موضوعات داغ:
گزارش تجارت‌نیوز از وضعیت امروز اقتصاد:

نزول دلار و صعود بورس / روند طلا برگشت / اوضاع اقتصادی فعلی چقدر دوام دارد؟

نزول دلار و صعود بورس / روند طلا برگشت / اوضاع اقتصادی فعلی چقدر دوام دارد؟

در حالی که امروز قیمت دلار روندی نزولی داشت و بورس هم به مانند دلار روند روز گذشته خود را تکرار کرد اما طلا تغییر مسیر داد و امروز صعودی شد. آیا این روند تداوم دارد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار امروز تا ساعت ۱۸ با 0.8  درصد کاهش،11 هزار و 100 تومان اعلام شده است.

کاهش مستمر نرخ دلار در روزهای اخیر موجب شد که اقتصاددانان و کارشناسان این حوزه واکنش‌های متفاوتی به آن نشان دهند. روزنامه‌های صبح امروز هم گزارش‌های مختلفی از چرایی کاهش دلار و پیش‌بینی بازارهای ارزی منتشر کرده‌اند.

اما بازار طلا امروز روندی متفاوت از چند روز گذشته داشت.

قیمت سکه امامی در بازار آزاد امروز تا ساعت ۱۸ با 39 هزار تومان افزایش، به چهار میلیون و شش هزار تومان رسید.

قیمت طلا گرمی 18 عیار هم در بازار آزاد امروز با هزار و 300 تومان افزایش به 404 هزار و 900 تومان رسید.

رشد ۰٫۵ درصدی نفت به دنبال افزایش حصول توافق تجاری هم روایتی کوتاه از آخرین رفتار بازار نفت است.

اما در بورس ایران اوضاع چگونه بود؟ شاخص بورس در حالی که روز گذشته بیش از دو درصد افزایش روزانه داشت امروز این میزان رشد به 1.3 درصد کاهش یافت. سه صنعت فلزات، خودرو و شیمیایی‌ امروز صنایع برتر بازار سهام بودند.

رشد شاخص بورس امروز نسبت به دیروز کمی آهسته شد.

از دیگر اخبار مهم امروز سخنرانی رئیس جمهور و اظهار نظر وزیر امور خارجه درباره اخبار مربوط به مذاکره بود.

امروز رئیس جمهور با بیان اینکه امروز وظیفه ملی کمک به پیشران‌های تولید مانند مسکن است، گفت: تا اولین قدم که همان رفع تحریم‌های غلط و ظالمانه علیه ملت ایران است، برداشته نشود، قفل تعامل با ایران باز نخواهد شد.

وزیر امور خارجه هم در اظهار نظری گفت: دیداری بین رئیس جمهوری ایران و ترامپ قابل تصور نیست، تا زمانی که آمریکا به جمع پنج بعلاوه یک بپیوندد و برجام را اجرا کند، در آن زمان هم گفت‌وگوی دو جانبه‌ای نخواهیم داشت.

همچنین درباره تداوم وضعیت فعلی نیز امروز یک اقتصاددان در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان کرد: دولت مایل است که کاهش نرخ تورم ادامه‌دار باشد، اما این حرف دولت ماست و دولت‌های دیگری هستند که تاثیرگذارند. مثلا اگر تماس‌های بین رئیس‌جمهور فرانسه و وزیر امور خارجه ایران با خبرهای خوبی همراه باشد، تاثیر مثبتی خواهد داشت.

لطفعلی بخشی در خصوص آینده تورم گفت: کشور در شرایط فعلی در حالت پرتنشی با دنیا قرار دارد، این تنش نمی‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد. اگر خبرهای خوبی در راه باشد از سرعت رشد تورم کاسته می‌شود.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند