کد مطلب: ۷۵۳۴۶۷

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پیش بینی بورس ۵ بهمن ۱۴۰۱ / بازار سرمایه به روند صعودی بازمی‌گردد؟

پیش بینی بورس 5 بهمن 1401 / بازار سرمایه به روند صعودی بازمی‌گردد؟

معاملات بورس روز سه‌شنبه در حالی رقم خورد که شاخص کل برخلاف روز قبل گام برداشت. ارزش معاملات خرد نیز افت قابل توجهی داشت و در حدود 6 هزار و 336 میلیارد تومان ثبت شد. در این بین اتفاقات میانه بازار سرمایه نگرانی سهامداران را افزایش داده است. حال برای پاسخ به این سوال که آیا شاخص کل توانایی بازگشت به مدار صعود را داراست یا خیر باید به دقت اوضاع این روزهای بازار سهام را دنبال و تحلیل کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، در پایان معاملات روز سه‌شنبه نماگر اصلی تالار شیشه‌ای با افت هفت هزار و 892 واحدی که معادل 0.48 درصد این شاخص است رو‌به‌رو شد. شاخص کل هم‌وزن نیز برخلاف شاخص کل رفتار کرد و با افزایش 0.06 درصدی به سطح 522 هزار و 994 واحدی رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران، حجم معاملات امروز را 12 میلیارد و 150 میلیون و ارزش معاملات را 6 هزار و 336 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

روند بازار سرمایه در روز سه شنبه

روز سه‌شنبه روند معاملات بورس به نحوی بود که شاخص کل منفی و شاخص هم وزن اندکی مثبت بود. بازار طی معاملات این روز کم‌رمق ظاهر شد.

ارزش معاملات خرد افت قابل توجهی داشت و در حدود 6 هزار و 336 میلیارد تومان ثبت شد و در حالی که شاخص کل نیم درصد منفی خورد، شاخص کل هم وزن یک دهم درصد مثبت خورد و شاهد یک واگرایی بین رفتار سهم های کوچک-متوسط و سهم های بزرگ بودیم.

دلیل اصلی عملکرد نوسانی شاخص کل چیست؟

بورس تهران پس از 9 هفته متوالی نزول فرسایشی، سرانجام در آبان‌ماه امسال در مسیر صعودی قرار گرفت. این روند صعودی موفق شد بازار سرمایه را در همین مدت کوتاه 445 هزار واحد به بالا پرتاب کند.

حال به نظر می‌رسد روند صعودی با مشکلی روبه‌رو شده است و این موضوع نگرانی سهامداران و فعالان بازار سرمایه را برانگیخته‌است. موضوع مورد بحث بین سه نهاد مهم شورای رقابت، سازمان بورس و وزارت اقتصاد عرضه خودرو در بورس کالاست.

سعید شاکرمی، کارشناس بازار سرمایه، در گفتگو با تجارت‌نیوز مطرح کرد: دلیل اصلی این رخداد انتشار اخبار ضد و نقیض در مورد صنعت خودرو بود، که منجر به افول شرایط معاملات شد؛ در عمل موضوع عرضه خودرو در بورس کالا به یک چالش جدی برای بازار‌ تبدیل شده است و مرتبا مباحث متناقضی پیرامون این موضوع مطرح می گردد که باعث شده کلیت معاملات را تحت تاثیر خود قرار دهد.

وی ادامه داد: متاسفانه بورس تهران از رفتارهای شتابان و متناقض ارکان اقتصادی و سیاستگذاران کشور رنج می برد. از طرفی عکس العمل فعالین بازار سرمایه نیز به این اخبار هیجانی بوده و به کوچکترین خبری عکس العمل جدی و احساسی نشان می‌دهند.

شاکرمی افزود: با توجه به این شرایط، بازاری که انتظار رفتار عاقلانه‌تر از آن میرفت، متاسفانه حرکتی همراه با نوسانات زیاد‌ را طی معاملات امروز تجربه کرد.

پیش بینی بورس فردا

این کارشناس اظهار کرد: انتظار می رود با توجه به آخرین سخنان وزیر اقتصاد و همچنین نظرات مدیران ارشد بورس، عرضه خودرو در بورس کالا همراه با تغییراتی تداوم یابد و با برطرف شدن ابهامات موجود، راه هر یک از صنایع متمایز شود و بار دیگر رفتار منطقی تر در روند معاملات مشاهده شود.

شاکرمی در پایان گفت: شایان ذکر است اصلاحات دو روز اخیر بازار برای ادامه روند صعودی لازم به نظر می‌رسید. با این وجود کلیت معاملات چهارشنبه بهتر از سه‌شنبه خواهد بود و احتمال تداوم اصلاح قیمتی بازار و خروج نقدینگی از بازار کم برآورد می شود.

آخرین اخبار بازار سرمایه را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  فردا بازار متبت پر رنگ خواهد خورد

  • ناشناس

   فردا و پس فردا سبزه سبز!! ولی شنبه قرمز خونی

  • ناشناس

   مواظب باش چشم نخوری, حتما جایزه نوبل اقتصاد مال توست

 • مجمع تحلیلگران

  بسم الله. و اما ادامه داستان. ان شا الله که به حرفایی که زدم رسیده باشین در غیر این صورت شک نکنین میرسین. اقتصادی که با چاپ پول بدون پشتوانه چرخش بچرخه بهتر از این نخواهد چرخید. وقتی دولت و بهتر بگم نظام راحتترین راه البته برا خودش که همانا چاپ پوله رو انتخاب میکنه نتیجش میشه تورم. و مسلما کی باید هزینه این تورمو بپردازن حتما من خخخ نه برادر ملت . و خوب طبعاتیم داره که جای بحثش نیست. حداقل کاری که دولت باید بکنه اینه که بعد چاپ پول حداقل این پول رو باز جمع اوریش نکنه. یعنی تقاضای کاذب ایجاد نکنه مثلا با افزایش قیمت خودرو یا سهم یا ارز یا طلا .چون نقدینگی موجود رو باز جمع اوری میکنه و باعث میشه نقدینگی در گردش بازارا کم و رکود تو بازارهای مختلف بوجود بیاد. یه سوال میپرسم روش خوب فکر کنین . پولی که دولت و نظام با ایجاد تقاضای کاذب جذب میکنه به کجا میره؟نیمی از برون رفت از وضعیت اقتصادی ایران از این حالت تو جواب این مساله اس. در مورد رشد دلار و سکه و سهام تو این دو سه هفته قبل قبلا هم گفتم که به محض اینکه دولت راه جدیدی برا فروش نفت پیدا کنه خواهند ریخت. انگار دولت پشت پرده تونسته چینیا رو راصی به خرید نفت کنه البته مسلما با قیمت پایینتر نه؟ اقا موفق باشین مواظب خودتون سرمایتون و سلامتیتون باشین در پناه حق

 • حسن

  بازم پیش بینی کارشناسان غلط از آب درآمد

 • ح

  اسم این خروجها اصلاح نیست بلکه اظطراب واسترس ناشی ازبی اعتمادی سهامدارها از ریزش های پیا پی است.

 • ناشناس

  نخیر عزیز خودرو چکار به سهام سیمان وپتروشیمی داره آدرس اشتباه بع مردم ندید وقتی دولت وبانک مرکزی گفتن باید ارز صادراتی شرکتها را صادر کننده حق نداره در بازار آزاد بفروشه باید با تحمیل وزور ارزشه به بانکمرکزی بفروشه هزینه تولید وصادرات بصرفه نیست ضرر می کنن قیمت سهام اکثر شرکتها پایین اومد دولت محترم مانع وسد بزرگ شرکتها وتولید کنندگانه اقتصاد را دولت فلج کرده بخش خصوصی ویران شده تورم بشدت بالا رفته دل دولت خوشه جلوی رشد دلار را با زور وتوسری صادر کننده می گیره ولی بدتر میشه دلار ۵۰شده

 • ناشناس

  بد بود اما خسته نباشید عوامل دست به دست داده لعنت بر امریکا

 • ناشناس

  عزیزم از بازار سبز دیگر خبری نخواهد شد فاتحه بورس،خونده است پارسال این موقع بنده تو بورس ۹۰۰تمن پولم بود الان شده ۷۲۰ تورم که ماشالله منفیه چنان عرض سه روز وضعیت بورس جور کرد ند که کسی را قدرت تفکر نیست البته تمام سهام بنده دلاریه