رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی در گفتگو با تجارت‌نیوز:

چرا تقاضا برای روغن زیاد شد؟ / مشکل کمبود تولید است یا احتکار؟

تفاوت حدود ۷۰ درصدی قیمت روغن نباتی از یک برند تا برند دیگر

شنیده‌ها حاکی از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن است. همین مسئله تقاضا برای خرید روغن در بازار را افزایش داده و باعث کمبود روغن در بازار شده است. اما رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی می‌گوید: در تمام قفسه‌های فروشگاه‌ها برندهای مختلف روغن وجود دارد و کمبودی در بازار نیست.

.به گزارش تجارت‌نیوز، برخی مردم شهرستان ایرانشهر، شوش، فیروزکوه و فارس از کمبود دوباره روغن در بازار خبر می‌دهند

این در حالی است که به گفته رئیس انجمن صنفی صنایع روغن نباتی، در تمام قفسه‌های فروشگاه‌ها برندهای مختلف روغن وجود دارد و کمبودی در بازار نیست. با آن که نیاز هر ماه بازار ۱۳۰ هزار تن روغن است اما در آذر ماه ۴۰ هزار تن روغن مازاد تولید و توزیع شده است. اما چرا همچنان برخی می‌گویند روغن نیست و مازاد روغن‌های تولید شده کجا رفته است؟

در ماه‌های گذشته علاوه بر اینکه بازار با کمبود روغن مواجه شد نیاز صنایع شیرینی‌پزی و سایر صنایع غدایی هم به سختی تامین می‌شد اما حالا ابوالحسن خلیلی معتقد است نه تنها نیاز بازار تامین می‌شود، صنایع هم دیگر مشکلی برای تامین روغن ندارند. در دو ماه گذشته صنایع و اصناف مختلف در تهیه روغن مشکل داشتند اما ستاد تنظیم بازار ۷۰ هزار تن روغن برای صاحبان صنایع غذایی در نظر گرفته است.

کمبود روغن در حالی از سوی مردم برخی از شهرها گزارش می‌شود که براساس پیگیری‌های تجارت‌نیوز علت کمبود دوباره روغن در بازار به دلیل مصوبات اخیر مجلس مبنی بر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن است.

امروز رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه در جمع رسانه‌ها گفته است: «ارز ۴۲۰۰ تومان از محاسبات بودجه ۱۴۰۰ حذف می شود.» همچنین برخی شنیده‌ها حاکی است که زمزمه‌های حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن، احتمال احتکار روغن در بازار را قوت داده است. به عبارتی این احتمال وجود دارد که برخی روغن‌های موجود را دپو کرده‌اند که در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش قیمت روغن، روغن ارزان داشته باشند.

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند