کد مطلب: ۶۰۰۳۰۸

قیمت‌های جدید خودرو امروز اعلام می‌شود؟

قیمت‌های جدید خودرو امروز اعلام می‌شود؟

براساس شنیده‌ها قرار است بازگشت قیمت‌ها امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار بررسی شود، در عین حال منابع آگاه می‌گویند روز دوشنبه جلسه‌ای میان مدیران خودروساز و وزیر صمت برگزار شده و قیمت‌های جدید مورد موافقت قرار گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز ، درحالی بیش از ۱۰روز از لغو افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو از سوی رئیس‌جمهور می‌گذرد؛ که براساس شنیده‌ها قرار است بازگشت قیمت‌ها امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار بررسی شود.

منابع آگاه می‌گویند روز دوشنبه جلسه‌ای میان مدیران خودروساز و وزیر صمت برگزار شده و قیمت‌های جدید مورد موافقت قرار گرفته است. ظاهرا تغییری در قیمت‌ها داده نخواهد شد و میزان و نحوه افزایش قیمت‌ها، مطابق همان مصوبه‌ای است که توسط رئیس‌جمهور متوقف شده بود.

اما داستان افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو چه فراز و فرودی را طی کرد؟

دو خودروساز بزرگ کشور در روزهای ۱۸ و ۱۹ آبان‌ماه سال ‌جاری، لیست قیمت‌های جدید خود را منتشر کردند. در حالی که همه‌چیز آماده بود تا خودروسازان، محصولات تولیدی خود را با قیمت‌های جدید عرضه کنند و حتی ایران‌خودرو از ۲۵طرح فروش فوق‌العاده خود همزمان با انتشار لیست قیمت‌های جدید محصولاتش رونمایی کرده بود، ناگهان شامگاه ۲۰ آبان‌ماه خبر رسید که ابراهیم رئیسی یک‌تنه مصوبه افزایش قیمت خودرو در مبدا را وتو کرده است.

رئیسی در نامه خود اعلام کرده بود که خودروسازان مجوز افزایش قیمت را از ستاد تنظیم بازار نگرفته‌اند؛ بنابراین اجازه ندارند قیمت محصولات تولیدی خود را افزایش دهند.

البته این دلیل با توجه به انتشار نامه‌های دو خودروساز درباره افزایش قیمت خودرو در سایت کدال سازمان بورس و نوشته شدن نام ستاد تنظیم بازار به عنوان مرجع صادر‌کننده مجوز، چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

بعد از دستور رئیس‌جمهور، سیاستگذار خودرویی به‌ناچار دستور صادرشده را به خودروسازان ابلاغ کرد. اما به فاصله ۴۸ساعت، رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت در مصاحبه‌ای اعلام کرد که تعیین قیمت‌های جدید خودرو به ستاد تنظیم بازار سپرده شده است.

این صحبت‌های فاطمی‌امین در کنار اظهارات مجید عشقی، رئیس سازمان بورس از لغو دستور رئیس‌جمهور خبر می‌داد. آن‌طور که رئیس سازمان بورس گفت، احسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی جلسه‌هایی با رئیس‌جمهور و وزیر صمت درباره قیمت خودرو برگزار کرده و طی این جلسه‌ها مقرر شده است که اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار نهایی شود. اما بیش از یک هفته از صحبت‌های عشقی می‌گذرد و همچنان خبری از اصلاح قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار نیست.

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان به «دنیای‌اقتصاد» گفت: انجمن خودروسازان از بررسی قیمت کارخانه‌ای خودرو در ستاد تنظیم بازار خبر ندارد.

وی ادامه داد: دستور رئیس‌جمهور مبنی بر توقف افزایش قیمت خودرو در مبدا علاوه بر اینکه خودروسازان را متضرر کرده، سبب زیان سهامداران دو خودروساز بزرگ کشور در بورس نیز شده است.

بر اساس اظهارات نعمت‌بخش، جلوگیری از افزایش قیمت خودرو از سوی رئیس‌جمهور باعث شده تا ایران‌خودرو در آبان‌ماه حدود هزار میلیارد تومان زیان در کارنامه خود ثبت کند.

دبیر انجمن خودروسازان پیش‌بینی می‌کند، در صورت بلاتکلیف ماندن قیمت خودرو در ستاد تنظیم بازار تا پایان ماه جاری این خودروساز حداقل یک زیان‌ هزار میلیارد تومانی دیگر نیز از این ناحیه متحمل شود.

نعمت‌بخش تعلل بیشتر در زمینه اصلاح قیمت خودرو در کارخانه را نه‌تنها به زیان دو شرکت بزرگ خودروساز کشور، بلکه به زیان مصرف‌کنندگان واقعی می‌داند. نعمت‌بخش تاکید می‌کند برنده این وضعیت تنها دلالان و واسطه‌های بازار خودرو هستند.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی قرار است ستاد تنظیم بازار درباره اصلاح قیمت خودرو تصمیم‌گیری کند، می‌گوید در این باره هیچ مشورتی با انجمن نشده و مشخص نیست ستاد تنظیم بازار قرار است چه زمانی در این خصوص تشکیل جلسه بدهد.

منبع: دنیای‌اقتصاد

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  برادرانم اصلا بیان باهم باشیم یه مدتی ماشین نخرید تا این دلالان وسودجویان پر روشوند به هر قیمتی دلشون خواست هر روز یه قیمتی از ماشین بدند مملکت که صاحب نداره جلوی این گرونی را بگیره خود این مسولان هم با این ها همدست است

 • علی

  آقا کاری نکنید دوباره کپین نخرید مردم راه بنداز وازدست ایران خودرو وسایپا شکایت که چقدر پول مردم الکی میگیرید

 • ناشناس

  دیگه حرف مفت بس..چه ضرری خودرو ساز کرده..دارن سه برابر قیمت واقعی از مردم پول این تابوت ها را میگیرن..

 • ناشناس

  خدا را شکر همه چیز میزان و خودرو هم باید طوری باشه که خودرو ساز ضرر نکنه ..واقعا گناه دارن چرا ضرر..درسته مردم تا بوده و بوده همیشه توی صف بودن..دیگه عادت شده چرا ماشین صفی نباشه مگه ماشین از مرغ و تخم مرغ و هزار چیز دیگه که نوبتی و صفی شده بدتره..

 • ناشناس

  اینا پدر مردم رو درآوردن انشاالله که هزار برابرش ضرر کنن پس اینهمه که مردم ضرر میکنن کی میخواد جواب بده هرسال میگیم امسال ماشین میخریم ولی هر چی ما جمع میکنیم قیمتش میره بالاتر متاسفانه نظارتم که نیست

 • هادی

  اقا ضرر میکنی درشو تخته کن خدا لعنتتون کنه چرا هر چی ارزو از جوونا گرفتین

 • ناشناس

  چرار خودرو خارجی آزاد نمیکنین که اینها ضرر نکنن

 • ناشناس

  جبران هزار میلیارد ضرر ناشی از سومدیریت ، باید از جیب مردم تانین بشه؟؟؟!!!!!؟ اونم کسایی که یکسال ایرانخودرو پولشون رو گرفته و الان که یکماه مونده به اومدن قولنامه خودرو !!!!!
  # وقتی حرف رییس جمهور اهمیتی نداره#

 • علی

  سلام در صورت افزایش قیمت ها کسانی که در طرح یکساله شرکت کروه اند و کمتر از سه ماه به تحویل خودرو مانده نیز مشمول افزایش فیمت میشوند؟؟

 • ناشناس

  جون پدرومادرتون،جون هرکی ک بهش اعتقاد دارید (ک ندارید) اینقدر بازی سر این ملت فقیر نیارید،بخدا۲سال هی جمع میکنم آزاد بخرم هی گرون میشه،قرعه کشی هم۱۸بار نوشتم درنیومد،والا آرزو بدل موندیم ی ماشین صفر سوارشیم.