کد مطلب: ۱۷۲۵۹۹

مثلث تورمی در گروه‌های خوراکی

مثلث تورمی در گروه‌های خوراکی

بررسی‌ها از گروه‌های خوراکی نشان می‌دهد طی یک سال گذشته سه گروه تخم مرغ، میوه‌ها و سبزی‌ها تورم بالای ۲۰ درصد را ثبت کردند.

بررسی‌ها از گروه‌های خوراکی نشان می‌دهد طی یک سال گذشته سه گروه تخم مرغ، میوه‌ها و سبزی‌ها تورم بالای ۲۰درصد را ثبت کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، همچنین بررسی آمارهای خرده‌فروشی منتشر شده از سوی بانک مرکزی نشان می‌دهد از میان ۱۱ گروه مواد خوراکی پنج گروه تورم نقطه‌به‌نقطه تک‌رقمی مثبت و دو گروه تورم نقطه‌به‌نقطه مثبت بین ۱۰ تا ۲۰ درصد داشته‌اند. در این میان تنها یک گروه (قند و شکر) تورم منفی ثبت کرده است.

۵ گروه با تورم تک‌رقمی

گزارش جدید بانک مرکزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی مواد خوراکی در تهران در یک سال منتهی به ۲۶ آبان ماه منتشر شد.

نتایج به دست‌آمده از گزارش جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد در میان ۱۱ گروه غذایی «لبنیات»، «تخم‌مرغ»، «برنج»، «حبوب»، «میوه‌های تازه»، «سبزی‌های تازه»، «گوشت قرمز»، «گوشت مرغ»، «قند و شکر»، «چای» و «روغن نباتی» متوسط قیمت ۱۰ گروه غذایی دربازه سالانه افزایش و یک گروه غذایی کاهش داشته است.

بر اساس گزارش منتشر شده می‌توان گروه‌های با تورم مثبت را به سه دسته تورم تک‌رقمی، تورم کمتر از ۲۰ درصد و تورم بیش از ۲۰ درصد تقسیم کرد. بدین ترتیب از میان ۱۰ گروه مواد غذایی با تورم مثبت، نیمی از آنها تورم نقطه‌به‌نقطه تک‌رقمی، دو گروه تورم کمتر از ۲۰ درصد و سه گروه تورم بیش از ۲۰ درصد را ثبت کرده‌اند.

بنابراین، پنج گروه «حبوب»، «گوشت مرغ»، «لبنیات»، «روغن نباتی» و «برنج» در دسته تک‌رقمی‌ها قرار گرفتند و به ترتیب تورم نقطه‌به‌نقطه ۸/۱ درصد، ۷/۱ درصد، ۷ درصد، ۲/۶ درصد و ۲/۵ درصد را ثبت کرده‌اند.

در گروه «حبوب» به غیر از عدس و لوبیا چشم بلبلی که به ترتیب تورم منفی ۳ درصد و منفی ۳/۸ درصد داشته‌اند، سایر اقلام گروه تورم نقطه‌به‌نقطه مثبت بین ۹/۷ درصد تا ۱۸/۲ درصد را ثبت کرده‌اند. در این گروه لوبیا چیتی با رشد قیمتی ۱۸/۲ درصد بیشترین افزایش قیمت را در یک سال منتهی به ۲۶ آبان ماه ثبت کرده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی هر کیلو لوبیا چیتی به قیمت متوسط ۱۲ هزار و ۸۸۰ تومان در شهر تهران به فروش رسیده است. در مقابل قیمت هر کیلو لوبیا چشم‌بلبلی با افت قیمتی ۳/۸ درصد به قیمت متوسط ۹۵۰۰ تومان عرضه شده است.

علاوه براین، هر کیلو «گوشت مرغ» نیز به قیمت متوسط ۷ هزار و ۲۵۰ تومان عرضه شد که به نسبت مدت مشابه سال قبل رشد ۷/۱ درصدی را ثبت کرده است.

بررسی قیمت گوشت مرغ در سال گذشته نشان می‌دهد در هفته منتهی به ۲۸ آبان ماه سال گذشته، قیمت هر کیلو مرغ حدود ۶ هزار و ۷۵۰ تومان بوده است. به این ترتیب در یک سال مورد بررسی قیمت هر کیلو مرغ حدود ۵۰۰ تومان افزایش را تجربه کرده است.

بر اساس آمار‌های منتشر شده، گروه «لبنیات» در بازه مورد بررسی تورم نقطه‌به‌نقطه ۷ درصدی داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد از میان اقلام این گروه، کره تورم سالانه ۴۵/۸ درصدی را ثبت کرده اما سایر اقلام این گروه مانند شیر پاستوریزه، پنیر غیرپاستوریزه، ماست پاستوریزه و ماست غیرپاستوریزه تورم نقطه‌به‌نقطه تک‌رقمی داشته‌اند و قیمت پنیر پاستوریزه در مدت مذکور بدون تغییر بوده است. به این ترتیب قیمت اقلام گروه «لبنیات» به غیر از کره پاستوریزه تغییر چندانی نداشته است.

در گروه «روغن نباتی» نیز روغن نباتی جامد با ۷ درصد تورم سالانه به قیمت متوسط هر حلب (حدود ۵ کیلوگرمی) ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان و روغن نباتی مایع با ۰/۳ درصد کاهش قیمت سالانه به قیمت متوسط هر لیتر ۵ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش رسید که در مجموع تورم ۲/۶ درصدی را برای گروه روغن نباتی فراهم کرد.

بر اساس گزارش بانک مرکزی اقلام گروه برنج، شامل سه گروه برنج وارداتی غیرتایلندی، برنج داخله درجه یک و برنج داخله درجه دو است.

بر همین اساس، برنج وارداتی غیرتایلندی با حدود ۹/۳ درصد تورم سالانه به قیمت متوسط هر کیلو ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، برنج داخله درجه یک با تورم نقطه‌به‌نقطه ۲/۷ درصد به قیمت متوسط هر کیلو ۱۲ هزار و ۶۸۰ تومان و برنج داخله درجه دو با تورم نقطه‌به‌نقطه منفی ۲/۴ درصد به قیمت هر کیلو ۹ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسیده است.

به این ترتیب در یک سال منتهی به هفته آخر آبان ماه سال جاری، قیمت هر کیلو برنج وارداتی غیرتایلندی نسبت به سال گذشته حدود ۵۰۰ تومان و قیمت هر کیلو برنج داخله درجه یک نسبت به سال گذشته حدود ۳۳۰ تومان افزایش قیمت داشته است. این در حالی که قیمت هر کیلو برنج داخله درجه دو حدود ۲۴۰ تومان کاهش داشته است.

این ارقام نشان می‌دهند با توجه به اینکه قیمت برنج خارجی تقریبا نصف قیمت برنج داخله درجه ۲ است، احتمالا با تقاضای بیشتری مواجه بوده و افزایش قیمت بیشتری را تجربه کرده است.

تورم دورقمی کمتر از ۲۰ درصد

بررسی گروه‌های با تورم مثبت نشان می‌دهد دو گروه گوشت قرمز و چای تورم بیش از ۱۰ درصد و کمتر از ۲۰ درصد را ثبت کرده‌اند.

بر اساس گزارش منتشر شده گوشت گوسفند با استخوان با قیمت هر کیلو ۴۶ هزار و ۷۰۰ تومان حدود ۱۷/۱ درصد و هر کیلو گوشت گاو و گوساله بدون استخوان با قیمت متوسط ۴۱ هزار و ۴۰۰ تومان حدود ۱۳/۴ درصد افزایش قیمت را در یک سال منتهی به ۲۶ آبان ماه ثبت کرده است که در مجموع سبب تورم نقطه‌به‌نقطه ۱۵/۵ درصدی گروه گوشت قرمز در مدت مذکور شده است.

علاوه بر این، در گروه چای نیز هر بسته ۵۰۰ گرمی چای با رشد قیمتی سالانه ۱۸/۶ درصد به قیمت متوسط ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان عرضه شده است.

سه گروه پرتورم

اما گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت در یک سال منتهی به ۲۶ آبان ماه سال جاری به گروه تخم مرغ اختصاص داشته است که قیمت آن در مدت مذکور حدود ۳۹/۴ درصد رشد را ثبت کرده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر شانه تخم مرغ حدود ۲ کیلوگرمی از حدود ۹ هزار و ۳۰۰ تومان در مدت مشابه سال گذشته به ۱۳ هزار تومان در هفته آخر آبان ماه افزایش پیدا کرده است.

دو گروه سبزی‌های تازه و میوه‌های تازه نیز تورم نقطه‌به‌نقطه ۳۰/۴ درصد و ۲۷/۱ درصد را ثبت کرده‌اند.

افت قیمت در قند و شکر

گزارش بانک مرکزی از مواد خوراکی در هفته منتهی به ۲۶ آبان ماه نشان می‌دهد در گروه قند و شکر، هر کیلو قند به قیمت متوسط ۳ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش رسید که به نسبت مدت مشابه سال قبل ۱۲/۴ درصد کاهش قیمت داشته است. هر کیلو شکر نیز حدود ۳ هزار و ۲۰۰ تومان عرضه شد که کاهش قیمتی سالانه ۱۴/۷ درصد را ثبت کرده است.

به این ترتیب تنها گروه مواد خوراکی که تورم نقطه‌به‌نقطه منفی داشته است گروه قند و شکر بوده که در یک سال منتهی به ۲۶ آبان ماه، حدود ۱۳/۴ درصد از قیمت خود را از دست داده است.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.