کد مطلب: ۸۷۱۳۱۱

طرح زیست محیطی مکرون/ فرانسه با زغال سنگ خداحافظی می‌کند؟

طرح زیست محیطی مکرون/ فرانسه با زغال سنگ خداحافظی می‌کند؟

مکرون طرح زیست محیطی را برای کاهش وابستگی فرانسه به سوخت‌های فسیلی اجرا می‌کند

به گزارش تجارت‌نیوز ، بر اساس طرح زیست محیطی مکرون، فرانسه تا ژانویه 2027 به طور کامل به استفاده از زغال سنگ برای تولید برق خود پایان می‌دهد.

طرح زیست محیطی مکرون، یک طرح 50 ماده‌ای با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای تا 55 درصد و شامل پروژه‌های جدید بادی فراساحلی است.

امانوئل مکرون از یک طرح زیست محیطی ملی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای فرانسه تا سال 2030 در مقایسه با سطوح سال 1990 به میزان 55 درصد و پایان دادن به استفاده از نیروگاه‌های زغال سنگ تا سال 2027 رونمایی کرده است.

به نقل از گاردین ، رئیس جمهور فرانسه در سخنانی پس از یک شورای وزیران ویژه در الیزه گفت: «10 میلیارد یورو اضافی برای طرح 50 ماده‌ای که او آن را طرح زیست محیطی در فرانسه توصیف کرد، اختصاص داده خواهد شد.»

مکرون گفت: «این طرح با هدف پرداختن به بحران آب و هوا و در عین حال تضمین اینکه فرانسه در عرصه کشاورزی و صنعت رقابتی باقی می‌ماند، بود.»

وی در ادامه بیان کرد که ضروری است که فرانسه وابستگی ما به به اصطلاح سوخت‌های فسیلی، زغال‌سنگ، بنزین و گاز را که ما دیگر تولید نمی‌کنیم، اما به آن وابسته هستیم، کاهش دهد. هدف کاهش این وابستگی از 60 درصد به 40 درصد تا سال 2030 است.

وی افزود: اولویتی که ما تعیین کرده ایم این است که تا ژانویه 2027 به طور کامل استفاده از زغال سنگ برای تولید برق خود را پایان دهیم.

اقدامات دیگر در این طرح شامل تسریع تولید خودروهای الکتریکی است، اگرچه رئیس جمهور از ممنوعیت کامل خودداری کرد. همچنین شامل پروژه‌های جدید برای مزارع بادی فراساحلی، افتتاح چندین کارخانه باتری الکتریکی در شمال فرانسه، نقشه‌ای برای تعیین محل یافتن منابع طبیعی در فرانسه، از جمله گاز هیدروژن و عناصر ضروری برای باتری‌های لیتیومی و سرمایه‌گذاری دولتی 700 میلیون یورویی در فرانسه است. شرکت‌های مسئول 50 مورد از کثیف‌ترین سایت‌های صنعتی در فرانسه قرار است تا قبل از سال 2030 توافقنامه‌ای برای کاهش 45 درصدی آلودگی امضا کنند.

ماکرون می‌گوید: «کشور ماه آینده کنترل قیمت برق را پس خواهد گرفت. مردم تشویق خواهند شد تا به جایگزین‌هایی مانند پمپ‌های حرارتی نگاه کنند، قول می‌دهند تولید پمپ را در سه سال آینده سه برابر کنند و 30 هزار نصاب جدید را آموزش دهند.»

در حالی که این ماکرون بود که این طرح را اعلام کرد، دفتر نخست وزیر، الیزابت بورن، پس از انتصاب دبیرکل برنامه ریزی زیست محیطی در سال گذشته، آن را تهیه کرده بود. آنتوان پلیون وظیفه هماهنگی توسعه استراتژی‌های ملی در زمینه‌های آب و هوا، انرژی، تنوع زیستی و اقتصاد دایره ای را بر عهده داشت.

واکنش‌ها به طرح زیست محیطی

بورن هفته گذشته این طرح را به رهبران حزب و گروه‌های زیست‌محیطی ارائه کرد که تعدادی از آنها آن را ناامیدکننده توصیف کردند. Marine Tondelier از اروپا Écologie les Verts پس از ملاقات با نخست وزیر گفت: این برنامه ریزی زیست محیطی طولانی ترین برنامه ارتباطی در تاریخ است.

اولیویه فور، رهبر حزب سوسیالیست، گفت: «این طرح ناامیدکننده بود.»

چالش‌های طرح زیست محیطی

اجرای این طرح با چالش‌های زیر مواجه است

  • هزینه‌های بالای سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر
  • نیاز به تغییر سبک زندگی مردم
  • مقاومت از سوی برخی صنایع

طرح زیست محیطی مکرون یک گام مهم در جهت مقابله با تغییرات آب و هوایی است. با این حال، این طرح با چالش‌های زیادی مواجه است و باید اقدامات بیشتری برای اجرای موفقیت‌آمیز آن انجام شود.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر