دریافت تسهیلات مرغداری‌ها از بانک کشاورزی به نتیجه نرسید

دریافت تسهیلات مرغداری‌ها از بانک کشاورزی به نتیجه نرسید

نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی گفت: کلیه حساب‌های سامانه بازارگاه در بانک کشاورزی است. با وزارت جهاد کشاورزی مکاتباتی انجام دادیم که سرمایه در گردش مرغداران در این بانک به گونه‌ای تعریف شود که به واحدهای مرغداری تسهیلاتی اعطا شود، اما بعد از گذشت ۴ ماه هنوز هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، حبیب اسدالله‌نژاد با بیان اینکه سیاست‌گذاری تولید مرغ در اردیبهشت ماه حدود ۱۲۰ میلیون قطعه است در حالی که پیش‌بینی می‎شود کل تولیدات در اردیبهشت ماه به عددی حدود ۱۱۰ میلیون قطعه برسد، اظهار کرد: در حقیقت ۶ ماه پیش که مسئولان متوجه شدند ممکن است در سال ۱۴۰۰ با کمبود تولید مواجه شویم باید تدابیری برای آن اتخاذ می کردند تا از آن طرف واحدهای مرغ مادر نیز مجبور نشوند تا ۷۶ هفتگی جوجه هایی را وارد بازار کنند که توجیه اقتصادی و بازدهی مطلوب نداشته باشد.

وی به وضعیت خرید و فروش جوجه یکروزه اشاره کرد و گفت: واحدهای مرغ مادر بیشتر تمایل دارند با واسطه‌ها و دلالان کار کنند. از طرفی دلالان به خریداران جوجه فاکتور نمی‌دهند یا اگر فاکتور بدهند عدد دیگری در آن درج می کنند که اعتباری ندارد.

نایب‌رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در تایید صحبت‌های برخی از فعالان صنعت طیور که گفته بودند مرغداران نقدینگی ندارند و همین امر آنها را به سمت دلالان سوق می‌دهد، گفت: جوجه، نهاده و سایر اقلام مورد نیاز برای پرورش مرغ بایستی به صورت نقدی خریداری شود. از طرفی هزینه‌های تولید هم چندین برابر شده است و شرایط تولید در چندین سال اخیر به گونه‌ای نبوده که مرغداران بتوانند سرمایه‌ای جمع کنند. بانک‌ها هم در ارائه تسهیلات سخت‌گیری‌های خاص خودشان را دارند.

وی تصریح کرد: کلیه حساب‌های سامانه بازارگاه در بانک کشاورزی است. با وزارت جهاد کشاورزی مکاتباتی انجام دادیم که سرمایه در گردش مرغداران در این بانک به گونه‌ای تعریف شود که به واحدهای مرغداری تسهیلاتی اعطا شود تا این واحدها بتوانند بدون هیچ مشکلی و به طور مستقیم جوجه و نهاده‌های مورد نیازشان را تامین کنند.

اسدالله‌نژاد در پایان گفت: حدود ۴ ماه است که درخواست خود را در این خصوص به وزارت جهاد کشاورزی فرستادیم و با وجود اینکه قول پیگیری به ما داده‌اند، اما هنوز هیچ نتیجه ای حاصل نشده است.

 

منبع: ایسنا

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند