تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بازدهی بازارها در هفته چهارم تیر ۱۴۰۱/ افت همه بازارهای مالی

بازدهی بازارها

بازدهی بازارها در هفته چهارم تیر ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که همه بازارهای مالی افت را تجربه کرده‌اند. دلار صرافی ملی کمترین و طلا بیشترین بازدهی منفی را داشتند.

به گزارش تجارت‌نیوز، بازدهی بازارها در هفته چهارم تیر، نشان می‌دهد که هر چهار بازار افت را تجربه کردند.

قیمت دلار

قیمت دلار در هفته چهارم تیر، ۰،۲۱ درصد افت داشت. این کمترین بازدهی منفی در میان بازارهای مالی بود. این بازار هفته گذشته، ۰،۱۸ درصد رشد کرده بود.

صرافی ملی، روز پنجشنبه ۲۳ تیر، نرخ فروش دلار را ۲۷۸۴۶ تومان اعلام کرد. این در حالی است که روز پنجشنبه ۲۳ تیر، تابلو صرافی‌ها رقم ۲۷،۹۰۵ تومان را نشان می‌داد.

نوسانات قیمت دلار

قیمت دلار در بازار آزاد، این هفته نوسانی و در مجموع کاهشی بود. برخی کانال‌های تلگرامی که قیمت‌های بازار ارز را اعلام می‌کنند از پایان روز پنجشنبه، ۱۶ تیر تا بعد از ظهر روز چهارشنبه ۲۳ تیر نرخ‌دهی نداشتند و پس از آن نیز بسیار محدود بود. اما از روز جمعه بار دیگر اعلام نرخ را آغاز کردند. روز شنبه نرخ‌دهی در این کانال‌ها روند افزایشی داشت و وارد کانال بالاتر شد. البته برخی منابع نیز معتقدند این کانال‌ها قیمت‌ها را بیشتر از رقم واقعی اعلام می‌کنند.

 پس از آن اما بازار دلار روند کاهشی به خود گرفت و به کانال پایین‌تر بازگشت. کارشناسان سیگنال‌های سیاسی ناشی از سفرهای دیپلماتیک در هفته جاری و گفتگوها در مورد احیای برجام را عامل این موضوع می‌دانند.

قیمت طلا

به گزارش تجارت‌نیوز، بازدهی بازار طلا نیز در هفته منتهی به ۲۴ تیر ۱۴۰۱، با ۱،۸۸ درصد افت همراه بود. این رقم بیشترین بازدهی منفی در میان بازارهای مالی بود. طلا هفته گذشته نیز ۰،۲۸ درصد بازدهی منفی، را تجربه کرد.

قیمت طلا در روز پنجشنبه، به یک میلیون و ۳۵۵ هزار و ۸۹ تومان رسید. این در حالی است که هر گرم طلا در روز ۲۳ تیر، یک میلیون و ۳۸۰ هزار و ۲۰ تومان معامله می‌شد.

قیمت سکه

خریداران بازار سکه نیز در هفته جاری افت قیمت را تجربه کردند. در این بازه زمانی، بازدهی منفی برای سکه طرح جدید، ۱،۶۶ درصد بود. این در حالی است که بازار سکه هفته گذشته با ۰،۳۳ درصد رشد، بیشترین بازدهی مثبت را در میان بازارهای مالی تجربه کرده بود. طلا و سکه در هفته‌های گذشته هر دو اغلب بازدهی منفی داشتند.

قیمت سکه طرح جدید روز پنجشنبه ۳۰ تیر، ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام شد. سکه هفته پیش ۱۵ میلیون و ۵۰ هزار تومان قیمت داشت.

بازار طلا و سکه نیز در هفته جاری، تحت تاثیر روند قیمتی دلار، نوساناتی را تجربه کرد. قیمت طلا در ابتدای هفته در محدوده یک میلیون و ۳۸۰ هزار تومان قرار داشت اما در ادامه روند کاهشی به خود گرفت. به گونه‌ای که به محدوده به یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومان نیز رسید. البته طلا هفته را افزایشی به پایان رساند.

قیمت سکه نیز نوسانی بود. به گونه‌ای که سکه طرح جدید که در ابتدای هفته در کانال ۱۵ میلیون تومانی بود، به سطح ۱۴ میلیون تومانی سقوط کرد. قیمت سکه طرح قدیم نیز در محدوده ۱۴ میلیون و ۳۵۰ و ۴۰۰ هزار تومان نوسان داشت. هر دو طرح سکه، هفته را افزایشی به پایان رساندند.

قیمت اونس نیز در مجموع هفته‌ای نزولی را پشت سر گذاشت.

بازدهی بازارها
بازدهی بازارها در هفته چهارم تیر ۱۴۰۱

بورس

اما در وجه دیگری از بازدهی بازارها در هفته چهارم تیر، شاخص کل بورس مانند هفته گذشته، افت کرد. بازار سرمایه، هفته جاری را در سطح یک میلیون و ۴۷۱ هزار و ۸۹۸ واحد به پایان رساند.

این در حالی است که شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته گذشته، چهارشنبه ۲۲ تیر، به یک میلیون و ۴۹۰ هزار و ۵۱ واحد رسیده بود. این ارقام به معنای افت ۱،۲۲ درصدی شاخص کل است. بورس در هفته گذشته با افت ۰،۸۴ درصدی شاخص کل همراه شد که بیشترین بازدهی منفی در میان بازارهای مالی بود.

سارا فلاح، کارشناس بازار سرمایه، در پیش‌بینی هفتگی بورس گفت: هفته آخر تیر ماه نیز مانند سایر هفته‌های تابستان هفته کم رمق و کم حجمی برای بورس بود. یکی از دلایل آن بسته بودن نزدیک به ۲۰۰ نماد مهم و اثر گذار بازار بود که به دلیل برگزاری مجمع تعطیل شده بودند.

او افزود: این روزها گزارش‌های کدال همراه با اخبار مجامع مهمترین مولفه‌هایست که بازار به آن توجه نشان می‌دهد و طبیعتا سهم‌هایی که در سال های گذشته تقسیم سود بالاتری داشتند بیشتر مورد توجه هستند.

سیگنال‌های مؤثر بر بازدهی بازارها

به گزارش تجارت‌نیوز، در مدت اخیر بازارهای مالی، تحت تاثیر مذاکرات وین و اخبار سیاسی قرار داشتند.

بازارهای مالی در ایران به ویژه قیمت دلار معمولا به اخبار سیاسی به ویژه در مورد مذاکرات هسته ای حساس بوده‌اند. حالا این هفته سفر مقامات ارشد سیاسی دو کشور روسیه و ترکیه به ایران از جمله اخبار مهم سیاسی بودند. به ویژه حضور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در کشور بازارهای دلار و به دنبال آن طلا و سکه سیگنال‌هایی داشت.

در هفته جاری دو رویداد مهم سیاسی رخ داد. یکی سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به منطقه بود و دومی سفر امروز پوتین به تهران.

این اخبار ظرف چهار روز گذشته قیمت دلار در بازار آزاد را نوسانی و در مجموع کاهشی کرد. تحلیلگران معتقدند این کاهش قیمت به دلیل شکل‌گیری برخی انتظارات سیاسی مثبت بود. سفرهای سیاسی توانست قیمت دلار را به زیر بکشد.

در عین حال ایران و طرف‌های مقابل همچنان همدیگر را به بی‌تصمیمی متهم می‌کنند. ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی در صفحه شخصی خود نوشت: دوگانه کاذب میان برجام (که ایران، بر خلاف آمریکا، هنوز عضو آن است) و روابط خوب بین ایران و همسایگانش از جمله روسیه، این واقعیت را پنهان نمی‌کند که بی‌تصمیمی آمریکای عهدشکن مهمترین مانع رسیدن به توافق است (ایرنا).

از سوی دیگر، رئیس اطلاعات انگلیس توانایی طرف‌های شرکت‌کننده در مذاکرات هسته‌ای برای احیای این توافق را بعید دانست.

او گفت: فکر می‌کنم که توافق قطعا روی میز است؛ و قدرت‌های اروپایی و دولت (آمریکا) درباره این موضوع بسیار شفاف بوده‌اند و فکر نمی‌کنم که روس‌ها و چینی‌ها مانعی بر سر راه توافق به وجود بیاورند. اما فکر نمی‌کنم ایرانی‌ها به دنبالش باشند (انتخاب).

آینده بازارهای مالی

علی صادقین، کارشناس بازارهای مالی در گفتگو با تجارت‌نیوز بیان کرد: به‌طور کلی روند دلار در دو بخش خلاصه می‌شود؛ یک بخش سیاست‌های بازارساز و بخش دیگر متغیرهای بنیادی تعیین‌کننده قیمت دلار.

او ادامه داد: از منظر سیاست‌های بازارساز انتظار می‌رود در یک تا دو هفته آینده همچنان در سامانه نیما و متشکل ارزی عرضه وجود داشته باشد.

این کارشناس همچنین گفت: فشار عرضه‌های بازار در یک ماه آینده همچنان وجود دارد. ولی از شهریور به بعد که کسری بودجه تشدید می‌شود، متغیرهای بنیادی اثر بیشتری را نشان می‌دهند. از سوی دیگر اخبار سیاسی تا حدودی به سمت چالش بیشتر حرکت می‌کنند. در نتیجه افزایش قیمت بیشتری را شاهد هستیم.

برزو حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی معتقد است ابهام در مذاکرات وین و چشم‌انداز تورمی کشور، نشان‌ می‌دهد که احتمالا قیمت‌‌ها در مرداد، هم در بازار طلا و سکه و هم برای نرخ ارز، رشد داشته باشد.

آمارهای پرسش‌برانگیز بانک مرکزی

در این میان، تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از گزیده آمارهای اقتصادی نشان می‌دهد که ضریب فزاینده نقدینگی و پایه پولی در خرداد امسال نسبت به اسفند ۱۴۰۰ کاهشی بوده. البته نقدینگی خرداد ۱۴۰۱ نسبت به اسفند ۱۴۰۰ معادل ۵٫۶ درصد رشد داشته است.

ضریب فزاینده نقدینگی خرداد، نسبت به اسفند نیز منفی ۴ درصد اعلام شده است. البته رشد یکساله ضریب فزاینده نقدینگی، ۷٫۸ درصد بوده است.

همچنین، پایه پولی در خردادماه امسال به ۶۴۰۳٫۷ هزار میلیارد ریال رسیده که نسبت به خرداد سال قبل ۲۷٫۸ درصد رشد داشته است. رشد پایه پولی خرداد امسال نسبت به اسفند ۱۴۰۱ نیز ۶ درصد اعلام شده است.

البته رشد پایه پولی در خرداد نسبت به اردیبهشت  منفی ۳ هزار میلیارد تومان بوده است.

در عین حال، گزارش نهاد ناطر پولی و بانکی کشور نشان می‌دهد، استقراض دولت از بانک مرکزی همچنان تداوم دارد. در واقع، علاوه بر رشد پایه پولی و نقدینگی که خود عامل اصلی تورم هستند، در ماه‌های اخیر بدهی‌های بخش دولتی به بانک‌ها هم با سرعت افزایش پیدا کرده‌اند.

افزایش بدهی دولت به بانک‌ها چه معنایی می‌دهد؟

پیش از این، حق‌شناس، کارشناس بازارهای مالی به تجارت‌نیوز گفته بود: برخلاف آمارهایی که بانک مرکزی در مورد کاهش نرخ رشد نقدینگی در فروردین منتشر کرده است، داده‌های اردیبهشت واقعیت دیگری را نشان می‌دهند.

او افزود: ضمن اینکه در ماه نخست امسال، این نهاد اقداماتی را انجام داده است که اثرات تورمی آن در آینده بروز می‌کند. از جمله اینکه شرکت‌های دولتی با موافقت بانک مرکزی، وام‌های کلانی را از شبکه بانکی گرفته‌اند.

حق‌شناس گفت: در واقع این نهاد برای اینکه نرخ رشد نقدینگی را کاهشی نشان دهد با آمار بازی می‌کند. هنگامی که شرکت‌های ‌دولتی از بانک‌ها تسهیلات دریافت می‌کنند، در واقع بانک مرکزی با تاخیر اقدام به چاپ پول کرده است. به عبارت دیگر دولت در ظاهر دست در جیب این نهاد نمی‌کند اما در واقعیت شرکت‌های خود را به شبکه بانکی مقروض کرده است.

این کارشناس بازارهای مالی، پرداخت یارانه‌های نقدی را نیز نشانه دیگری از احتمال افزایش تورم دانست. او توضیح داد: از ابتدای سال، حجم زیادی یارانه نقدی به مردم پرداخت شده است و مشخص نیست منابع مالی آن از کجا تامین شده است. اگر این موضوع نیز دولت را به بانک‌ها بدهکار کرده باشد، آثار منفی خود را در آینده از جمله در بازار دلار، طلا و سکه نشان می‌دهد.

سیگنال‌های سیاسی و شاخص‌های کلان اقتصادی بر بازدهی بازارها اثرگذار هستند.

آخرین اخبار از تحولات بازارها را در صفحه گزارش بازارهای تجارت‌نیوز بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند