کد مطلب: ۸۶۵۶۲۳

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

پادشاه بازارها در نیمه اول سال، کدام بود؟

پادشاه بازارها در نیمه اول سال، کدام بود؟

در نیمه نخست امسال، اغلب بازارها با افت قیمت مواجه بودند و سرمایه‌گذاران دسته جمعی ضرر کردند. تنها یک بازار، سود ماهانه قطعی به مردم پرداخت کرده‌ است. پادشاه بازارها کدام است؟

به گزارش تجارت‌نیوز ، طلا، دلار، سکه و خودرو کاهشی بوده و از منفی یک تا منفی 10 درصد افت قیمت را تجربه کرده‌اند. این در حالی است که بازار سهام و سپرده‌های بانکی دو بازار سودده در نیمه نخست سال بوده‌اند. مساله‌ای که هم سپرده‌گذاری در بانک را مجددا برای مردم جذاب کرده و هم تا حدی امید را به بازار سهام بازگردانده است.

از دو سال قبل به این سو، سپرده‌های بانکی هیچ جذابیتی برای مردم نداشت و کمتر کسی حاضر بود در شرایط رشد عجیب قیمت در بازارهای مالی، پول خود را در بانک سرمایه‌گذاری کند و از بانک سالانه 20 تا 22 درصد سود دریافت کند. اما حالا مروری بر بازارها نشان می‌دهد در شرایط کساد سایر بازارها، سپرده‌گذاران بانکی نه تنها زیان نکرده‌اند بلکه سود هم برده‌اند.

بر اساس اعداد به دست آمده، بازدهی دلار در 6 ماهه نخست سال، منفی 1.9 درصد بوده است. وضعیت در بازار طلا و سکه امامی از این هم بدتر بوده است. بازدهی طلا منفی 8.3 و بازدهی سکه امامی منفی 10.2 درصد بوده است. یکی از پرطرفدارترین خودروهای موجود در بازار هم 206 تیپ دو است که قیمت آن هم دو درصد کاهش داشته و بازدهی این خودروی محبوب هم منفی بوده است.

در این میان بر اساس اطلاعات منتشر شده، سپرده‌های بانکی از ابتدای سال 1402 تا پایان مرداد ماه، 8.5 درصد به سپرده‌گذاران خود سود داده‌اند و در کنار بازار سهام، بالاترین بازدهی در میان بازارهای دارایی را به نام خود زده‌اند. از طرف دیگر نیز سپرده‌گذاری در بانک‌ها، یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک به شمار می‌رود و مخاطرات سرمایه‌گذاری در دیگر دارایی‌ها را ندارد.

در این شرایط، سپرده‌های بلندمدت بانکی بهترین مقصد برای پول‌های نقد و سپرده‌های کوتاه‌مدتی بودند که به دنبال مقصدی برای سرمایه‌گذاری می‌گشتند. در نتیجه و با افزایش سپرده‌گذاری، نسبت پول به نقدینگی کاهش یافته است.

البته باید این نکته را هم تاکید کرد که سپرده‌های بانکی هم سنگر امنی برای سرمایه‌های مردم نبوده‌اند و میزان سود بانک‌ها هم از تورم عقب مانده است. چون در حالی که سود بانک‌ها 8.5 درصد بوده میزان تورم در این مدت حدود 13.5 درصد بوده است. بنابراین می‌توان گفت در شرایط تورمی بازار همه ضرر کرده‌اند؛ برخی بیشتر و برخی کمتر.

باید اشاره داشت که شاخص کل بورس نیز در همین بازه 6 ماهه 8.5 درصد رشد کرده است. اگرچه وضعیت در بازار سهام کمی نسبت به سپرده‌های بانکی متفاوت است و میزان بازدهی از پرتفویی به پرتفوی دیگر، متغیر بوده است.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    همه چیز ازجمله مسکن طلا وغیره حداکثرقیمت هستند وتنها سود بانک منفعت دارد

پیشنهاد سردبیر