عضو کمیسیون عمران مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز مطرح کرد:

بار سنگین حقوق کارکنان دولت بر بودجه 98

بار سنگین حقوق کارکنان دولت بر بودجه 98

قلی‌الله قلی‌زاده گفت: با وجود اینکه حقوق کارمندان دولت و مستمری‌بگیران بهزیستی و کمیته امداد برای سال 98 متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا نکرده، اما 310 هزار میلیارد تومان از کل بودجه عمومی دولت تنها مختص به پرداخت حقوق است که این موضوع نشان‌دهنده آن است که ساختار اجرایی کشور با مشکل جدی مواجه است.

به گزارش تجارت‌نیوز، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر روز شنبه (27 بهمن ماه 97) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه سال 98 کل کشور با 117 رای موافق، 86 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 212 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

هزینه‌های جاری دولت افزایش پیدا نکرده است

قلی‌الله قلی‌زاده، عضو کمیسیون عمران مجلس، درگفتگو با «تجارت‌نیوز» در خصوص هزینه‌های جاری دولت در لایحه بودجه سال 98، گفت: هزینه‌های جاری دولت در لایحه بودجه 98 افزایش پیدا نکرده است، اما متاسفانه شرایط و ساختار اجرایی کشور به نحوی است که بخش اعظمی از بودجه عمومی دولت صرف هزینه‌های جاری می‌شود.

نماینده مردم کلیبر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از 478 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت حدود 62 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی کشور و حدود 360 هزار میلیارد تومان در حوزه هزینه‌های اجرایی است که 310 هزار میلیارد تومان فقط حقوق کارمندان دولت و مستمری‌بگیران بهزیستی و کمیته امداد است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: به عبارتی از 478 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت حدود 310 هزار میلیارد تومان هزینه حقوق کارمندان دولت و مستمری‌بگیران بهزیستی و کمیته امداد است که این میزان هزینه بدون احتساب هزینه اضافه کار و حق ماموریت کارمندان و سایر هزینه‌های اداری از جمله مصرف انرژی آب، برق و گاز و تلفن است.

نماینده مردم کلیبر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در لایحه بودجه سال 98 مصوب شده که حقوق کارکنان دولت 20 درصد نسبت به سال جاری افزایش پیدا کند، اما نرخ تورم بیش از 40 تا 50 درصد رشد یافته، به عبارتی حقوق کارمندان دولت حدود 30 درصد متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا نکرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: با وجود اینکه حقوق کارمندان دولت و مستمری‌بگیران بهزیستی و کمیته امداد برای سال 98 متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا نکرده، اما 310 هزار میلیارد تومان از بودجه عمومی دولت تنها مختص به پرداخت حقوق است که این موضوع نشان‌دهنده آن است که ساختار اجرایی کشور با مشکل جدی مواجه است.

دولت بیش از 2.5 میلیون نفر کارمند دارد

نماینده مردم کلیبر در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اینکه دولت فربه و بسیار بزرگ است، تصریح کرد: در هیچ کجای دنیا این تعداد کارمند در بدنه دولت وجود ندارد به طوری که کشور ژاپن بیش از 120 میلیون نفر جمعیت دارد، اما کمتر از 500 هزار نفر از جمعیت آن کارمند دولتی هستند، اما ایران با 80 میلیون نفر جمعیت بیش از 2.5 میلیون نفر کارمند دولتی دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه هزینه‌های جاری دولت افزایش پیدا کرده آیا امکان کسری بودجه دولت برای سال آینده وجود دارد؟ افزود: اگر مطابق با پیش‌بینی که برای فروش نفت شده است بتوان 1.5 میلیون بشکه نفت را روزانه صادر کرد دولت با کسری بودجه مواجه نخواهد شد، مگر اینکه اتفاف خاصی رخ دهد و نتوانیم روزانه 1.5 میلیون بشکه نفت را صادر کنیم که در این صورت حتما دولت با کسری بودجه مواجه خواهد شد.

نماینده مردم  کلیبر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: معتقدم مشکل اقتصادی کشور تنها با صادرات حل می‌شود آن هم نه صادرات نفتی بلکه توسعه صادرات غیرنفتی. به عبارت ساده‌تر برای اینکه اقتصاد کشور توسعه و درآمد مردم افزایش پیدا کند، علاوه بر صادرات نفت و میعانات گازی باید صادرات غیرنفتی یعنی صادرات تولیدات و محصولات صنایع داخلی داشته باشیم.

قلی‌زاده تاکید کرد: دولت باید در جهت توسعه صادرات از تولیدکنندگان داخلی حمایت جدی و مدون کند و همچنین تولیدکنندگان هم باید توجه داشته باشند که به منظور پایداری در بازارهای جهانی  محصولاتی با کیفیت تولید کنند.

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: متاسفانه در حال حاضر تولیدکنندگان تنها به دنبال تامین نیاز داخلی هستند و توجهی به ایجاد جایگاهی برای خود در بازارهای جهانی ندارند، به طور حتم تا زمانی که تولیدکنندگان بدین صورت فعالیت دارند، مشکل اقتصادی کشور حل نخواهد شد. به طور کلی مشکلات کشور زمانی حل می‌شود که به غیر از نفت و میعانات گازی از صادرات غیرنفتی هم بتوانیم ارز وارد کشور کنیم.

بهترین روش ورود و سرمایه‌گذاری در بورس ایران
این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند