خبر فوری:

خبر مهم:

کد مطلب: ۷۵۱۷۷۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی بورس شنبه / استراتژی معامله‌گران در مواجهه با قطعنامه اروپا چیست؟

پیش بینی بورس شنبه / استراتژی معامله‌گران در مواجهه با قطعنامه اروپا چیست؟

پارلمان اروپا روز گذشته قطعنامه‌‌ای را علیه ایران به تصویب رساند که در همان ابتدا بازارهای ارز و طلا را تحت تاثیر قرار داد. حالا این سوال مطرح است که صدور این قطعنامه از سوی اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران، چه تاثیری بر روند بورس خواهد داشت؟

به گزارش تجارت‌نیوز ،در پایان جریان دادوستد‌های تالار شیشه‌ای در روز چهارشنبه نماگر اصلی با رشد 0.12 درصدی موفق شد 2 هزار و 97 واحد افزایش یابد و در ارتفاع یک میلیون و 689 هزار و 144 واحدی بایستد.

در آن سوی بازار جایی که شاخص کل هم‌وزن نماینده یکسان تمام نماد‌های فعال معاملاتی بازار است با سبقت از نماگر اصلی تالار شیشه‌ای جریان نسبتا خوب معاملاتی را تکرار کرد و بازدهی بیشتری نصیب سهامداران شرکت‌های کوچک و متوسط کرد.

در پایان جریان دادوستدهای چهارشنبه، شاخص کل هم‌وزن 0.48 درصد رشد کرد. این رشد موجب افزایش 2 هزار و 539 واحدی ارتفاع این شاخص شد و آن را در محدوده 526 هزار و 187 واحدی قرار داد.

افزایش ارزش معاملات خرد

ارزش معاملات خرد (سهام + حق تقدم‌ها) در محدوده 8 هزار و 439 میلیارد تومانی قرار گرفت تا همچنان ارزش معاملات در سطح بالایی در بورس تهران دنبال شود.

از سوی دیگر حجم معاملات نیز با ثبت رقم 18 میلیارد و 580 میلیون برگه سهم نشان داد معاملات با حجم بالایی در بازار سرمایه بین اهالی بازار دنبال می‌شود.

بررسی ورود و خروج پول حقیقی

بررسی آمار مالکیت افراد حقیقی حکایت از ورود سرمایه این افراد به بازار سهام دارد. شاخص ورود و خروج سرمایه خبر از ورود 158 میلیارد تومان پول از بورس می‌دهد.

نقشه بورس تهران در پایان معاملات هفته با حضور 368 نماد سبز و 253 نماد منفی نمایان‌گر تعادل میان خریداران و فروشندگان در بازار بود. ارزش دلاری بازار سرمایه ایران در پایان معاملات روز چهارشنبه معادل 281 میلیارد دلار شد.

پیش بینی بورس فردا

برزو حق شناس، کارشناس بازار سرمایه، در گفتگو با تجارت‌نیوز مطرح کرد: در حال حاضر شاخص هم‌وزن به سقف تاریخی خود که در سال 99 ثبت کرد، دست‌ یافته‌ است. این موضوع ممکن است باعث شود عرضه‌ها در بازار هفته آینده مقداری افزایش پیدا کند.

وی افزود: اما از سوی دیگر می‌بینیم محرک‌های بازار به طور مثال نرخ ارز همچنان صعودی است و به نوعی بازار در حال جبران عقب‌ماندگی خود نسبت به تورم است؛ بر همین اساس در پایان این هفته بازار متعادل خواهد بود و شاید حتی به روند صعودی خود ادامه دهد.

این کارشناس ادامه داد: بحث دیگر در تایید سناریو بالا این است که به رغم رسیدن شاخص هم‌وزن به سقف تاریخی خود، بسیاری از نماد‌ها وجود دارند که 20 الی 30 درصد زیر سقف تاریخی خود معامله می‌شوند.

حق‌شناس بیان کرد: بررسی این مورد در بر دارنده دو نکته مهم است: ابتدا اینکه قطعا این نماد‌ها طی ماه‌های آینده از سقف خود عبور خواهند کرد و مورد دوم ایراد شاخص هم‌وزن را می‌رساند که قبلا بارها مطرح شده است که شاخص‌هایی که حال بازار سرمایه را منعکس می‌کنند، این ایراد را دارند که تطابقی بین کلیت نماد‌های بازار با وضعیت‌ شاخص‌ها وجود ندارد.

اثر قطعنامه پارلمان اروپا

پارلمان اروپا روز گذشته قطعنامه‌‌ای را علیه ایران به تصویب رساند. با این وجود این سوال برای فعالان بازار سرمایه بوجود می‌آید که صدور این قطعنامه از سوی اروپا علیه جمهوری اسلامی ایران چه تاثیری بر روند بورس خواهد داشت؟

حق شناس در رابطه با این موضوع عنوان کرد: معمولا به صورت تاریخی دیده‌ایم که بورس تهران در پاسخ به قطعنامه‌ها و تحریم‌ها، واکنش مثبتی نشان داده است. اصولا تحریم‌ها و قطعنامه‌ها به ادین دلیل که محرک نرخ دلار هستند، انتظارات تورمی را افزایش خواهند داد.

وی افزود: بنابراین همان‌طور که با رشد دلار و تورم، سطح قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند در بورس تهران نیز احتمالا شاهد افزایش سطح قیمت سهام باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: در نتیجه ادامه روند بازار برای هفته بعد، احتمالا صعودی خواهد بود چرا که بازار مشکل خاصی ندارد موج شناسایی تورم به بورس رسیده است و این روند ادامه خواهد داشت فقط مواردی از ریسک‌های سیستماتیک وجود دارد که باید دید آیا این موارد می‌تواند موانع حادی پیش روی بازار سرمایه شود یا خیر.

گزارش‌های بیشتر بورس را در اینجا دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.