کد مطلب: ۴۷۲۸۷۰

شاخص‌های بورسی جهان سبزپوش شدند

شاخص‌های بورسی جهان سبزپوش شدند

در معاملات امروز وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند.

بورس‌های جهانی در اروپا و آمریکا سبزپوش شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، به نقل از بلومبرگ؛ در اقدامی که ممکن است بار دیگر آتش اختلافات بین پکن و واشنگتن را شعله‌ور کند، وزارت بازرگانی آمریکا با صدور بیانیه‌ای از اعمال تحریم روی ۲۴ شخصیت حقیقی و حقوقی چینی به دلیل نقش آن‌ها در مناقشات دریای چین جنوبی خبر داده است. پیش از این چین اعلام کرده بود از تحریم‌های آمریکا هراسی ندارد و دخالت های آمریکا را عامل تنش‌زایی در منطقه می‌داند.

این اقدام تنها کمی پس از آن انجام می‌شود که در اتفاقی کم سابقه و پس از مدت ها تنش لفظی، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا و رابرت لایت هایزر، وزیر بازرگانی این کشور با لیو هه، معاون نخست‌وزیر چین و سرپرست هیات مذاکره کننده این کشور با آمریکا به صورت تلفنی صحبت و در خصوص اجرایی شدن توفقات فاز نخست رایزنی کردند. هم طرف چینی و هم طرف آمریکایی با صدور بیانیه‌هایی جداگانه از پیشرفت ملموس در جریان مذکرات خبر داده‌اند.

طبق اعلام وزارت بازرگانی آمریکا، دو طرف بر تلاش‌های چین برای تحقق وعده‌های داده شده تاکید کرده‌اند اما آمریکا معتقد است طرف چینی باید اقدامات بیشتری را در خصوص نشان دادن پایبندی خود به مساله حقوق مالکیت انجام دهد. آمریکا هم چنین از چین خواسته است از مجبور کردن شرکت‌های این کشور به انتقال فناوری به چین برای دسترسی به بازار چین دست بردارد.

اختلاف نظر بین دو اقتصاد نخست جهان بر سر مسایل تجاری از دو سال پیش آغاز شده اما اکنون دامنه آن از مباحث تجاری به مناقشات حوزه مالی و تکنولوژی کشیده شده است. پیشتر دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا تهدید کرده بود که در صورت تداوم وضعیت فعلی تجارت با چین را به طور کامل قطع خواهد کرد.

انتشار اخبار امیدبخش در تاثیر مثبت استفاده از پلاسمای افراد بهبودیافته در درمان بیماران مبتلا به کرونا باعث ایجاد موج جدیدی از خوش‌بینی‌ها به نزدیک شدن به مهار این ویروس مرگبار شده است. وزارت بهداشت آمریکا با صدور دستورالعملی مجوز استفاده از پلاسما در روند درمانی بیماران را صادر کرده است. از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی حال اعلام کرده است که احتمال تاخیر در دستیابی به واکسن کرونا وجود دارد و یان فرآیند شاید تا سال ۲۰۲۱ و حتی بیش از آن نیز طول بکشد. مجمع جهانی اقتصاد نیز اجلاس سالانه خود را به دلیل کاهش سرعت شیوع کرونا به تعویق انداخت.

تاکنون بیش از ۲۴ میلیون و ۲۲۶ هزار و ۱۱۹ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین ۸۲۶ هزار و ۷۵۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۸۳ هزار و ۱۲۸ نفر، برزیل با ۱۱۶ هزار و ۹۶۴ نفر، مکزیک با ۶۱ هزار و ۴۵۰ نفر، هند با ۶۰ هزار و ۶۲۷ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۴۶۵ نفر بوده است.

با تداوم بازگشت تدریجی سطوح فعالیت‌های اقتصادی به مقادیر قبل از شیوع بحران، شاخص مدیران خرید آمریکا تا پایان ماه اوت به ۵۳.۶ واحد رسید که این رقم ۲.۷ واحد بیشتر از مقدار ثبت شده دوره منتهی به ماه قبل و بالاترین میزان ثبت شده از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون بوده است. از سوی دیگر برای نخستین بار از دسامبر سال قبل، میزان تقاضای خارجی برای محصولات تولیداتی آمریکا روندی صعودی به خود گرفته و به لطف افزایش تقاضا، تورم صنعتی نیز اوج گرفته است. خبر خوب دیگر برای اقتصاد آمریکا اینکه میزان فروش خانه‌های جدید در آمریکا طی ماه ژوئیه نسبت به ماه قبل خود ۲۴.۷ درصد بیشتر شده که این رشد در طول تاریخ ثبت آمارهای مربوطه بی‌سابقه بوده است. این رقم هم چنین در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیز ۸.۷ درصد بیشتر شده است.

انتظار می‌رود در ماه‌های پیش رو تا پایان سال، بخش مسکن یکی از محرکه‌های اصلی رشد اقتصادی در آمریکا باشد. در سه ماهه دوم امسال اقتصاد آمریکا پایین‌ترین رشد اقتصادی تاریخ معاصر خود را تجربه کرده بود.

هنوز مشخص نیست که بانک مرکزی آمریکا تصمیم به تغییر نرخ بهره خواهد گرفت یا خیر اما شماری از تحلیل‌گران معتقدند اگر رشد اقتصادی آمریکا نتواند به سطوح مورد انتظار برسد، بانک مرکزی ناچار خواهد شد به بهای افزایش تورم دست به کاهش مجدد نرخ بهره بزند.

دیوید کاستین، تحلیل‌گر بازار بانک گلدمن ساکس گفت: تحلیل تکنیکال نمادهای اصلی بازار نشان می‌دهد وضعیت امیدوارکننده است و در روزهای اخیر شاهد بهبود محیط کلان اقتصادی نیز بوده‌ایم. اگر در زمینه واکسن مقابله با کرونا به دستاوردهای قابل اتکای جدیدی برشسیم آن وقت شاهد یک دوره طولانی و باثبات در صعود شاخص‌ها خواهیم بود اما حتی بدون آن هم انتظار داریم شاخص‌ها در سطح بالاتری از جایی که ماه قبل در آن قرار داشتند، بایستند.

بورس آمریکا

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۸ هزار و ۳۳۱.۹۲ واحد بسته شد.

شاخص «اس‌اندپی ۵۰۰» با ۱.۰۲ درصد افزایش تا سطح ۳۴۷۸.۴۳ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۷۳ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۶۶۵.۰۶ واحدی بسته شد.

تیم گیرسکی، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری در موسسه "اینورنس کانسیل" گفت: نگرانی‌هایی وجود دارد که اقتصاد چه زمانی مجددا احیا خواهد شد. در بلندمدت چشم‌انداز اقتصادی امیدوارکننده است اما اگر یک شوک دیگر به‌وجود بیاید مثلا در پاییز شاهد یک موج همه‌گیری دیگر باشیم، حدس زدن در خصوص اینکه چه پیش خواهد آمد اصلا کار ساده ای نیست.

بورس‌های اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۱۴ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۰۴۵.۶۰ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۹۸ درصدی و ایستادن در سطح ۱۳ هزار و ۱۹۰.۱۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با جهش ۰.۸ درصدی در سطح ۵۰۴۸.۴۳ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۲۱ درصد بالا رفت و به ۷۱۲۳ واحد رسید.

بورس‌های آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با افت ۰.۰۳ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۹۰.۸۶ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۰۲ درصد بالا رفت و در سطح ۲۵ هزار و ۴۹۱.۷۹ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۱.۱۷ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۷۰۶.۱۳ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس‌اندپی اس‌اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۷۳ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۱۱۶.۳۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود.

نفت

در بازار طلای سیاه روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۵۸ درصد افزایش به ۴۳.۴۳ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۱.۲۶ درصدی به ازای ۴۵.۶۹ دلار در هر بشکه مبادله شد.

طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گران‌بها، بهای هر اونس طلا با صعود ۰.۸۹ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۹۵۳.۷۵ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۲.۷۱ درصدی به ازای ۲۷.۶۷ دلار مبادله شد.

منبع: ایسنا

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.