید تورم و افزایش بیشتر سطح قیمت‌ها باشیم.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند