کد مطلب: ۸۶۵۹۱۰

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد؛

صفر تا صد جنجال بر سر خانه های ۲۵ متری / صدور مجوز هتل آپارتمان به جای واحد مسکونی

صفر تا صد جنجال بر سر خانه های 25 متری / صدور مجوز هتل آپارتمان به جای واحد مسکونی

ساخت خانه های 25 متری، تیتر نخست خبرهای حوزه مسکن در هفته سوم شهریورماه بود. جدال بر سر ساخت این میکروآپارتمان‌ها میان وزارت راه، شهرداری تهران و اتحادیه تعاونی های عمرانی به‌عنوان سازنده، بالا گرفته است. اتحادیه عنوان می‌کند در حال اخذ مجوز ساخت است اما مسئولان شهرداری تهران اعلام کرده‌اند که مجوزی برای ساخت خانه های 25 متری صادر نمی‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز ، مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران به بیان توضیحاتی درباره صفر تا صد طرح ساخت خانه های 25 متری و هدف از ساخت این منازل و نحوه مالکیت آنها پرداخته است.

خشایار باقر پور مدیر عامل اتحادیه تعاونی های عمرانی شهر تهران در خصوص ساخت خانه های 25 متری گفت: طرح ساخت خانه های 25 متری در بخش تعاون کشور و اتحادیه های تعاونی های عمرانی در نظر گرفته شده و ویژه مسکن زوج های جوان برای تسهیل در امر ازدواج است.

وی در ادامه بیان کرد: در طرح ساخت خانه های 25 متری۳۰ تا ۴۰ هزار واحد در استان تهران و البرز به صورت پایلوت اجرا می‌شود و اگر رضایت بخش باشد و بازخوردهای مثبتی از آن بگیریم در سایر استان‌ها هم ساخته شود.

باقرپور افزود: شهرداری برای این متراژ مجوز نمی‌دهد و ابتکار ما این بوده که از مجوز هتل‌آپارتمان استفاده کردیم تا این خانه‌ها را بسازیم. برخی به نحوی در برابر این خانه‌های موضع‌گیری کردند که گویا قرار است تمام کشور تبدیل به خانه های ۲۵ متری شود. هدف از ساخت این خانه‌ها این است که جوانان با هزینه معقول شروع زندگی را در یک خانه اقتصادی داشته باشند و امکاناتی که در این متراژ وجود ندارد به صورت اشتراکی در اختیار آنها گذاشته می شود مثل سالن های پذیرایی تایمی و سایر امکانات.

وی خاطرنشان کرد: هیچ زمین دولتی برای این طرح دریافت نکردیم و قرارداد با بخش های غیر دولتی در یک زمین ۱۱ هزار متری در منطقه ۱۹ در شرف انعقاد است و متناسب با این کاربری را هم دارد و بعد از انعقاد قرارداد عملیات ساخت شروع خواهد شد.

باقرپور گفت: این خانه‌ها در واقع هتل آپارتمان هستند و محدودیتی برای متراژ وجود ندارد. مالکیت با اسناد مشاعی به افراد داده خواهد شد. با این خانه ها زوج جوان دغدغه اجاره ندارند.

شهرداری: مجوز ساخت نمی دهیم!

در مقابل اما معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران به بیان توضیحاتی درباره ساخت خانه های 25 متری در تهران پرداخت و از عدم اعطای مجوز به این منازل خبر داد.

حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران در برنامه تهران بیست در خصوص ساخت خانه های 25 متری گفت: سرانه سکونت برای هر نفر ۱۷ و نیم متر است و حداقل منزل مسکونی برای خانوار ۳ نفره ۵۴ متر است. تا کنون درخواستی برای گرفتن مجوز برای ساخت منازل 25 متری در تهران به شهرداری داده نشده و اگر هم داده شود شهرداری این مجوز را صادر نمی‌کند و ساخت این خانه ها از اساس کذب است.

تفکیک سند برای هتل آپارتمان ممکن نیست!

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: این مسئله از اساس کذب است. اصلا مشخص نیست این ۱۱ هزار متر زمین از کدام شهرداری منطقه مجوز گرفته است. در منطقه ۱۹ هیچ گونه درخواستی برای مجوز به ما صادر نشده است و هیچ زمینی با این شرایط در این منطقه وجود ندارد.

وی در ادامه در واکنش به اینکه این منازل در واقع هتل آپارتمان هستند توضیح داد: اگر قرار باشد به‌عنوان واحد مسکونی این هتل آپارتمان ارائه شود چطور قرار است سند آن تفکیک شود. سبک زندگی در هتل آپارتمان است و سهم مشاعی در آن دارند زیرا سند برای آنها صادر نمی‌شود. اگر هتل باشد زیرمجموعه وزارت میراث فرهنگی می شود و شهرداری در آن دخل و تصرفی ندارد.

صارمی با بیان اینکه این مطلب خیلی خام است افزود: هتل کاربری خدماتی دارد نه مسکونی. این اتحادیه تا کنون مجوزی از شهرداری نگرفته و مردم هیچ پولی بابت این خانه ها واریز نکنند.

گزارش‌های بیشتر را در صفحه مسکن بخوانید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

  • ناشناس

    ماشاالله ب این مسئولین و این وضعیتی ک واسه مردم بیچاره درست کردن اصلا کاش حداقل با گفتن 25متر یخورده خجالت بکشن یا حداقل خنده شون بگیره ولی حقیقت اینه ک 25متر ک هیچی با این اوضاع مملکت همین الانشم مردم بیچاره حاضرن فقط ی اتاق داشته باشن سجده شکرم میکننن فقط از استرس اواره گی و بی سرپناه شدن در بیان فقط از شر صاحب خونه ها و اجاره های بالا ک مجبورن از شکمشونم بزنن ک اسباب اساسیه هاشون تو خیابون ریخته نشه و ابروشون نره راحت بشن فقط ی چیز ازارم میده ک قدیمی ترین کشور جهانیم و از همه دنیا ……

پیشنهاد سردبیر تجارت‌نیوز