کد مطلب: ۸۳۵۷۸۷

آخرین قیمت میلگرد در بازار/ چشم انتظاری فعالان برای کاهش قیمت

آخرین قیمت میلگرد در بازار/ چشم انتظاری فعالان برای کاهش قیمت

قیمت میلگرد در بازارهای جهانی طی ۶ ماه اول سال ۲۰۲۳ کاهش چشمگیری پیدا کرد،به عنوان مثال قیمت میلگرد در بورس فلزات لندن ۱۴ درصد فرو ریخت ولی قیمت میلگرد صادراتی ایران در همین بازه زمانی ۶ درصد رشد کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز ، روند صعود ونزول قیمت میلگرد در ۶ ماه اول سال ۲۰۲۳ مثبت نیست؛ زیرا قیمت‌ میلگرد در بازارهای جهانی به شدت نزولی شد و به کف‌های حمایتی بلندمدت رسید. نشریه متال بولتن طی گفت‌وگو با فعالان بازار به خصوص در شانگهای چین مدعی شد چشم‌انداز بازاریان به آینده قیمت میلگرد مثبت نیست، زیرا حجم تقاضا به شدت پایین است.

همچنین با نزدیک شدن به روزهای پایانی تیر ماه، همچنان خبری از تقاضا در بازار آهن نیست و انواع مقاطع فولادی از قبیل میلگرد، تیرآهن و … روی سراشیبی کاهش قیمت‌ها گام برمی‌دارند. جالب است که ارزان شدن آهن در ماه‌های اخیر، مشتریان را ترغیب به خرید نکرده و آن‌ها همچنان منتظر خبرهای بهتری از بازار فولاد هستند. در این میان مبادی فروش آهن هم ظاهرا چاره کار را در کاهش قیمت تولیدات خود می‌دانند و گویی فعلا با رکود در بازار ساخت و ساز کنار آمده اند.

رکود دامن بازار میلگرد را گرفت؟

درعین حال با بازگشت قیمت دلار به کانال ۴۹ هزار تومان قیمت‌ها در بازار آهن نیز با کنترل دستوری دچار رکود عمیقی شده و خرید و فروش چشمگیری نیز مشاهده نمی‌شود طوری‌که نرخ اکثر کارخانجات میلگرد بدون تغییر و اکثر مقاطع فولادی کاهش یافت.

از طرفی با توجه به اینکه بازار جهانی فولاد در کانال کاهشی قرار دارد و مواد اولیه با ثبات و نزول قیمت همراه هستند، یقینا کلیه بازارها به ویژه در بازارهای صادراتی ایران و تثبیت روند کاهشی و ثابت بازار داخلی اثرگذار خواهد بود؛ به عنوان مثال قیمت میلگرد چین حدود ۱۶ دلار کاهش یافته است.

در معاملات دیروز میلگرد در بازار آهن، قیمت این مقطع فولادی باز هم کاهش داشت. میلگرد ذوب آهن با کاهش قیمت ۴۵۰ تومانی، در آستانه ورود به کانال ۲۲ هزار تومان قرار گرفت. به عنوان نمونه میلگرد سایز ۱۶ این شرکت دیروز با قیمت هر کیلوگرم ۲۳.۲۱۲ تومان معامله شد که نسبت به روز قبل کاهش داشت؛ در مجموع طی هفته‌ای که گذشت در بخش محصولات ذوبی، میلگرد و تیرآهن در کارخانه و انبار ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان کاهش یافت. تیرآهن ۱۴ با قیمت ۲۵ هزار و ۴۰۰ تومان و سایزهای ۱۶ و ۱۸ با نرخ ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان به بازار عرضه شدند.

قیمت میلگرد در سراشیبی

به عبارتی اگر بخواهیم نگاهی گذرا به قیمت میلگرد در هفته‌ای که گذشت داشته باشیم ؛ مبادی اصلی فروش میلگرد، روز یکشنبه قیمت این مقطع فولادی را باز هم کاهش دادند. میلگرد ذوب آهن با کاهش قیمت 450 تومانی، در آستانه ورود به کانال 22 هزار تومان قرار گرفت. به عنوان نمونه میلگرد سایز 16 این شرکت دیروز با قیمت هر کیلوگرم 23.212 تومان معامله شد که نسبت به روز قبل خود یعنی شنبه، حداقل 400 تومان ارزان‌تر شده بود.

میلگرد آذرفولاد امین هم بالاخره توان مقاومت خود را از دست داد و با کاهش قیمت 400 تومانی، وارد کانال 22 هزار تومان شد. میلگرد سایز 14 این کارخانه هم با قیمت هر کیلوگرم 22.877 تومان به فروش رسید. دقیقا همین اتفاق برای میلگرد ابهر هم رخ داد و با کاهش نرخ 600 تومانی و به صورت میانگین، با قیمت 22 هزار و 700 تومان معامله شد.

در مجموع روز گذشته هر کیلوگرم میلگرد با متوسط قیمت پایه 23‌هزار و 400تومان به ازای هر کیلوگرم در رینگ داخلی بورس‌کالا عرضه شد. همچنین نرخ پایه این مقطع طویل فولادی نسبت به هفته گذشته 5/ 1‌درصد کاهش را تجربه کرد.

در نتیجه کاهش استقبال از عرضه و برتری آن نسبت به تقاضا نیز رقابت قیمتی چشمگیری برای این کامودیتی رخ نداد و هر کیلوگرم میلگرد با میانگین قیمت معاملاتی 23‌هزار و 500تومان به فروش رسید که با احتساب مالیات ارزش‌افزوده و کارمزد ارکان بورس قیمت تمام‌شده میلگرد به 25‌هزار و 700تومان به ازای هر کیلوگرم می‌‌‌رسد. به عقیده تحلیلگران، افت بهای ارز‌‌‌های شاخص در بازار آزاد طی روزهای گذشته در نتیجه انتشار اخبار سیاسی مثبت و احتمال ازسرگیری دوباره مذاکرات برجام به همراه خبر آزاد‌سازی بخشی از پول‌‌‌های بلوکه‌شده ایران در عراق از عواملی هستند که موجب روند قیمتی کاهشی یا ثبات نسبی برای محصولات فولادی و زمینه‌ساز افت نرخ در این بازار شده‌‌‌اند. با این‌‌‌حال فعالان صنعت معتقدند که این روند در کوتاه‌مدت برقرار بوده و در نهایت تاثیر اعمال محدودیت‌‌‌ برای مصرف برق صنایع از جمله صعنت فولاد بر جو کاهشی غلبه کرده و همچون سال‌‌‌ گذشته افزایش چشمگیر قیمت در این بازار مشاهده خواهد شد.

برای اطلاعات بیشتر صفحه سوخت و انرژی را در تجارت نیوز دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • احمدیان

  سلام
  به امید روزی که پای دلالان از این صنعت قطع شده و با حمایت مسولان دلسوز (در راس آن رییس جمهورمحترم) قیمت میلگردبا اندک تفاوت کارخانه بدست مردم و مصرف کنندگان محترم برسد تا شاهد نزولی روز به روز قیمت مسکن باشیم و…..
  انشاالله

  • ناشناس

   خوب بود

  • ناشناس

   عجب فکری کردی!

 • ناشناس

  عالی

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز