بخشنامه جدید رفع تعهد ارزی نباید منجر به رانت شود

تجارت نیوز

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به گمانه زنی برای تقسیم بندی صادرکنندگان در زمینه رفع تعهد ارزی، تصریح کرد که این موضوع نباید منجر به رانت شود زیرا که بازار متمایل به حفظ منافع بیشتر است.

علی شریعتی درباره گمانه‌زنی‌های مطرح شده درباره بخشنامه جدید بانک مرکزی در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات گفت: تاکنون بخشنامه جدیدی صادر نشده و تنها رییس کل بانک مرکزی نوید داده که با توجه به توافق با بخش خصوصی، بخشنامه جدیدی درباره رفع تعهد ارزی صادر می‎کند که به بازگشت ارز حاصل از صادرات سرعت می‌دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز،شریعتی با بیان اینکه بسیاری از صادرکنندگان منتظر ابلاغ بخشنامه جدید رفع تعهد ارزی هستند، افزود: طبقه بندی یا دسته‌بندی کردن صادرکنندگان این ایراد اساسی را دارد که احتمال رانت و فساد اداری را به همراه خواهد داشت زیرا بازار متمایل به سمت حفظ منافع بیشتر حرکت خواهد کرد.

بر اساس اظهارات فعالین بخش خصوصی قرار است در بخشنامه جدید بانک مرکزی، صادرکنندگان به چهار گروه صادرات تا یک میلیون دلار، صادرات تا ۳ میلیون دلار، صادرات تا ۵ میلیون دلار و صادرات بیش از ۱۰ میلیون دلار در سال تقسیم بندی شوند و تعهد ارزی برای گروه اول الزامی نخواهد بود و برای گروه های دوم و سوم بین ۳۰ تا ۵۰ درصد و برای گروه چهارم به طور صددرصدی خواهد بود.

عضو اتاق بازرگانی تاکید کرد که این احتمال وجود دارد که بسیاری از صادرکنندگان بزرگتر برای کمتر شدن تعهد ارزی خود به سمت دسته یا طبقه کوچک تر حرکت کنند که تعهد ارزی ندارد یا تعهد ارزی آن کمتر است.

شریعتی طبقه بندی صادرکنندگان را عاملی برای تغییر سایز صادرات و استفاده از کارت‌های اجاره‌ای بیشتر عنوان کرد و گفت: ۸۰ درصد صادرات غیرنفتی کشور توسط ۲۰ درصد از شرکت‌های صادرکننده انجام می‌شود و نباید در زمان معافیت‌ها، تعداد مشخصی از شرکت‌ها که ریسک بالاتری را می‌پذیرند، در طبقات یا گروه‌های مغفول باقی بمانند.

صادرکننده نمونه کشور با مقایسه شرایط شرکت‌های صادرکننده ترکیه با ایران اظهار داشت: در حال حاضر ترکیه در زمینه صادرات گوشت مرغ یکی از کشورهای پیشرو محسوب می‌شود اما نکته مهم آن است که تنها ۱۲ شرکت در این کشور اجازه صادرات گوشت مرغ را دارند در حالی که در ایران حتی تعاونی‌های بسیار کوچک استانی نیز اقدام به صادرات گوشت مرغ می‌کنند.

وی با برشمردن آسیب‌های مختلف ورود صادرکنندگان کوچک به عرصه بازاریابی و حضور در بازارهای هدف گفت: شرکت‌های کوچک معمولا ریسک‌های کوچک‌تری را می‌توانند قبول کنند؛ از سوی دیگر اجازه دارند تا تمامی کالاها را صادر کنند و این موضوع باعث می‌شود تا بیشتر «بازار خراب کن» باشند یا دامپینگ کرده و کالاهای بی کیفیت صادر کنند تا بازار هدف را بدست بیاورند.

عضو اتاق بازرگانی صادرکنندگان را موتور پیشران اقتصاد کشور و تولید نام برد و تصریح کرد: بانک مرکزی و وزارت صنعت می‌توانستند به جای شاخص رقمی ارز صادراتی، کارنامه محصولات صادراتی، کیفیت محصولات، خام فروشی یا محصول نهایی فروشی را جایگزین کنند.

 

منبع:ایبنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند