تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تحلیل هفتگی بورس / 2 اتفاق مهم در بازار سرمایه

بورس بازار سرمایه

شاخص کل بورس تهران در هفته اخیر نیز روند کاهشی داشت. شاخص‌های بازار در این هفته چند درصد تغییر کردند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، بورس تهران در این هفته روند کاهشی داشت. شاخص کل بورس از چهارشنبه هفته گذشته تا به امروز روند نوسانی رو به پایین گرفت و شاخص با افت 0.2 درصدی در سطح یک میلیون و 410 هزار واحدی ایستاد.

در سوی دیگر بازار، شاخص هم‌وزن با رسیدن به محدوده 407 هزار واحدی توانست رشد 1.4 درصدی را ثبت کند. بر اساس این رشد می‌توان گفت که صنایع کوچک بازار وضعیت خوبی را نسبت به سایر صنایع تجربه کردند. شاخص کل فرابورس نیز رشد 0.63 را ثبت کرد و به محدوده 18 هزار و 593 واحد رسید.

چقدر پول از بازار سرمایه خارج شد؟

در هفته‌ای که گذشت قدرت ورود پول حقیقی به بازار کم بود و تنها حقیقی‌ها توانستند در دو روز کاری نقدینگی وارد تالار شیشه‌ای کنند. بر همین اساس در دو روز یکشنبه و سه‌شنبه ورود پول به بازار داشتیم که یکشنبه 134 میلیارد تومان و روز سه‌شنبه 122 میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار شد.

از سوی دیگر، روز شنبه ۷۰۰ میلیارد، دوشنبه ۱۹۸ میلیارد و چهارشنبه ۷۵ میلیارد تومان شاهد خروج نقدینگی حقیقی از بازار سرمایه داشتیم. در نهایت این هفته 727 میلیارد تومان پول توسط حقیقی‌ها از بازار خارج شد.

ارزش معاملات خرد در این هفته به 15 هزار و 243 میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته گذشته کاهش یافته است. ارزش معاملات روز شنبه به 3065 میلیارد تومان، یکشنبه 3106 میلیارد تومان، دوشنبه 3307 میلیارد تومان، سه‌شنبه 2997 میلیارد تومان و در نهایت چهارشنبه 2768 میلیارد تومان ارزش معاملات خرد بازار سرمایه ثبت شد.

بورس تهران

رفت و برگشت عشقی در بورس

این هفته استعفای رئیس سازمان بورس تاثیر بسزایی روی روند معاملات بازار داشت. بازار سهام دوشنبه روز پرحاشیه‌ای را پشت سر گذاشت. ابتدای صبح اعلام شد که مجید عشقی رئیس سازمان از سمت خود استعفا داده است.

پس از آن محمدهادی سلیمی‌زاده، روابط عمومی این سازمان اعلام کرد ساعت ۱۰ و نیم وضعیت ریاست این سازمان مشخص خواهد شد. حوالی ساعت ۱۱ بود که خبر‌ پذیرش استعفای مجید عشقی منتشر شد. چند دقیقه پس از انتشار این خبر، اعلام شد که محمد رضوانی‌فر مدیرعامل فعلی ویتانا جایگزین عشقی می‌شود.

یک ساعت گذشت و حوالی ساعت ۱۲ روابط عمومی سازمان بورس در توییتی نوشت که اکثریت قاطع اعضای شورای‌عالی بورس با استعفای مجید عشقی مخالفت کرده‌اند و بدین ترتیب وی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار باقی خواهد ماند. مدیر روابط عمومی این سازمان اعلام کرد اعضای شورا به دلیل شرایط بازار و عبور نسبی از بحران در مخالفت با پذیرش این استعفا صحبت کردند. در نهایت احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم با احترام به نظر سایر اعضا از نظر خود عقب‌نشینی کرد.

اما احسان ارکانی، عضو هیات تحقیق و تفحص مجلس گفت که وزیر اقتصاد برای توضیحات درباره اتفاقات اخیر بورس به مجلس می‌آید.

از سوی دیگر در این هفته 207 نیز در بازار سرمایه عرضه شد که باعث شد گردش نقدینگی در بازار سرمایه افزایش یابد.

آخرین پیش‌بینی‌های بازار سرمایه را در صفحه پیش‌بینی بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند