تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

بورس معطل چه سیگنال‌هایی است؟

تجارت نیوز

رییس جدید سازمان بورس هم نتوانست وضعیت بازار را مطلوب سهامداران کند و شاخص کل امروز ۱۱ هزار واحد دیگر عقبگرد داشت. این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که بهای سکه و دلار افزایشی بوده است و اسکناس امریکایی تا کانال ۲۶ هزار تومان صعود کرده است. در بازار مسکن هم ماه گذشته قیمت‌ها صعودی بوده اما وضعیت بازار سرمایه همچنان منفی است و نه عقبگرد دلار و نه صعودش و نه هیچ بازار دیگر تاثیر خاصی روی رفتار بورس نگذاشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز تحلیلگران بازار سرمایه رفتار عجیب بورس را ناشی از بلاتکلیفی بازار و خروج سرمایه‌گذاران می‌دانند و معتقدند بازار سرمایه بیش از هر بازار دیگر بلاتکلیف آینده اقتصاد ایران است. روز سه اسفند آخرین مهلت ایران برای بازگشت امریکا به برجام است و مجلس اعلام کرده در صورتی که این اتفاق نیفتد، ایران از پروتکل‌های الحاقی برجام خارج می‌شود و بازارهای ایران هنوز نمی‌دانند که آیا این اتفاق رخ می‌دهد یا نه؟

از آن سمت بالا گرفتن تنش در منطقه نگرانی‌هایی برای آینده برجام ایجاد کرده است و از سویی دولت آینده و وضعیت نامشخص درآمدهای کشور در بدجه سال ۱۴۰۰ همه و همه به سردرگمی اقتصاد ایران دامن زده است.

برخی کارشناسان بازار سرمایه معتقدند که تا زمان روشن نشدن این ابهامات بورس با رشدهای کم جان و عقبگرد از آن واکنش نشان می‌دهد و پس از روشن شدن افق‌های سیاسی و اقتصادی کشور می‌توان رفتار بازار سرمایه را بهتر تحلیل کرد.

با این حال بسیاری از سهامداران معتقدند که حتی بازگشت سرمایه ‌شان در درازمدت نمی‌تواند به معنی برد آنها در بورس باشد چرا که ارزش سرمایه بازگشته، با رشد نرخ تورم کاهش داشته است.
در ادامه نظرات برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را می‌خوانید:

«تا وقتی دورغ وبی اعتمادی در بازار با وجود نبود نقدینگی در بازار باشه وتصمیمات نادرست برخی مسولین ادامه داشته باشد بورس روی خوش نخواهد دید.»

«بورس دیگر روی خوش نخواهد دید. کدوم آدم عاقلی با این بلایی که سر ما اومد پولش را به بورس می آورد؟»

«حتی یک ریال سرمایه های بورس به جیب اقتصاد و تولید نرفته است و این مساله از عملکرد امروز بازار سهام مشخصه»

«خیلی ها نگران هستن همان اندک دارایی شان در بورس ذوب شود و پولشان را از بازار ولو با ضرر خارج می کنن»

« دید دراز مدت چه توصیه ایه؟ هنوز اینو نفهمیدید حقیقیها دنبال دراز مدت نیستن . اگر هر کسی دنبال دید دراز مدت بود که شما این همه درامد نداشتید . طرف ۱۰۰ میلیون میاورد سهم میخرید و ۲۰۰ میلیون برمی داشت. بازاری که اینجوری سود می ده رفتار منطقی نداره»

« پانزده ساله که تو بورس هستم و به نظر من بورس فوق‌العاده هست هیچ بازار موازی را با بورس نمیتونید مقایسه کنید حالا یه عده دلال از خدا بی خبر میان تو این رسانه ها با یه عبارتهایی مایوس کننده قصد دارن مردم و از بورس ناامید کنند تا مردم را بسوی بازارهای موازی هدایت کنند .»

«بورس ایران برای همیشه بی اعتبار شد. آینده معنای این حرفم عمیقا درک‌خواهید کرد. شماها هنوز معنای اعتماد درک نمیکنید و فکر میکنید همه چی با زورگویی حل میشه»

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند