کد خبر: 172616

توافق کاهش تولید به سود منافع ملی ایران است

تحلیلگر موسسه او‌سی‌پی پالِسی‌سنتر گفت: سقف تولید فعلی اوپک بهترین گزینه برای ایران در سال جاری و سال ۲۰۱۸ است.

اوپک
سرویس بازار -

فرانسیس پرین، تحلیل‌گر موسسه او‌سی‌پی پالِسی‌سنتر گفت: سقف تولید فعلی اوپک بهترین گزینه برای ایران در سال جاری و سال ۲۰۱۸ است.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی معتقد است، در حال حاضر سقف اوپک ایران را از تولید نفت با حداکثر ظرفیت (۳٫۸ میلیون بشکه در روز) منع نمی‌کند و موجب تقویت قیمت‌ها نیز شده است.

این کارشناس مسائل نفتی گفت: ایران اجازه یافته تا روزانه ۳٫۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کند، که معادل ظرفیت فعلی تولید نفت این کشور است. همچنین باید یادآوری کرد که سقف تولید اوپک و سهمیه تولید کشورها تنها نفت خام را شامل می‌شود و میعانات گازی مشمول هیچ محدودیتی نیست و ایران نیز یکی از تولیدکنندگان مهم میعانات گازی به شمار می‎رود. بنابراین کاهش تولید و تمدید توافق اوپک به سود منافع ملی ایران است.

وی خاطرنشان کرد که در میان‌مدت، ایران طبیعتا تولید و صادرات نفت خود را افزایش خواهد داد، اما فعلا این کشور از تمدید توافق کاهش تولید میان اوپک و متحدانش حمایت می‌کند.

اوپک قرار است روز ۳۰ نوامبر در وین تشکیل جلسه دهد و به همراه تولیدکنندگان غیراوپکی از جمله روسیه در مورد تمدید توافق کاهش تولید بعد از مارس ۲۰۱۸ تصمیم‌گیری کند.

 

منبع: تسنیم

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0)
1313.8
مثقال طلا (%0.61)
659500
4000
سکه امامی (%0.37)
1606000
6000
دلار (%0.31)
4764
15
یورو (%0.21)
5853
12
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.