موضوعات داغ:
تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

حقوق اسفند 98 کی واریز می‌شود؟

حقوق اسفند 98 کی واریز می‌شود؟

نماینده کارگران در شورای عالی کار با اشاره به این که حقوق اسفند ماه امسال کارگران با توجه به زمان‌بندی هر کارگاه و کارخانه واریز می‌شود، گفت: به صورت جدی به دنبال برگزاری جلسه افزایش حقوق کارگران هستیم اما هنوز شورا هیچ تصمیمی نگرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در روز پنجم اسفند ماه سبد معیشت هر خانوار کارگری در کشور حدود چهار میلیون و ۹۴۰ هزار تومان تخمین زده شد.

در حالی که نماینده کارفرمایان معتقد است اگر افزایش حقوق‌ها زیاد باید تعداد از کارگاه‌های خرد و کلان در سال آینده تعطیل می‌شوند، نماینده کارگران معتقدند باید حقوق کارگران در سال 99 حداقل باید به اندازه فاصله میان سبد هزینه معیشتی کارگران در سال گذشته و امسال افزایش یابد.

فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفتگو با تجارت‌نیوز در خصوص واریز حقوق کارگران در اسفند ماه گفت: شاید برخی از کارگران به خاطر بیماری کرونا نگران هستند، اما حقوق کارگران در سال جاری نیز همانند سال گذشته حواهد بود. حقوق جزء دیون ممتازه کارگر است و باید بپردازد، ولی زمان واریز آن بسته به کارگاه و کارخانه دارد. در برخی از کارخانه‌ها نیمه اسفند حقوق را واریز می‌کنند و برخی دیگر در پایان ماه این حقوق پرداخت می‌شود.

به گفته توفیقی، اگر مابه‌التفاوت سبد معیشتی امسال و سال گذشته که یک میلیون و 180 هزار تومان است را به حقوق کارگران اضافه شود، تازه قدرت خرید کارگر به اول فروردین سال 98 رسیده است؛ ولی ما قطعا بالاتر از این رقم را برای افزایش حقوق‌ها درخواست خواهیم کرد.

وی ادامه داد: زمانی که سبد معیشب تصویب شد هنوز شوک‌های قیمتی ناشی از افزایش حامل های زندگی به خصوص محصولات بهداشتی و موارد غذایی مثل پروتئین‌ها اتفاق نیفتاده بود، به طور قطع هزینه خانوارهای بالاتر رفته است.

نماینده کارگران عنوان کرد: به صورت جدی به دنبال برگزاری جلسه افزایش حقوق کارگران در این هفته هستیم و از موکول شدن این جلسه به سال آینده اطلاعی ندارد.

وی اضافه کرد: ما درخواست داده‌ایم که سریع‌تر جلسه را برگزار کنند، اما در نهایت به تصمیم دبیرخانه شورای عالی کار بستگی دارد، هنوز دعوت‌نامه یا خبری مبنی بر تشکیل جلسه افزایش حقوق‌ها به دست ما نرسیده است.

حدود 10 روز به پایان سال باقی مانده است و هنوز تصمیم‌گیری در خصوص افزایش حقوق کارگران انجام نشده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند