افزایش تولید بنزین یورو 5 در پالایشگاه ستاره خلیج فارس

افزایش تولید بنزین یورو 5 در پالایشگاه ستاره خلیج فارس

فردا فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به صورت رسمی و با حضور رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد. با افتتاح فاز دوم این پالایشگاه، ۱۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۵ به تولید بنزین کشور افزوده می‌شود و تولید نفت گاز نیز از ۴ به ۸ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس قدم‌های خود را برای خودکفایی کشور در بنزین برداشته است و درحالی‌که بیش از یک سال از به مدار آمدن فاز نخست آن می‌گذرد، فردا با افتتاح رسمی فاز دوم، رسما ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو به تولید کشور اضافه خواهد شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، ۱۰ اردیبهشت سال گذشته با حضور رئیس‌جمهور فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در بندرعباس افتتاح و اعلام شد این پالایشگاه به تنهایی معادل ۵۵ درصد مجموع تولید دیگر پالایشگاه‌ها بنزین تولید می‌کند و با تکمیل همه فازهای آن مجموع تولید بنزین کشور به بیش از ۲۱۱ میلیون لیتر خواهد رسید؛ ضمن اینکه با در مدار قرار گرفتن تولید این پالایشگاه، ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل به ظرفیت تولید فرآورده‌های نفتی افزوده خواهد شد.

فاز دوم ستاره خلیج فارس نیز در اواسط زمستان سال ۱۳۹۶ به مدار آمد که اعلام شد با راه‌اندازی آن متوسط تولید بنزین کشور به حدود ۷۸ میلیون لیتر خواهد رسید. فردا فاز دوم این پالایشگاه به صورت رسمی و با حضور رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد. با افتتاح فاز دوم این پالایشگاه، ۱۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو ۵ به تولید بنزین کشور افزوده می‌شود و تولید نفت‌گاز نیز از ۴ به ۸ میلیون لیتر در روز می‌رسد.

هم‌اکنون مجموع بنزین تولیدی این پالایشگاه ۲۴ میلیون لیتر با کیفیت یورو ۵ است. قرار است با تکمیل سه فاز این پالایشگاه روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید شود که سهم هر فاز از این فرآیند، روزانه ۱۲ میلیون لیتر است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند