کد مطلب: ۴۰۲۷۰۸

پیش‌بینی قیمت لوازم یدکی در ماه‌های آینده

پیش‌بینی قیمت لوازم یدکی در ماه‌های آینده

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه لوازم‌یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران گفت: در ماه‌های اخیر حدود ۲۰ درصد، قیمت قطعات کاهش پیدا کرده و اگر به همین روال پیش برویم یک تا ۲ ماه آینده قیمت‌ها تا ۴۰ درصد دیگر نیز پایین می‌آید.

به گزارش تجارت‌نیوز ، سید مهدی کاظمی، عضو هیئت‌مدیره اتحادیه لوازم‌یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران درباره وضعیت تامین لوازم‌یدکی خودرو در بازار گفت: ما صنف گسترده‌ای داریم و در تهران که ۱۰ هزار عضو دارد، قطعات یدکی به وفور در بازار یافت می‌شود.

وی ادامه داد: لازم به ذکر است قطعات برخی از خودروهایی که وارداتی هستند و تعداد آنها کم است، کمیاب شده و مشکلات واردات وجود دارد.

کاظمی اظهار کرد: زمانی که از یک خودرو به‌عنوان‌ مثال تنها ۱۰۰ دستگاه وجود داشته باشد، تولید داخلی آن به‌صرفه نیست و برای تولیدکننده داخلی از یک قطعه حداقل ۵ هزار عدد باید در سال تولید شود. در مورد این نوع خودروها با کمبود قطعات مواجه شده‌ایم و اگر وزارت صمت به تاجران در قضیه واردات کمک کند، مشکل تامین این قطعات نیز حل خواهد شد.

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه لوازم‌یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران افزود: با این‌ وجود اجازه داده نمی‌شود که خودروی افراد بخوابد و در نهایت به هر نحوی و با انتظار یک‌ماهه، قطعات از کشورهای مختلف تامین می‌شود.

تامین قطعات خودروهای داخلی

وی ادامه داد: خودروهایی که در ایران تولید می‌شوند از جمله محصولات ایران‌خودرو، سایپا، کرمان موتور و … از لحاظ تامین قطعات مشکلی ندارند. تولید قطعه خودروهایی که مصرف قطعه آنها زیاد است مانند پژو، پراید و تندر ۹۰ نیز به خوبی انجام می‌شود. اگر به محل‌های عرضه قطعات مانند خیابان‌های اکباتان، ملت، امیرکبیر و سعدی مراجعه کنید، وفور قطعات مخصوص این نوع خودروها را مشاهده خواهید کرد. اما در زمینه برخی قطعات که تولید آنها در ایران مقدور نیست و نیاز مصرف‌کننده تامین نشده است، مشکل داریم. برای برطرف کردن این مسئله هم تولیدکننده و هم واردکننده در تلاش هستند.

قطعات بی‌کیفیت در جعبه برندهای معروف

کاظمی وضعیت قطعات تقلبی و بی‌کیفیت را چنین بیان کرد: در حال حاضر از واحدی صحبت می‌کنم که مستقیم با مسائل مرتبط با قطعات تقلبی، نمونه‌های بی‌کیفیت و گرانی درگیر هستم. روزانه تقریبا ۵ الی ۱۰ پرونده داریم که به گران‌فروشی یا ارائه قطعات تقلبی و بی‌کیفیت مربوط می‌شوند. البته باید گفت که تقلب بسیار کم است و قطعاتی که به‌عنوان تقلبی مطرح می‌شوند، در حقیقت نمونه‌هایی هستند که شاید کیفیت خوبی داشته باشند اما در جعبه برندهای معروف گذاشته می‌شوند. بی‌کیفیت‌ها زیاد هستند و باید مراجعین در این زمینه راضی شوند. تلاش بر این است که قطعات بی‌کیفیت و تقلبی از بازار خارج شوند اما به دلیل گستردگی صنف هنوز این کار مقدور نشده است.

نحوه تشخیص قطعات اصلی

عضو هیئت‌مدیره اتحادیه لوازم‌یدکی خودرو و ماشین‌آلات تهران در رابطه با خرید قطعات به ذکر نکاتی پرداخت و گفت: راه‌حل تشخیص قطعات اصلی این است که مردم قطعه را از مغازه‌داران دارای جواز کسب خریداری کنند. مغازه‌هایی که جواز کسب دارند تلاش می‌کنند ا شاکی نداشته باشند؛ ضمن این‌که افراد باتجربه جواز گرفته‌اند. درهرصورت این افراد یک سری موارد قانونی را طی کرده‌اند و در تلاش هستند مورد تعرض اتحادیه قرار نگیرند. اما برخی مغازه‌ها هستند که جواز ندارند و اخیراً نیز فروشگاه‌های اینترنتی راه افتاده است که اکثر فروشندگان آنها، دوره‌های لازم را ندیده‌اند. این افراد اطلاعاتی از قطعه ندارند و اکثر شکایت‌ها از همین افراد است.

گرانی ۳۰۰ درصدی لوازم‌یدکی در سال ۹۷

وی در مورد گرانی لوازم‌یدکی در سالیان اخیر اظهار کرد: در سال ۹۶ تقریبا ثبات قیمتی در لوازم‌یدکی خودرو داشتیم اما گرانی در سال ۹۷ به ۳۰۰ درصد رسید. در اردیبهشت ۹۸ تقریبا ۱۰ درصد افزایش قیمت نسبت به سال ۹۷ داشتیم. اما در ماه‌های اخیر حدود ۲۰ درصد، قیمت قطعات کاهش پیدا کرده است. اگر به همین روال پیش برویم یک تا ۲ ماه آینده قیمت‌ها تا ۴۰ درصد دیگر نیز پایین می‌آید. گرانی‌های حال حاضر نیز به این دلیل است که واردات و تولید با ارز ۱۴ الی ۱۵ هزار تومان صورت گرفته است و این قطعات باید فروخته شود. به دلیل رکودی که در بازار وجود دارد، همکاران ما قطعات را بدون سود می‌فروشند و حتی تلاش کردند که قیمت‌ها ۱۰ الی ۱۵ درصد ارزان‌تر شود.

قطعه چینی بخریم یا ایرانی؟

کاظمی در پایان گفت: فکر می‌کنم حدود ۹۰ درصد قطعات تولید ایران از نوع چینی بهتر است و حتی در برخی موارد با نمونه‌های اروپایی مطابقت دارد. امروزه قطعات ایرانی بسیار باکیفیت، فراوان داریم. البته از طرف دیگر کیفیت قطعات وارد‌شده نیز متفاوت است. کیفیت قطعات وارداتی نیز به فرد واردکننده بستگی دارد و می‌توان قطعات باکیفیت سفارش داد. برخی از افراد قطعات بی‌کیفیت سفارش می‌دهند و بر همین اساس برخی از کشورها نیز در زمینه قطعات بدنام می‌شوند. چینی‌ها قطعات با کیفیت نیز می‌توانند تولید کنند اما باید در سفارش‌ها مبلغ بیشتری پرداخت کرد.

منبع: گسترش نیوز

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.