دولت عربستان قیمت سیگار و نوشابه را ۲ برابر کرد

دولت عربستان قیمت سیگار و نوشابه را ۲ برابر کرد

دولت عربستان که به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت و جنگ پرهزینه یمن با کسری بودجه قابل توجهی مواجه است، قیمت سیگار و نوشابه‌های انرژی‌زا را دو برابر کرد.

به نقل از اسپوتنیک، دولت عربستان که همچنان با تاثیرات اقتصادی ناشی از افت قیمت جهانی نفت دست و پنجه نرم می‌کند، مالیات جدیدی بر سیگار و نوشیدنی‌های انرژی‌زا وضع کرده که موجب افزایش 100 درصدی قیمت این کالاها شده است.

مالیات جدید وضع شده موجب رشد قابل توجه قیمت سیگار و نوشیدنی‌های انرژی‌زا در سراسر عربستان شده است. قیمت نوشیدنی‌های گازدار هم رشد 50 درصدی داشته است.

به گفته مقامات سعودی، این مالیات که به «مالیات گناه» معروف است، گفته شده با هدف منصرف کردن شهروندان از مصرف محصولات مضر اعمال شده است، زیرا مصرف چنین محصولاتی در نهایت موجب بالا رفتن هزینه‌های درمانی می‌شود که بخشی از آن توسط دولت عربستان تامین می‌شود.

بر اساس مقررات جدید مالیاتی، قیمت یک بسته سیگار در عربستان بین 4 تا 6 دلار است. چند روز قبل از آغاز وضع مالیات‌های جدید، مصرف‌کنندگان سیگار با خریداری مقادیر زیادی سیگار اقدام به ذخیره‌سازی آن می‌کردند، در حالی که فروشگاه‌ها تا جایی که می‌توانستند بسته‌های سیگار را از دسترس خریداران خارج می کردند تا بتوانند بعد از اعمال مقررات جدید آنها را به قیمت بالاتری به فروش برسانند.

نوشیدنی‌های انرژی‌زا نیز از این پس قرار است با برچسب‌های هشدارآمیز به زبان‌های عربی و انگلیسی توزیع شوند. بر اساس اعلام اداره زکات و مالیات عربستان: «این محصولات هیچ منفعتی برای سلامتی افراد ندارند و مصرف بیش از دو بطری آنها در روز می‌تواند تاثیرات مخربی بر سلامت افراد بگذارد.»

اعمال این مالیات‌ها، بر اساس توافق شورای همکاری خلیج فارس و توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول صورت گرفته است. کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همچنین قصد دارند در سال 2018، مالیات بر ارزش افزوده 5 درصدی بر برخی کالاها اعمال کنند.

دولت عربستان به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت و جنگ پرهزینه یمن، با کسری بودجه قابل توجهی مواجه است و اخیرا تصمیم به کاهش هزینه‌های خود گرفته است.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند