خبر مهم:

فونیکس - هدر اخبار
کد مطلب: ۸۵۹۶۷۰

کارت سوخت جایگاه‌ها افزایش یافت

کارت سوخت جایگاه‌ها افزایش یافت

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: تعداد کارت‌های اضطراری موجود در جایگاه‌ها را افزایش داده‌ایم تا مردم در سوخت گیری با مشکلی مواجه نباشند، اما قطعا باید به سمت استفاده بیشتر از کارت سوخت شخصی پیش برویم و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی باید تا پایان شهریور ماه به سهم ۹۰ درصدی استفاده از کارت شخصی در سوخت‌گیری برسیم تا تراکنش‌ها در بخش توزیع بنزین، کنترل‌پذیرتر شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، جلیل سالاری، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در حاشیه مراسم رونمایی از مدارک طرح کیفی‌سازی نفت کوره و تولید کک سوزنی، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: درحال حاضر محدودیتی در بخش سوخت‌گیری خودروها نداریم، آنچه لحاظ شد این بود که با توجه به اینکه کارت سوخت شخصی را در اختیار تمامی مالکان خودروها و موتورسیکلت ها قرار داده‌ایم، کارتی که در جایگاه‌ها برای سوخت‌گیری وجود دارد، به عنوان کارت اضطراری است و در مواقعی که شخصی کارت سوخت به همراه نداشته باشد می‌تواند از کارت اضطراری موجود در جایگاه‌ها استفاده کند.

وی افزود: تعداد کارت‌های اضطراری موجود در جایگاه‌ها را افزایش داده‌ایم تا مردم در سوخت گیری با مشکلی مواجه نباشند، اما قطعا باید به سمت استفاده بیشتر از کارت سوخت شخصی پیش برویم و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی باید تا پایان شهریور ماه به سهم 90 درصدی استفاده از کارت شخصی در سوخت‌گیری برسیم تا تراکنش‌ها در بخش توزیع بنزین، کنترل‌پذیر تر شود.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: ۲۱۰ لیتری که به صورت سهمیه نرخ اول و نرخ دوم در کارت‌های سوخت خودروهای شخصی در هر ماه واریز می‌شود، سهمیه قابل قبولی است که پاسخگوی نیاز مردم است.

وی ادامه داد: سقف سوخت‌گیری در هر نوبت با کارت‌های آزاد جایگاه داران در نقاط مختلف کشور وجود دارد، اما برای اینکه چالشی در بحث سوخت‌گیری وجود نداشته باشد، تعداد کارت‌های آزاد جایگاه‌ها افزایش داده‌ایم.

مشکلی در تأمین بنزین کشور نداریم

سالاری با بیان اینکه "هیچ گونه مشکلی در تأمین بنزین کشور نداریم و عرضه سوخت بدون وقفه و بدون هیچ چالشی در حال انجام است"، گفت: در بحث ناترازی بنزین، هم اکنون شرایطمان مساعد است و با تمهیداتی که صورت گرفته، مشکلی در بحث تأمین بنزین نداریم.

وی افزود: متوسط مصرف بنزین کشور در سال جاری تا امروز ۱۱۴ میلیون لیتر در روز بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه تا امروز بالغ بر ۵ میلیارد لیتر ذخیره سازی نفت گاز در نیروگاه‌ها انجام شده، گفت: پیشنهاداتی برای انجام صادرات نفت گاز ارائه کرده‌ایم تا صادرات انجام شود و تا امروز هم دو محموله نفت گاز صادر شده است.

افزایش تعداد جایگاه‌های سیار برای عرضه مطلوب بنزین در ایام اربعین

وی ادامه داد: تعداد جایگاه‌های سیار برای سوخت‌رسانی مطلوب تر بنزین به زوار اربعین، افزایش پیدا کرده است و تمهیداتی را برای ایام اربعین درنظر گرفته‌ایم که با افزایش تردد در مسیرهای مربوطه، مشکلی در زمینه تأمین بنزین به وجود نیاید.

سالاری در پاسخ به اینکه آیا واردات بنزین داریم؟ گفت: واردات بنزین نداریم اما اگر در شرایطی نیاز به تأمین بنزین داشته باشیم، مکانیزم مورد نظر ما در این زمینه، انجام سوآپ است.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه "هیچ افزایش قیمتی در مورد بنزین مورد نظر نیست"، گفت: شایعات گاه و بیگاه افزایش نرخ بنزین، عمدتا از رسانه‌های خارجی و بیگانه با نیت‌های سوء، مطرح می‌شود.

از محل شفاف‌سازی و پایش توزیع LPG کاهش 29 درصدی در مصرف گاز مایع داشتیم

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در خصوص جزئیات ورود LPG به سبد سوخت خودروها گفت: در قانون آمده که سوخت LPG به خانوارهایی که به شبکه سراسری گاز دسترسی ندارند، داده شود، که در این زمینه برای رسیدن مناسب سوخت به دست مصرف کننده، از طریق ثبت نام در سامانه سدف و بر اساس تراکنش‌های صورت گرفته، اقدام می‌کنیم.

وی افزود: LPG که به دست خانوارهای فاقد دسترسی به گاز طبیعی می‌رسد با قیمت هر کیلو ۲۳۰ تومان خواهد بود.

سالاری تصریح کرد: بخش‌های دیگری مثل اصناف که نیازمند دریافت گاز مایع بودند، تدابیری اندیشیده شده که سامانه مربوطه به سامانه تجارت آسان وصل شود و بتوانند ثبت‌نام کنند تا شناسایی‌ها درست صورت بگیرد و از انحراف در توزیع گاز مایع جلوگیری شود.

وی ادامه داد: به شرکت‌های پالایشی مجوزی داده شده که بر اساس آن، الان در حال صادرات گاز مایع مازاد هستند و پالایشگاه‌ها صادرکننده LPG شده‌اند و با این نقدینگی حاصل از این محل، در طرح‌های توسعه کمی و کیفی، هزینه خواهند کرد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه تا امروز حدود 64 درصد تراکنش‌ها در بخش توزیع گاز مایع هدفمند و قابل رهگیری شده، گفت: باید این رقم به ۹۰ درصد برسد و در این زمینه به خوبی در حال پیگیری هستیم و از محل شفاف سازی توزیع گاز مایع، حدود 29 درصد مصرف گاز مایع کاهش یافته است، که این ظرفیت خوبی برای صادرات است و هم در بندرعباس و هم در آبادان داریم امروز صادرات دریایی LPG انجام می‌دهیم.

۲۰۰ هزار خودروی LPG سوز در کشور شناسایی شد

وی افزود: در بخش خودرو، خودروهایی که از LPG استفاده می‌کردند را شناسایی کرده‌ایم و به صورت خوداظهاری ورود کرده‌اند که ۲۰۰ هزار خودرو در کشور شناسایی شده‌اند که از سوخت LPG استفاده می‌کنند.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی خاطرنشان کرد: برای توسعه LPG در بخش خودرو، نیاز هست هم جایگاه عرضه LPG ایجاد کنیم، هم استاندارد مربوطه هم در بخش خودرو و هم در بخش جایگاه تدوین شود و هم اگر بخواهیم سهمی در سبد سوخت به LPG بدهیم باید همسنگ سازی اتفاق بیفتد و باید نظام قیمت گذاری LPG در بخش حمل و نقل شکل بگیرد تا با تمام این موارد، بتوانیم به صورت عملی سهم LPG را در سبد سوخت خودروها افزایش دهیم.

منبع: تسنیم

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.