بندر چابهار آزمایشی بزرگ برای چین

بندر چابهار آزمایشی بزرگ برای چین

یک روزنامه هنگ‌کنگی امروز سه‌شنبه نوشت همکاری‌های گسترده ایران و هند در بندر چابهار می‌تواند یک آزمون بزرگ بر سر راه جاه‌طلبی‌های چین برای اجرای برنامه‌هایی چون راه ابریشم باشد.

دسترسی هند به چابهار به این کشور امکان می‌دهد تا بدون نیاز به پاکستان به بازار افغانستان و اروپا راه پیدا کند و همین می‌تواند آزمایشی سخت برای چین باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز،این گزارش خاطر نشان می‌کند هند به عنوان یک رقیب بر سر راه چین ایستاده است و چابهار به این کشور امکان می‌دهد تا توان بیشتری برای طرح‌های اقتصادی بزرگ در کشورهای مختلف داشته باشد.

بندر چابهار ایران به نوشته این روزنامه در 90 کیلومتری بندر گوادر پاکستان قرار دارد که چین آن را توسعه می‌دهد روز شنبه هند این بندر را از ایران اجاره کرد.

مورنینگ پست می‌نویسد گوادر برای چین اهمیت زیادی دارد و محور طرح‌های زیربنایی این کشور است آمریکا مدعی شده است که پس از جیبوتی، گوادر دومین پایگاه نظامی چین در خارج از کشور خواهد بود.

سند امضا شده بنا به این گزارش برای اجاره 18 ماهه چابهار به هند است و باعث خواهد شد تا میزان تجارت هند با افغانستان از 700 میلیون دلار به یک میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

روزنامه می‌نویسد که چین بندر گوادر را برای 40 سال اجاره کرده است و به دنبال برقراری ارتباط میان این بندر با سین کیانگ است.

‘جایو گان چانگ’ تحلیلگر موسسه مطالعات بین‌المللی شانگهای درباره این موضوع به روزنامه هنگ‌کنگی گفت که هند نگران است که گوادر به بندر نظامی چین تبدیل شود که در این صورت، دهلی هر اقدامی را انجام خواهد داد تا مقابل چین بایستد و چابهار نیز یکی از پشتوانه‌هایش است.

 

منبع: ایرنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند