موضوعات داغ:
نرخ تورم بهمن ماه اعلام شد:

نرخ تورم بازهم کاهش یافت / تورم وخیم بخش حمل‌و‌نقل پس از گرانی بنزین

نرخ تورم بازهم کاهش یافت / تورم وخیم بخش حمل‌و‌نقل پس از گرانی بنزین

تورمی که بخش حمل‌و‌نقل طی هشت ماهه ابتدایی امسال نتوانسته بود به آن برسد تنها طی سه ماه پس از گرانی بنزین به آن رسید. تورم بخش حمل‌و‌نقل از ابتدای امسال تا ماه آبان حدود 14.5 درصد بوده، اما پس از گرانی بنزین شاهد تورم 22 درصدی آن هم تنها طی سه ماهه آذر، دی و بهمن ماه بودیم.

نرخ تورم بهمن ماه سال جاری از سوی مرکز آمار اعلام شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، شاخص کل قیمت مصرف کننده در بهمن ماه سال جاری به 197.6 واحد رسیده است.

طبق اعلام مرکز آمار تورم نقطه‌به‌نقطه بهمن ماه سال جاری 25 درصد اعلام شده یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 25 درصد بیشتر از بهمن ماه سال ۱۳۹۷ برای خرید یک مجموعه کالا و خدمات یکسان هزینه کرده‌اند.

نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در بهمن ماه سال جاری نسبت به ماه قبل 1.3 درصد کاهش داشته و با این حساب تورم دو ماه است که روند کاهشی به خود گرفته است. از خرداد ماه تا آبان ماه امسال تورم نقطه‌به‌نقطه روند کاهشی به خود گرفته بود که در آذر ماه این روند تغییر کرد و مسیر صعودی در پیش گرفت؛ اما در دی ماه باز هم شاهد روند نزولی آن بودیم.

همچنین طبق آمارها، نرخ تورم سالانه منتهی به بهمن ماه سال جاری همانند ماه قبل باز هم کاهشی شده و به 37 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل 1.6 درصد کاهش یافته است.

تورم ماهانه در بهمن ماه نیز 1.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل افزایش داشته است.

پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، بخش حمل‌و‌نقل (انواع اتومبیل سواری) بیشترین تورم را در بین بخش‌های مختلف اقتصادی به خود اختصاص داده است. تورم در بخش حمل‌و‌نقل پس از این اتفاق به حدود 22 درصد رسیده است.

حمل‌و‌نقل در صدر تورم ماهانه

بررسی تورم ماهانه در بین بخش‌های مختلف نشان می‌دهد که در بهمن ماه امسال تورم بخش حمل‌و‌نقل کشور بازهم بیش از بخش‌های دیگر بوده است. تورم ماهانه بخش حمل‌و‌نقل کشور که در دی ماه امسال سه درصد بود در بهمن ماه رقم 4.3 درصد را به ثبت رساند.

پس از سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین، بخش حمل‌و‌نقل (انواع اتومبیل سواری) بیشترین تورم را در بین بخش‌های مختلف اقتصادی به خود اختصاص داده است. تورم در بخش حمل‌و‌نقل پس از این اتفاق به حدود 22 درصد رسیده است.

تورمی که بخش حمل‌و‌نقل طی هشت ماهه ابتدایی امسال نتوانسته بود به آن برسد تنها طی سه ماه پس از گرانی بنزین به آن رسید. بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم بخش حمل‌و‌نقل از ابتدای امسال تا ماه آبان حدود 14.5 درصد بوده، اما پس از گرانی بنزین شاهد تورم 22 درصدی آن هم تنها طی سه ماهه آذر، دی و بهمن ماه بودیم.

در مجموع بخش حمل و نقل طی 11 ماهه ابتدایی امسال با تورم 41 درصی همراه بوده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند