کد خبر: 205068

تشکیل کمیته نظارت بر ساماندهی بازار ارز در مجلس

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس از تشکیل کمیته نظارت بر ساماندهی بازار ارز در کمیسیون متبوعش خبر داد.

سرویس اقتصاد کلان -

محمدرضا پورابراهیمی درخصوص ساماندهی صرافی‌ها گفت: ساماندهی صرافی‌ها یک اولویت بدیهی که باید بانک مرکزی با جدیدیت انجام این مهم، را پیگیری کند.

به گزارش تجارت‌نیوز، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: متاسفانه در برخی اوقات به دلیل ضعف در نظارت بر عملکرد صرافی‌ها، فضا به نحوی فراهم شد که برخی از صرافی‌ها هر اقدامی را که خواستند، انجام داده‌اند و گاهی نیز برای اعمال نظارت حداکثری، موادی از قانون تجارت درخصوص تشکیل شرکت‌ها نقض شده است؛ بنابراین در نحوه نظارت بر عملکرد صرافی باید مقررات رعایت شود.

انتقاد از فعالیت برخی صرافی‌ها بدون تابلو

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم تصریح کرد: نظارت بر عملکرد صرافی‌ها، نباید به نحوی باشد که اصطلاحا پیچ و مهره بشوند همچنین نباید صرافی رها شوند، درحال حاضر حتی برخی صرافی‌ها بدون تابلو فعالیت دارند.

پورابراهیمی داورانی با بیان اینکه اینکه سامانه صرافی‌ها در تمامی کشورها وجود دارد، افزود: صرافی‌ها باید شناسنامه و هویت تعریف شده‌ای داشته باشند، درحال حاضر مجوز برخی صرافی‌ها قدیمی و باطل شده یا مجوز تمدید نشده است.

وی ادامه داد: برخی صرافی‌ها به صورت غیررسمی فعالیت دارند و سامانه اطلاعاتی صرافی‌های مذکور به بانک مرکزی متصل نیست که این وضعیت می‌تواند در اخلال بازار ارز نقش داشته باشد چرا که تقاضای ارزی را می‌توانند تحریک کنند.

پورابراهیمی داورانی افزود: بعد از نابسامانی‌های ارزی اخیر در کمیسیون اقتصادی، کمیته نظارت بر ساماندهی بازار ارز کشور تشکیل شده است که یکی از محورهای کار این کمیته رسیدگی به ساماندهی صرافی‌ها است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: اگر موضوع ساماندهی صرافی‌ها پیگیری و شرایطی فراهم شود تا با راه‌اندازی نرم افزار معاملاتی در بازار ارز، تمامی اطلاعات صرافی‌ها بهم مرتبط شود، خریداران و فروشندگان از اطلاعات معاملات ارز استفاده می‌کنند در این صورت قیمت رسمی ارز بصورت شفاف در بازار آزاد کشف می‌شود بنابراین بانک مرکزی نباید به موضوع مذکور، کم توجهی کند.

 

منبع: خانه ملت

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.