خبر مهم:

کد مطلب: ۸۵۹۶۹۸

تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

اسقاط خودروهای فرسوده شرط جدید تولید خودرو/ پیکان گران‌تر از خودروی صفر شد!

اسقاط خودروهای فرسوده شرط جدید تولید خودرو/ پیکان گران‌تر از خودروی صفر شد!

طبق اعلام جدید ایدرو (سازمان نوسازی صنایع ایران) تولید انواع وسایل نقلیه به اسقاط یک یا چند خودروی فرسوده مشروط شده است. در این بین رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو این اقدام را صرفاً شوی تبلیغاتی برای افزایش قیمت خودروهای فرسوده می‌داند.

به گزارش تجارت‌نیوز ، با توجه به افزایش تعداد خودروهای فرسوده فعال در کشور، در هر آیین‌نامه جدیدی که منتشر می‌شود بندی از آن به اسقاط خودرو مربوط می‌شود. پیش از این اسقاط این خودروها یکی از شرط‌های واردات شده بود و حالا تولید انواع وسایل نقلیه نیز به ارائه گواهی اسقاط خودرو مشروط شده است.

تا جایی که تولیدکنندگان کامیون‌های کشنده برای تولید هر دستگاه از این محصول باید 16 گواهی اسقاط ارائه دهند. ارائه چنین شرط و شروطی باعث شده تا اکنون بازار سیاه اسقاط این خودروها حسابی داغ شود. البته برخی از فعالان چنین شرط‌هایی را شوی تبلیغاتی برای بالابردن قیمت اسقاط خودرو و البته خودروهای فرسوده می‌دانند.

برخی از فعالان این بازار نیز با سوءاستفاده از این بخشنامه‌ها و قوانینی که یک شبه وضع شده‌اند توانسته‌اند قیمت خودروهای از رده خارج نظیر پیکان 75 را به‌طور معمول تا 350 میلیون تومان بالا ببرند. برخی نیز این خودروها را در سایت‌های خرید و فروش اینترنتی تا سه میلیارد تومان هم قیمت‌گذاری کنند. با این حال همچنان مسئولان امر بدون توجه به چنین اتفاقاتی بر آتش تشکیل این بازارهای سیاه می‌دمند.

قیمت خودروهای فرسوده

چنان‌که در تاریخ 24 مرداد 1402، مهران سالاریه، رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده، نامه‌ای را به کلیه تولیدکنندگان خودرو، مراکز اسقاط و بازیافت مجاز کشور و واردکنندگان خودرو ابلاغ و شروط مربوط به اسقاط خودرو را تعیین کرد.

اسقاط خودروهای فرسوده برای تولید جدید!

طبق ابلاغیه مورد اشاره که حتی تاریخ اصلاحیه ماده 10 ساماندهی خودرو روی نامه به اشتباه، دی ماه 1402 خورده است، انواع گروه‌های خودرویی طبقه‌بندی شده و تعداد گواهی اسقاط خودرو مورد نیاز جهت پلاک‌گذاری هر خودرو اعلام شده است.

نامه سازمان اسقاط خودرو

بر این اساس، انواع وسایل نقلیه به هفت گروه تقسیم شده که نام گروه و تعداد گواهی مورد نیاز برای هر کدام، به شرح زیر است:

هر موتور سیکلت معادل یک‌هفتم گواهی اسقاط، یا به عبارتی هر هفت موتور سیکلت یک گواهی اسقاط، تاکسی دو عدد، ون نوع M1 (تا 8 نفر مسافر و حداکثر حمل 1.5 تن بار) سه گواهی، مینی‌بوس و ون M2 ( حداکثر 16 + 1 نفر و تناژ حمل بار بیش از 5 تن) پنج عدد گواهی، اتوبوس شهری و بین شهری 14 عدد، وانت یک تن و پایین‌تر دو عدد، وانت بالاتر از یک تن سه گواهی، کامیونت 2 تا 6 تن سه عدد، کامیون سبک 5 عدد، کامیون متوسط 12 عدد، کامیون سنگین 14 عدد و کامیون کشنده تا 16 گواهی اسقاط لازم دارد.

گواهی اسقاط خودرو

مهران سالاریه، رئیس ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خوردوهای فرسوده در این باره گفت: تا زمان تصویب آیین‌نامه جدید، تمامی خودروهای تولیدی مکلف هستند از گروه گواهی اسقاط مجاز برای استفاده در گروه خودرویی تولیدی خود استفاده کنند.

ستاد نوسازی ناوگان و اسقاط خودروهای فرسوده تأکید دارد که تولیدکنندگان خودرو ‌و موتورسیکلتی که نسبت به ارائه عوارض اسقاط اقدام نکنند با هماهنگی صورت‌گرفته توسط پلیس راهور فراجا، شماره‌گذاری محصولات این دسته از تولیدکنندگان متوقف شود.

خودروی فرسوده گران‌تر از خودروی وارداتی

طبق شروطی که سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای تولیدکنندگان و واردکنندگان خودرو گذاشته، بازار خودروهای دست دوم و مستهلک بسیار پرتلاطم شده و قیمت آن‌ها احتمالاً تا مرز خودروی صفر کیلومتر پیش خواهد رفت.

از سوی دیگر، در وضعیتی که اغلب خودروهای باری داخل کشور فرسوده و مستهلک هستند و رانندگان آن‌ها توان نوسازی خودرو را ندارند، آیا واقعاً برای تولیدکننده و واردکننده، میسر خواهد بود تا با ارائه 16 گواهی اسقاط خودرو به تأمین کشنده مورد نیاز کشور با قیمت مناسب بپردازد؟

شوی تبلیغاتی برای بالابردن قیمت خودروهای فرسوده

محمود مشهدی‌شریف، رئیس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو، در رابطه با ابلاغیه ایدرو به تجارت‌نیوز گفت: تنها ابلاغیه‌ای که فعلاً تصویب شده، مربوط به بند الف تبصره 3 قانون اصلاح ماده 10 سامان‌دهی صنعت خودروست.

وی ادامه داد: طبق این قانون، مالک خودروی فرسوده می‌تواند یک‌بار به مدت 10 سال، یک دستگاه خودرو وارد کشور کند. درصوتی که واردکننده، گواهی اسقاط نداشته باشد می‌تواند با پرداخت پنج درصد قیمت خودرو، خودروی وارداتی را شماره‌گذاری کند. همچنین واردکنندگان باید برای هر دو خودروی وارداتی یک گواهی اسقاط خودرو ارائه کنند.

ابلاغیه بدون تصویب هیئت وزیران بی‌معناست

مشهدی‌شریف در مورد ابلاغیه منتشرشده توضیح داد: تمام موارد مربوط به گواهی اسقاط خودرو و تعداد آن باید در آیین‌نامه اجرایی، به تصویب هیئت وزیران برسد. این آیین‌نامه هنوز به تصویب این هیئت نرسیده و اینکه بگوییم 16 یا 14 گواهی اسقاط برای شماره‌گذاری نیاز است، اشتباه بوده و ما نمی‌توانیم در مورد چیزی که تصویب نشده باشد، اظهار نظر کنیم.

او در پایان خاطرنشان کرد: همین اظهارات غیرمستند به مصوبات هیئت دولت سبب التهاب در بازار خودرو می‌شود و قیمت خودروهای فرسوده را گاهی تا 50 الی 200 درصد افزایش می‌دهد. در صورتی که این اخبار هیچ مبنایی نداشته و یک شوی تبلیغاتی جهت افزایش قیمت‌ها است.

برای دریافت اخبار واطلاعات بیشتر صفحه اخبار خودرو را در تجارت‌نیوز دنبال کنید.

نظرات

مخاطب گرامی توجه فرمایید:
نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

 • ناشناس

  شیرت حلال که پیکانتو زدی سه میلیارد ولی همیشه زور دست سرمایه داره قانون دست سرمایه داره واقعیت همینه که مردم میگن عدالت واقعی یعنی همینی که مردم میگن ولی بشکنه کمر سرمایه دار که نمیزاره اینجور قانونا به مرحله اجرا برسه فورا وتو میکنن با آدمایی ک تو مجلس و دستگاههای دولتی دارن یا با وضع قانون جدید مردم را آخرش مجبور به تسلیم میکنن که باقیمت پایین مالشون را بدن که معاینه نمیدیم یا بیمه نمیکنیم ازین قانونای زور

 • نادر

  پول این ماشین اسقاطیها رو پولدارها میدن .بذارید یه پولی از جیبشون به دست مردم طبقه پایین هم برس .اونهایی که مخالف این طرح هستند حتما ماشین برای اسقاط ندارند .

 • ناشناس

  احتمالا دوباره میخوان قیمت خودرو رو ببرن بالا

 • ناشناس

  عالی بهتر از این نمیشه

 • ملت

  اصلا نظر دادن یا ندادن مگر مهمه برای یکی میبرد صد نفر می دوزد قانون در کشور دست یک عده غیر کارشناس و بی تجربه افتاده معلوم نیست چه خبره؟

  • نافرنگ

   درود بر تو،دقیقا

 • حمید

  اشکالی نداره یه بارم قشر ضعیف به نفعش بشه اینجوری هم ماشین کهنه ها جمع میشه هم اقشار ضعیف یه ماشینه بهتر سوار میشن طرح خوبیه

 • ناشناس

  منم یه پراید 84دارم میخواستم بدم اسقاط دیدم یه ماشینی میدم تقریبا دویست میلیون بالاتر نتونستم کاری کنم حالا این طرح و گذاشتین چی میشد به قیمت ماشین خودمون یه ماشین نو می‌دادین مردم زورشون می‌رسید بیان عوض مکنن

 • ناشناس

  گول نخورید یه تعویض روغن یک میلیون تا بالاتر میشه.گمراه کننده

 • ناشناس

  این بندگان خدا یک عمر ماشین خراب و داغون سوار شدن حالا که میخواد یه نفعی تو جیبشون بره یه بیشرفی میاد میگه اینا 35 میلیون میارزه خدا لعننتون کنه که هیچ بویی از انصاف نبردید تا مورد ظلم واقع نشید حال مظلوم رو درک نمیکنید.

 • ناشناس

  خداشاهده اگر اینا بزارن قشر ضعیف سود ببره