ایران چقدر خاویار تولید می‌کند؟

تجارت نیوز

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: طرح پرورش ماهی خاویاری در ۱۵ استان کشور درحال‌توسعه است و برای سال جاری تولید پنج‌ تن ماهی خاویاری پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: طرح پرورش ماهی خاویاری در ۱۵ استان کشور درحال‌توسعه است و برای سال جاری تولید پنج‌ تن ماهی خاویاری پیش‌بینی شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، به نقل از سازمان شیلات ایران؛ حسن صالحی، رئیس سازمان شیلات ایران در حاشیه انعقاد تفاهم‌نامه اولین مرکز تکثیر ماهی تیلاپیا در استان سمنان ضمن بیان اینکه طرح پرورش ماهی خاویاری در ۱۵ استان کشور درحال‌ توسعه است، اظهار کرد: با توجه به اقتصادی بودن و صادراتی بودن این نوع محصول آبزی استان سمنان نیز می‌تواند در طرح توسعه و پرورش ماهی خاویاری گام‌های خوبی بردارد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر پرورش ماهی خاویاری در ۱۱۶ مزرعه سطح کشور تولید می‌شود، افزود: برآوردها حاکی از آن است که برای سال جاری پنج‌ تن ماهی خاویاری در ایران تولیدشده و به مصرف داخلی و صادرات برسد.

رئیس سازمان شیلات ایران بابیان اینکه یکی از طرح‌های شیلات پرورش ماهی در دریا است، اذعان داشت: با مطالعات انجام‌شده برای اجرای این طرح‌ها می‌توان یک‌میلیون تن ماهی را در قفس‌های دریایی تولید کرد.

صالحی بابیان اینکه سال گذشته ۱۵ هزار تن ماهی در قفس‌های دریایی تولید شد، تصریح کرد: هدف‌گذاری امسال شیلات برای تولید این نوع ماهی ۳۰ هزار تن است که این روش تولید در شیلات کشور پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بالغ‌ بر ۱۳۷ هزار تن از محصولات آبزی ایران به کشورهای مختلف ازجمله آسیای جنوب شرقی، کشورهای حوزه اوراسیا، اروپا و حوزه خلیج‌فارس صادرشده است، اضافه کرد: ارزش صادرات این محصولات ۵۰۷ میلیون دلار برآورد می‌شود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد رشد را نشان می‌دهد

صالحی در ادامه گفت: در شیلات تنها به مقوله پرورش ماهی توجه نمی‌شود بلکه تولید میگو نیز در دستور کار است که بر این اساس از تولید ۱۰ هزار تن سال ۹۱ امسال بالغ‌بر ۴۰ هزار تن میگو در کشور تولید و به کشورهای هدف صادرشده است.

 

منبع: ایلنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند