تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اوراق خرید وام مسکن امسال چه وضعیتی داشت؟

اوراق خرید وام مسکن امسال چه وضعیتی داشت؟
با شروع تابستان و همزمان با بحران ارزی کشور، اوراق تسهیلات مسکن (تسه9612) نیز با ریزش شدید قیمت مواجه شد و این روند تا پایان آذر ماه امسال به طول انجامید، به طوری که قیمت این اوراق با افت 22.7 درصدی از 69 هزار و 500 تومان در ابتدای تیر ماه امسال به کمتر از 54 هزار تومان در پایان آذر ماه رسید.

اوراق تسهیلات مسکن اسفند ماه سال ۱۳۹۶ (تسه۹۶۱۲) طی ۱۱ ماهه ابتدایی سال جاری با بیش از ۱۶ درصد افت قیمت مواجه بوده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، اوراق تسهیلات مسکن اسفند ماه سال ۱۳۹۶ (تسه۹۶۱۲) که در فروردین ماه امسال با کاهش ۷٫۲ درصدی قیمت همراه شده بود در اردیبهشت و خرداد ماه امسال با افزایش تقاضا از سوی فعالان این حوزه توانست قیمت خود را با ۸٫۶ درصد افزایش به سطح ۶۹ هزار و ۵۰۰ تومان برساند.

با شروع تابستان و هم‌زمان با بحران ارزی کشور، اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۶۱۲) نیز با ریزش شدید قیمت مواجه شد و این روند تا پایان آذر ماه امسال به طول انجامید، به‌طوری که قیمت این اوراق با افت ۲۲٫۷ درصدی از ۶۹ هزار و ۵۰۰ تومان در ابتدای تیر ماه امسال به کمتر از ۵۴ هزار تومان در پایان آذر ماه رسید.

به عقیده کاشناسان رکود بازار تسه‌ها ناشی از افزایش قیمت‌های پی در پی خانه و محدود شدن سهم واحدهای نوساز دارای وام از بازار مسکن است. بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، متوسط قیمت هر متر مربع خانه در تهران در بهمن ماه سال جاری به حدود ۱۰ میلیون تومان رسیده که نسبت به بهمن ماه سال گذشته بیش از ۸۵ درصد رشد داشته است.

اوراق خرید تسهیلات مسکن در سال ۹۷ چقدر بود؟

اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۶۱۲) در دی ماه و بهمن ماه امسال به ترتیب با ۴٫۵ درصد و ۲٫۸ درصد افزایش قیمت همراه بود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد از ابتدای سال جاری، بیشترین افت قیمت اوراق تسهیلات مسکن (تسه۹۶۱۲) در آذر ماه بوده که قیمت اوراق حدود هشت درصد کاهش داشته است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند