فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۹۱۴۸۰۹

«تجارت‌نیوز» گزارش می‌دهد:

نیمی از فرودگاه‌ های ایران؛ بدون هواپیما!

نیمی از فرودگاه‌ های ایران؛ بدون هواپیما!

بعد از گذاشته شدن اولین سنگ‌بنای صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران در سال 1292 هواپیماهای مختلفی وارد ناوگان هوایی ایران شدند و تعداد ایرلاین‌های داخلی هم هر روز رو به افزایش بود. اما در سال‌های اخیر، تحریم‌ها چالش‌های زیادی برای صنعت حمل‌ونقل هوایی ایجاد کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، صنعت حمل‌ونقل هوایی در ایران از بدو ورود اولین هواپیما‌ها تا به امروز تحولات چشمگیری پیدا کرده است. تاریخچه ورود هواپیما به ایران با نخستین پرواز‌ها در دهه 1920 آغاز شد و سنگ‌بنای این صنعت مهم و استراتژیک را نهاد. امروزه ناوگان هوایی کشور شامل طیف مختلفی از هواپیما‌هاست که عمدتاً از طریق واردات تامین شده‌اند. هرچند چالش‌های ناشی از تحریم‌های بین‌المللی، تاثیراتی در این روند داشته است.

از حکایت اولین پرواز بر فراز آسمان ایران تا احداث اولین فرودگاه

در سال 1292 هجری شمسی و در زمان حکومت احمد‌شاه قاجار در ایران، یک خلبان لهستانی به نام کوزمینسکی، به دلیل اهداف مالی، قطعات یک هواپیمای بلریو 11 را از روسیه به بندر انزلی و سپس به تهران آورد و این هواپیما را سرهم کرد. در تاریخ 14 دی‌ماه 1292 اولین پرواز بر فراز آسمان ایران انجام شد و در میدان مشق فرود آمد. این هواپیما به  محوطه قصر قاجار منتقل شد و پرواز‌های نمایشی متعددی انجام داد. بعد از ورود این هواپیما و ورود هواپیما‌های انگلیسی در جنگ جهانی اول به آسمان ایران، دولت وقت به فکر احداث فرودگاه و تامین زیرساخت‌های لازم افتاد.

اولین هواپیمای ایران در سال 1301 از آلمان برای ارتش خریداری شد. دو سال بعد از خریدن این هواپیما، در سال 1303 زمینی در منطقه جنوب تهران برای احداث فرودگاه انتخاب شد. در احداث این فرودگاه چند شرکت اروپایی هم مشارکت داشتند.

هواپیما‌های موجود در ناوگان هوایی ایران

سفر با هواپیما در عصر حاضر یک امر مهم تلقی می‌شود. شناخت هواپیما‌های موجود در ناوگان هوایی کشور به مسافران به منظور سفر ایمن‌تر، راحت‌تر و بهتر کمک می‌کند. در حال‌ حاضر، طبق اطلاعات منتشرشده از سوی علی‌بابا، در ناوگان هوایی ایران، مدل‌هایی نظیر انواع ایرباس، انواع بوئینگ، هواپیما‌های فوکر و هواپیما‌های مک دانل داگلاس وجود دارد.

هواپیما‌های ایرباس از معروف‌ترین انواع هواپیما در ناوگان هوایی ایران هستند. در حال حاضر مدل‌هایی نظیر ایرباس A 300، ایرباس A 310، ایرباس A 319، ایرباس A 320، ایرباس A 321، ایرباس A 320 نئو، ایرباس A 330 نئو، ایرباس A 350، ایرباس A 380 و... در ناوگان هوایی ایران فعالیت می‌کنند.

در میان ایرباس‌های معرفی‌شده، ایرباس A 320 یکی از پر‌فروش‌ترین‌ها در میان انواع هواپیما‌های مختلف بوده است. همچنین این نوع هواپیما به دلیل کاهش مسیر پیموده شده در زمان فرود، مصرف سوخت آن و همین‌طور میزان تولید دی‌اکسید کربن آن کاهش می‌یابد.

یکی از ویژگی‌های ایرباس A 320 نئو، کاهش مصرف سوخت این هواپیما نسبت به سایر هواپیماهاست.

در میان انواع مدل‌های معرفی‌شده، ایرباسA 380، بزرگ‌ترین هواپیما از نظر حجم و ظرفیت حمل مسافر در جهان است.

هواپیما‌های بوئینگ هم در ناوگان هوایی ایران فعالیت می‌کنند. از میان این هواپیماها می‌توان به بوئینگ 727، بوئینگ 737، بوئینگ 737 NG، بوئینگ 737 Max، بوئینگ 747، بوئینگ 777 اشاره کرد که هر کدام مزیت‌های خاص خود را دارند.

فوکر و مک دانل داگلاس هم جزو هواپیماهای فعال در ناوگان هوایی ایران هستند. در ناوگان هوایی ایران، فوکر 100، مک دانل داگلاس MD 80،  مک دانل داگلاس MD 82 و... وجود دارند.

چه ایرلاین‌هایی در ایران فعالیت می‌کنند؟

ایرلاین‌های ایرانی با وجود محدودیت‌های موجود تلاش می‌کنند سطح خدمات خود را بهبود ببخشند. این شرکت‌ها نوسازی و نگهداری از ناوگان موجود، ارتقای استاندارد‌های ایمنی و همین‌طور بهبود تجربه مسافران را اولویت خود قرار داده‌اند. مسیر‌های داخلی و خارجی متنوعی از سوی ایرلاین‌ها ارائه می‌شود که نقش مهمی در تسهیل ارتباطات و راحت‌تر شدن سفر به سراسر ایران و جهان ایفا می‌کنند.

در ایران ایرلاین‌های مختلفی در زمینه حمل بار و مسافر فعالیت می‌کنند. طبق اطلاعات منتشرشده از سوی سامتیک، ایرلاین‌های ایرانی نظیر ایران‌ ایرهما، ماهان، کارون، آتا، معراج، سپهران، کیش ایر، قشم ایر، تابان ایر، آسمان، ایران ایرتور، کاسپین، اترک، تفتان، زاگرس، پویا، وارش در ناوگان هوایی ایران فعالیت می‌کنند.

قدیمی‌ترین و اولین ایرلاین فعال در ایران، ایران ایر«هما» است که در دهه 1340 با ادغام دو شرکت ایران ایر‌ ویز و پرشین ایر‌ ویز فعالیت خود را در صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران آغاز کرد. این ایرلاین در راستای بومی‌سازی تعمیرات هواپیما و استاندارد‌های بین‌المللی همیشه پیشگام بوده است و یکی از انتخاب‌های مسافران برای سفری راحت و ایمن است.

یکی دیگر از ایرلاین‌های قدیمی ایران، شرکت ایران ایرتور است. این ایرلاین در سال 1351 تاسیس شد و بیشتر به دلیل تور‌های گردشگری خود شناخته می‌شود. در حال حاضر هم این ایرلاین، به بسیاری از شهر‌های ایران و حتی کشور‌های خارجی پرواز دارد.

سومین ایرلاین قدیمی کشور، شرکت آسمان است که تاسیس آن به سال 1359 برمی‌گردد. این ایرلاین با ادغام چهار شرکت کوچک کار خود را آغاز کرد. آسمان دارای 33 هواپیمای مسافربری است که به 59 مقصد داخلی و خارجی پرواز می‌کند.

آیا ایران از سایر کشور‌ها هواپیما وارد می‌کند؟

تحریم‌ در هر زمینه‌ای برای ایران چالش‌هایی ایجاد کرده است. صنعت حمل‌ونقل هوایی هم از این قاعده مستثنی نیست.

علیرضا منظری، معاون سابق سازمان هواپیمایی ایران، در گفت‌وگو با هم‌میهن درباره واردات هواپیمای جدید در سال‌های گذشته اظهار کرده است در 35 سال گذشته واردات هواپیمای نو به دلیل تحریم‌ها صفر بوده است. با اینکه تحریم‌ها شرایط نامطلوبی برای صنعت هوایی کشور ایجاد کرده اما منجر به تعطیلی ایرلاین‌ها و صنعت هوایی کشور نشده است.

او درباره افزایش هزینه برای خرید هواپیما توضیح داد که در حال حاضر کشور از هواپیما‌های دست دوم استفاده می‌کند. اما تحریم‌ها سبب شده خرید هواپیما به طور مستقیم نباشد و ارتباط مالی بین فروشنده و خریدار هم به شکل غیرمستقیم برقرار شود. بنابراین هزینه‌ها هم برای خرید هواپیما بالاتر می‌رود.

بر اساس این گزارش، صنعت هوایی ایران از زمان شروع فعالیت خود تا به امروز، فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذاشته است. تحریم‌ها شرایط را برای ناوگان هوایی ایران سخت‌تر می‌کند چراکه ناوگان هوایی به نوسازی، تامین شدن قطعات هواپیما‌ها برای سفر بهتر و ایمن‌تر مسافران احتیاج دارد. ادامه‌دار شدن این شرایط می‌تواند چالش‌های زیادی برای صنعت حمل‌ونقل هوایی ایران ایجاد کند.

برای اطلاعات بیشتر صفحه صمت را در تجارت‌نیوز دنبال کنید.

 

 

 

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.