کد مطلب: ۴۶۶۱۳۲

عملکرد متفاوت بورس‌های جهانی در معاملات امروز

عملکرد متفاوت بورس‌های جهانی در معاملات امروز

در معاملات امروز بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۱۵ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۳۹۷.۱۱ واحدی پایین رفت.

شاخص‌های بورسی مهم جهان عملکرد مختلفی از یکدیگر داشتند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، به نقل از بلومبرگ؛ دور تازه تنش‌های بین دو اقتصاد نخست جهان بار دیگر باعث نگرانی معامله‌گران شده است. آمریکا از طرف چینی خواسته است که کنسولگری خود در شهر هوستون را تعطیل کند و دونالد ترامپ از احتمال تعطیل شدن تعداد بیشتری از کنسولگری‌های چین خبر داده است. از طرف دیگر چین در اقدامی متقابل دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را صادر کرد و دیپلمات‌های آمریکایی این مرکز را ترک کردند.

کوین گدیس، استراتژیست ارشد درآمدی در موسسه ریموند جیمز گفت: اگر تنها یک مساله باشد که فکر و ذهن معامله‌گران را مشغول کند، آن مساله همین خواهد بود که قرار است دو اقتصاد نخست جهان تا کجا به این کش مکش ادامه دهند. از زمانی که این بحران‌ها شدت گرفته است معامله‌گران نگران آینده رشد اقتصادی جهان شده‌اند به ویژه حالا که ویروس کرونا، اقتصاد جهانی را در وضعیت بسیار شکننده‌ای قرار داده است.

تنش‌ها بر سر مساله هنگ‌کنگ تنها محدود به چین و آمریکا نیست: دولت خودمختار هنگ‌کنگ اعلام کرده است به قرارداد استرداد مجرمان با استرالیا، انگلیس و کانادا خاتمه می‌دهد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز برای نخستین بار در سال جاری میلادی تحریمی علیه چین وضع و صادرات تجهیزاتی که می‌تواند در سرکوب معترضان و اقلیت‌ها توسط دولت چین نقش داشته باشند را ممنوع اعلام کرد.

از سوی دیگر هر چند که اخبار مثبتی در زمینه دارویی و کاهش سرعت شیوع کرونا در جهان به گوش می‌رسد اما به نظر می‌رسد هنوز تا تولید و عرضه انبوه واکسن موثر مقابله با کرونا مسیری طولانی در پیش است. سازمان بهداشت جهانی در پاسخ به سوالات ایجاد شده در خصوص پیشرفت‌های دارویی مقابله با کرونا گفته است تولید انبوه واکسن تا پیش از سال آینده میسر نخواهد بود و این بدان معناست که دست کم در کوتاه‌مدت، جهان کماکان با پیامدهای اقتصادی و بهداشتی ناشی از شیوع ویروس کرونا دست به گریبان خواهد بود.

اندی مینارد، کارشناس بازار سرمایه در موسسه "چاینا رنسانس" گفت: چیزی که بازارها را می‌ترساند این است که تازه اول تنش‌های جدید بین چین و آمریکا باشد و دو طرف وارد دور تازه‌ای اقدامات متقابل علیه یکدیگر شوند که با توجه به شرایط کنونی اقتصاد جهانی، خبری بسیار بد خواهد بود.

تاکنون بیش از ۱۷ میلیون و ۴۲ هزار و ۸۹۰ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۶۶۶ هزار و ۲۸۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۵۲ هزار و ۹۹۵ نفر، برزیل با ۸۸ هزار و ۷۹۲ نفر، انگلیس با ۴۵ هزار و ۹۶۱ نفر، مکزیک با ۴۴ هزار و ۸۷۶ نفر و ایتالیا با ۳۵ هزار و ۱۲۹ نفر بوده است.

مت میسکین، استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه "جان هانوک اینوستمنت منیجمنت" گفت: یک نوع جنگ بین کسانی که با خوش‌بینی به آینده می‌خواهند مصارف خود را افزایش دهند و آن هایی که از ترس پیدا نشدن واکسن کرونا میل به پس‌انداز دارند در گرفته است و همین رفتار متناقض مصرف کنندگان، کار را برای پیش بینی وضعیت آینده دشوار ساخته است.

بورس آمریکا

بانک مرکزی آمریکا اعلام کرده است که به حضور پررنگ خود در بازارهای مالی ادامه خواهد داد و برنامه خرید اوراق قرضه شرکت‌های مختلف و بخش دولتی نیز کماکان اجرا خواهد شد. انتظار می‌رود این برنامه در سطوح مختلف دست کم تا پایان سال جاری میلادی ادامه یابد هر چند که با توجه به نگرانی‌ها از خروج تورم از سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده، این بانک احتمالا نرخ بهره را در محدوده کنونی حفظ خواهد کرد.

نرخ بهره اکنون در بسیاری از کشورهای جهان نظیر ژاپن و سوییس و هم چنین در سطح منطقه یورو در محدوده منفی قرار دارد و شماری از مقامات آمریکایی خواستار اتخاذ رویکرد مشابهی توسط فدرال رزرو هستند. با این حال بسیاری از مقامات بانک مرکزی آمریکا معتقدند چنین اقدامی فشار بسیار سنگینی در بازار اوراق خواهد داشت به ویژه حالا که بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه‌داری نسبت به زمان قبل از بحران حدودا سه برابر شده است و انتظار می‌رود این روند صعودی ادامه‌دار باشد.

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۵۱ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۲۶ هزار و ۵۱۳.۸۱ واحد بسته شد.

شاخص «اس‌اندپی ۵۰۰» با ۱.۱۲ درصد افزایش تا سطح ۳۲۵۴.۵۱ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۲۸ درصد صعود در سطح ۱۰ هزار و ۵۳۴.۸۹ واحدی بسته شد.

بورس‌های اروپایی

با وجود بازگشایی مرزهای درون اتحادیه اروپا و بازگشایی کسب‌وکارها، هنوز تا بازگشت میزان فعالیت های اقتصادی به سطوح پیش از بحران فاصله زیادی وجود دارد و شاخص اطمینان مدیران خرید در اقتصادهای بزرگ اروپایی نظیر آلمان و فرانسه نشان می‌دهد آن ها نسبت به یک رشد سریع اقتصادی دست کم در کوتاه‌مدت چندان خوشبین نیستند.

صورت‌های سود و زیان شرکت‌های بزرگ اروپایی به ویژه برندهای لوکس، خطوط هوایی و گردشگری نیز نشان دهنده آن است که این شرکت‌ها تحت تاثیر شیوع کرونا با کاهش محسوس درآمدهای خود مواجه شده‌اند.

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۰۴ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۱۲۹.۲۶ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۰.۱ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۸۳۵.۲۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با صعود ۰.۶ درصدی در سطح ۴۹۲۸.۹۴ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۵۵ درصد پایین رفت و به ۷۲۴۶.۴۰ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد مختلفی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۱۵ درصدی تا سطح ۲۲ هزار و ۳۹۷.۱۱ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ‌سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۵ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۸۸۳.۱۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۲.۴۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۶۷۰.۰۱ واحد بسته شد.

دیوید رایلی، کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه بلو بی است منیجمنت گفت: برای معامله‌گران این مساله مسجل شده که ویروس جایی نرفته است. پیامدهای کرونا روی رفتار مصرفی ما و فعالیت‌های اقتصادی نه تنها برای امسال که احتمالا برای سال آینده نیز محسوس خواهد بود.

در استرالیا شاخص "اس‌اند‌پی‌ اس‌اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۲۴ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۰۰۶.۳۹ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص "تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۷ درصد افزایش به ۴۱.۲۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۵۲ درصدی به ازای ۴۳.۷۴ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با افت ۰.۱۸ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۵۷.۲۶ دلار معامله شد. هر اونس نقره با افزایش ۰.۴۱ درصدی به ازای ۲۴.۵۷ دلار مبادله شد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.