معاون آب و آبفای وزیر نیرو خبر داد:

آب خلیج فارس به یزد و کرمان منتقل می‌شود

آب خلیج فارس به یزد و کرمان منتقل می‌شود

معاون آب و آبفای وزیر نیرو از رشد ۳۰۰ درصدی ساخت و راه‌اندازی واحدهای شیرین‌سازی آب دریا خبر داد و گفت: تا دو ماه آینده با راه‌اندازی بزرگترین واحد شیرین‌سازی آب ایران، استان‌های کرمان و یزد از نعمت آب شیرین و تصفیه‌شده خلیج فارس بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، قاسم تقی‌زاده خامسی معاون آب و آبفای وزیر نیرو، اظهار کرد: با توجه به کمبود آب شیرین در دنیا، همه دولت‌ها از آب شور به روش شیرین‌سازی استفاده می‌کنند که با ساخت دستگاه‌های جدید هر روز هم هزینه این کار از نظر اقتصادی کاهش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: در کشورهای اطراف ما اعم از امارات، عمان و عربستان سعودی خیلی از این روش استفاده می‌کنند اما در ایران به ‌تازگی این کار شروع شده است.

تقی‌زاده خامسی گفت: ابتدا با شیرین‌سازی از طریق دستگاه‌های نمک‌زدایی کوچک محلی یا حتی منطقه‌ای بیشتر در حوزه هرمزگان این کار انجام می‌شد اما مطالعات انجام شده نشان می دهد که ۱۷ استان کشور باید از آب دریا برای تامین مابقی آب مورد نیاز خود استفاده کنند.

وی ادامه داد: تا به امروز مجوز شیرین‌سازی ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب دریا برای استان‌ها صادر شده و بزرگترین این‌ها تا دو ماه آینده برای استان کرمان و صنایع سنگین آنجا به نتیجه می‌رسد تا آب را از خلیج فارس به این استان بیاورند.

منبع: ایرنا 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند