کد مطلب: ۶۶۸۶۴۵

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اعتراضات به بازار لوازم یدکی رسید/ مالیات اصناف بیشتر از سودشان است؟

اعتراضات به بازار لوازم یدکی رسید/ مالیات اصناف بیشتر از سودشان است؟

اعتراضات اصناف، این بار به صنف لوازم یدکی رسید. صنفی که نسبت به نبود شفافیت در میزان افزایش مالیات‌ها گلایه دارند. برخی از فعالان این صنف عنوان می‌کنند که با توجه به سیاست‌های جدید احتمال اینکه مالیات اصناف از سودشان جلو بزند بالاست.

به گزارش تجارت‌نیوز ، فضای این روزهای بازارهای کشور هر روز با اعتراضات و تجمع یک صنف عجین شده است. طوری‌که در همین هفته بسیاری از اصناف از جمله صنف لوازم یدکی ، لوازم خانگی ، آجیل‌فروشان، طلاسازان و … دست به اعتراض زدند. اعتراضی که عمده دلیل آن ریشه در سیاست‌های جدید مالیاتی دارد.

افزایش مالیات بر اصناف در حالی صدای اعتراض بسیاری از آنها را درآورد که در سال‌های گذشته، دولت ابزاری برای صحت‌سنجی اظهارات فعالان اقتصادی نداشت. ضعف دسترسی دولت به اطلاعات حساب‌های بانکی باعث شد اصل اعتماد مبنای اخذ مالیات اصناف قرار گیرد. اما از حدود یک سال پیش اطلاعات حساب‌های بانکی و تراکنش‌های دستگاه پوز اصناف، در اختیار دولت قرار گرفت که همین ملاکی برای تعیین مالیات اصناف باشد. در آخرین تجمعات بازاریان نوبت به صنف لوازم یدکی رسید که اعتراض خود را به این موضوع نشان دهد.

اما اصناف بر این باورند که نگاه دولت به آنها به‌عنوان یک منبع درآمد است. موضوعی که رئیس سازمان امور مالیاتی آن را قویا رد کرد. داود منظور تاکید کرد که ما به اصناف به‌عنوان منبع مالیاتی بزرگ نگاه نمی‌کنیم و نگاه درآمدی به واحدهای صنفی نداریم. ما به دنبال کشف فرارهای مالیاتی بزرگ هستیم.

ظاهرا رویکرد دولت برای شناسایی فرارهای مالیاتی بزرگ، دستاوردهایی هم داشته است. طبق اعلام رئیس سازمان مالیاتی، در هشت ماه گذشته بیش از ۱۳۵ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی شناسایی شد.

اعتراضات به صنف لوازم یدکی رسید

ابتدای هفته جاری بود که فعالان لوازم یدکی در خیابان ملت دست به تجمع اعتراضی زدند تا آن‌ها به موج اعتراضات اصناف بپیوندند. اعتراضی که دلیل اصلی آن افزایش مالیات بود.

یکی از کسبه فعال در حوزه صنف لوازم یدکی در خیابان ملت در گفتگو با تجارت‌نیوز به دلایل تجمع فعالان صنف لوازم یدکی اشاره کرد و گفت: دلیل اصلی اعتراض این صنف به همان بحث افزایش مالیات مربوط می‌شود.

او توضیح داد: بحث افزایش مالیات، اصناف زیادی ازجمله لوازم یدکی را به اعتراض کشاند. در حال حاضر اصلا مشخص نیست میزان مالیات‌ها چقدر است؟ درباره مبنای آن هم اطلاعات دقیقی در دسترس نیست. مسئولان دولت هر بار حرف جدیدی می‌زنند. یک روز به‌طور کلی آن را زیر سوال می‌برند، روز دیگر از توافق با اصناف سخن به میان می‌آورند. همین سیاست‌ها و تصمیم‌گیری‌ها باعث ایجاد التهاب در بازارهای مختلف شد.

بازار داغ شایعات در نبود شفافیت

این فعال بازار لوازم یدکی در ادامه بیان کرد: سود اجناس ما در کف بازار حداکثر یک تا سه درصد است. اما شایعه‌ای بین اصناف وجود دارد که دولت می‌خواهد مالیاتی بیشتر از سود دریافت کند!

بر اساس این گزارش، اما پاسخ دولت به نگرانی‌ها این است که ضریب مالیات در تمام کشور یکسان نیست، بر اساس شرایط جغرافیایی و منطقه‌ای ضرایب سود تعیین می‌شود و مدیران اختیار دارند که نسبت به این ضرایب تصمیم‌گیری کنند.

البته فعالان صنفی از نوسانات دلار به‌عنوان عامل دیگری از تجمع و اعتراضات خود یاد می‌کنند. یکی دیگر از کسبه لوازم یدکی در این باره توضیح داد: حذف ارز ترجیحی باعث شد کالاهایی که با دلار وارد می‌شوند افزایش قیمت بالایی را تجربه کنند.

بررسی تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که در حال حاضر به دلیل نبود شفافیت و بی‌توجهی به اقناع عمومی نسبت به موضوع مالیات، فضای بازار پر از شایعات و زمزمه‌های مختلف است. موضوعی که ماحصل آن خود را در افزایش قیمت‌ها و نوسانات قیمتی نشان داد.

برای مطالعه بیشتر، مطلب پشت‌پرده اعتراض کسبه امین‌حضور را در تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    حداقل سود قطعات یدکی ۵۰ درصده با کسر هزینه حداقل ۲۵ درصد سود خالص میمونه.از کدوم یک تا دو درصد سود صحبت میشه؟ سالهاست بازاریها با فرار مالیاتی از حداقل پرداختیها هم طفره میرند. وقتی اجاره یک مغازه کوچک ماهیانه ۳۰ میلیون به بالاست واضحه که حداقل باید درامد ۶۰ میلیون در ماه داشته باشه تا بصرفه

  • ناشناس

    بعضی از جنس ها سود ندارد روغن مایع 60 حساب می کنند 63قیمت خورده بعد دولت مالیات از روی تراکنش میگیره حداقل سود بازار باید بالای 20درصد باشه که بشود پول کارگر وبرق وعوارض و اجاره وبیمه و مالیات رو تا حدودی پرداخت کرد و گر نه همه ورشکست میشویم

  • ناشناس

    من هرچی یدکی دیدم پولدار بوده پولای خوبی به جیب میزنند

پیشنهاد سردبیر