اکسکوینو
یک نماینده مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز ابراز کرد:

هشدار نسبت به توزیع رانت در طرح ملی مسکن

تجارت نیوز

یک نماینده مجلس درباره طرح مسکن ملی عنوان کرد: باید فضا را به نحوی جلو ببریم که رانت ایجاد نشود، یعنی از یک سو به دست کسانی که اهلیت دارند و سازنده واقعی هستند برسند و از سوی دیگر تولید نهایی به دست کسانی برسد که نیازمند واقعی محسوب می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، قرار است در طرح اقدام ملی مسکن 400 هزار واحد مسکونی ساخته شود. در خصوص مرحله اول معاون وزیر راه و شهرسازی، اعلام کرده بود که از روز سه‌شنبه 21 آبان ماه ثبت نام برای ساخت و واگذاری ۱۸۰ هزار واحد مسکونی در ۱۰ استان کشور آغاز می‌شود.

سید حسین افضلی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص جدیدترین طرح در حوزه ساخت مسکن گفت: این طرح‌ها بسته به نحوه اجرا می تواند تبدیل به رانت شود یا مشکل را حل کند. باید یک برنامه‌ای داشته باشیم که بوروکراسی پیچیده‌ای در آن نباشد تا انجام آن برای مردم راحت باشد و از سوی دیگر در مدت زمان کوتاه بازدهی خوبی داشته باشد.

وی معتقد است در حوزه مسکن هنوز در حد و قواره مشکل راه‌کار نداشته‌ایم؛ یعنی مشکل بزرگ است ولی سرعت و شیوه‌ای که جلو می‌رویم قابل قبول نیست.

افضلی در این خصوص تاکید کرد: نمود این طرح در شرایط موجود را ملموس نمی‌بینم، روند اجرایی شدن این طرح باید شتاب و سرعت بیشتری بگیرد.

افضلی در این خصوص تصریح کرد: باید فضا را به نحوی جلو ببریم که رانت ایجاد نشود، یعنی از یک سو به دست کسانی که اهلیت دارند و سازنده واقعی هستند برسند و از سوی دیگر تولید نهایی به دست کسانی برسد که نیازمند واقعی محسوب می‌شوند. یک نیاز جدی در کشور ماست که به شدت نیز حیاتی و تاثیر گذار است. بخش زیادی از سرمایه و هزینه افراد بخش مسکن است. در کشور ما مسکن یک سرمایه حساب می‌شود.

وی اضافه کرد: تا به حال چند طرح با عناوینی مثل مسکن مهر، مسکن اجتماعی و… داشتیم که هر کدام تا یک مرحله‌‌ای پیش رفته است، مهم این است که اهل فن وارد شوند از تجربیات مهم مثل مسکن مهر استفاده شود. باید از تجربیات دیگر کشورها نیز استفاده کرد که برای حل این مشکل چه کردند.

او در این خصوص افزود: یکی از مولفه‌های صنعت مسکن که به شدت بر روی قیمت خانه تاثیرگذار به نظر می‌رسد بحث زمین است. برخی از زمین‌ها در اختیار مراکز دولتی است که در سطح شهرهای مختلف و به خصوص کلان‌شهرها پخش شده است. اگر بشود این زمین‌ها توسط شرکت‌های متخصص مورد استفاده قرار بگیرد و این شرکت‌ها بتوانند حجم قابل ملاحظه‌ای مسکن را وارد بازار کنند به گونه‌ای که اثرش ملموس باشد، نه این که در حاشیه باشد، بر بازار مسکن و مشکلات آن تاثیر می‌گذارد.

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی معتقد است: شهرها و شهرسازی و آمایش شهری را نیز داریم. شهرک‌هایی که باید ساخته شود، مثلا در کلان‌شهر شیراز، شهرکی به نام صدرا ساخته شده که در مدت زمان کوتاه در حال تبدیل شدن به شهر بزرگی است؛ یعنی نیاز به تولید این شهرک‌ها هست و بخش عمده‌ای از مشکلات بخش مسکن را در جایی مثل شیراز حل کرد و اگر نبود معضلات مسکن در شیراز پابرجا بود. تاثیری که این شهرک روی شهر شیراز داشت این بود که جلوی خیلی از ساخت‌وسازهای ناهمگون را گرفت، که این موضوع یکی از اثرات این قبیل ساخت‌وسازهاست.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند