تورم تا پایان سال ۱۴۰۰ چقدر می‌شود؟ / سه سناریو برجامی برای نرخ تورم (ویدئو) – تجارت‌نیوز
خودروهای مونتاژی سامانه یکپارچه خودرو قیمت خودرو عرضه اولیه
پیشنهاد سردبیر : کواکبیان: در پرونده شاسی بلندها نام 2 چوپان مطرح است/ به مجلس دهمی‌ها هم پیشنهاد خودرو داده بودند
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

تورم تا پایان سال ۱۴۰۰ چقدر می‌شود؟ / سه سناریو برجامی برای نرخ تورم (ویدئو)

اساسی 01

پس از نوسان شدید قیمت‌ها در سال گذشته، دوره رکود بازارها آغاز شد و طی یک سال اخیر هیچ کدام از بازارهای مالی به اندازه تورم بازدهی نداشتند. در این شرایط دولت نیز با اجرای برخی طرح‌ و شعار برخورد دستوری در برخی بازارها پیام‌های مهمی را برای آینده بازارها داشته است. اما تورم تا پایان سال ۱۴۰۰ چقدر می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، براساس اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای در مهر ماه ١۴٠٠ به عدد ۳۹٫۲ درصد رسیده است که نسبت به ماه قبل ۴٫۵ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ٣٨,۴ درصد است که نسبت به ماه قبل ۴.۵ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴٣.٩ درصد بوده که که نسبت به ماه قبل ٣.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

نرخ تورم سالانه مهر ماه ١۴٠٠ برای خانوارهای کشور به ۴۵,۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠.۴ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۴۴,٧ درصد و ۴٩.۶ درصد است که برای خانوارهای شهری ٠.۴ واحد درصد کاهش و برای خانوارهای روستایی ٠.١ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم چقدر می‌شود؟

با این اوصاف تورم تا پایان سال ۱۴۰۰ چقدر می‌شود؟

علی صادقین و مهدی سماواتی، دو کارشناس بازارهای مالی در گفتگوی زنده اینستاگرامی با ابراهیم علیزاده، سردبیر تجارت‌نیوز به این سوال پاسخ داده‌اند که تورم تا پایان سال ممکن است به چند درصد برسد.

 

صادقین: تورم با شکست برجام ۵۵ درصد هم می‌شود

صادقین، دیگر کارشناس حاضر در لایو، در ادامه در مورد آینده تورم در کشور گفت: اگر به سمت مذاکره و برجام برویم و اواخر پاییز و اوایل زمستان به نتیجه برسیم، حداقل تورم ۴۰ درصد رقم می‌خورد اما اگر به صورت رسمی اعلام شود برجام شکست خورده است، تورم به بالای ۵۵ درصد می‌‌رسد.

او افزود: اگر حالت میانه کنونی ادامه یابد که نه مذاکره انجام شود و نه رسما شکست بخورد، احتمال تورم بین ۴۵ تا ۴۸ درصد وجود دارد. البته در صنایع کم‌دوام از جمله مواد غذایی، تورم بالای ۶۰ درصد تا پایان سال محتمل است.

سماواتی: تورم کمتر از ۵۰ درصد در سفره مردم بعید است

سماواتی نیز تحقق این ارقام را شدنی دانست و گفت: مردم انتظار معجزه از برجام نداشته باشند؛ چرا که عملی شدن و راستی‌آزمایی آن زمان‌بر است. از سوی دیگر، اقتصاد ایران تطابقی با دنیا ندارد و شبکه بانکی ایران به روز نیست. در نتیجه حتی در صورت تحقق برجام نیز بانک‌های کشور نمی‌توانند ارتباطات بین‌المللی داشته باشند.

او افزود: حتی اگر مذاکرات به نتیجه برسد که بسیار بعید است، تورم کمتر از ۵۰ درصد تا پایان سال در سفره مردم بعید است.

به گفته این کارشناس بازارهای مالی، یکی از دلایل اصلی وضعیت کنونی ارزپاشی با دلار ۴۲۰۰ تومانی است که نتیجه‌ای نداشته؛ اکنون قیمت‌ مواد غذایی جهانی محاسبه می‌شود اما برای تهیه آنها از جیب مردم سوبسید پرداخت شده است.

مطالعه متن کامل گزارش فرصت خرید در کدام بازار است؟ پیشنهاد می‌شود.

آخرین اخبار حوزه اقتصاد کلان را در صفحه اقتصادکلان تجارت‌نیوز بخوانید.

نظرات