رئیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه دولت:

آمادگی کامل برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی وجود ندارد

آمادگی کامل برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی وجود ندارد

رئیس کل بانک مرکزی گفت: آمادگی کامل برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی وجود ندارد، زیرا هنوز برخی بانک‌ها نتوانسته‌اند نرم‌افزارهای ارتباطی‌شان را برقرار کنند، برخی صرافی‌ها نیز آمادگی ندارند.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: آمادگی کامل برای راه‌اندازی بازار متشکل ارزی وجود ندارد، زیرا هنوز برخی بانک‌ها نتوانسته‌اند نرم‌افزارهای ارتباطی‌شان را برقرار کنند، برخی صرافی‌ها نیز آمادگی ندارند.

به گزارش تجارت‌نیوز، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی صبح ‌امروز (چهارشنبه) ‌در حاشیه نشست هیات وزیران در جمع خبرنگاران پیرامون طرح حذف چهار صفر از پول ملی، اظهار داشت:‌ اکنون تولید هر قطعه سکه ۵۰۰ تومانی، ۸۲۰ تومان هزینه دارد، در حالی که با اجرایی شدن این طرح همه سکه‌ها جمع آوری و ذوب شده و در جای دیگر استفاده خواهند شد.

وی گفت: استهلاک اسکناس‌های تولیدی کشورمان نیز بالا است، به طوری که سالیانه ۷۰۰ میلیون برگ اسکناس امحا می شود، اما با اجرای این طرح به نصف خواهد رسید.

همتی بیان کرد: در اجرای این شیوه، مطابق آنچه امروز در جامعه رایج است عمل خواهد شد، به طوری‌که شاهدیم همه مردم به چک‌پول‌های بانک مرکزی چک پول ۵۰ تومانی اطلاق می‌کنند نه چک‌پول ۵۰۰ هزار ریالی؛ بانک مرکزی نیز به مسائل و موضوعات رایج جامعه توجه دارد.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد:‌ اصلاح نظام بانکی، اصلاح مقررات، سیاست‌های پولی، اصلاح نظام‌های ارزی، صادرات، تخصیص ارز و غیره همگی به عنوان اولویت‌های بانک مرکزی است که در حال انجام است و در کنار آنها طرح حذف چهار صفر از پول ملی نیز اجرایی خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ این طرح نیز از کارهای ضروری است و دولت به اتفاق آرا آن را تصویب کرد و انتظار می‌رود در مجلس هم به تصویب برسد که در این صورت هرچه قانون مقررساخت، همان اجرا شود.

همتی بیان کرد:‌ هزینه امحا و چاپ اسکناس‌های فعلی، بیش از هزینه چاپ پول‌های جدید است و برآورد می شود در حد ۱۰ تا ۲۰ میلیارد تومان در یک افق ۱۰ ساله به هزینه‌ها اضافه شود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت:‌ با انجام این مهم، مشکل ظاهری واحد پولی کشورمان در رابطه با ارزهای خارجی نیز اصلاح می‌شود.

وی در خصوص بازار متشکل ارزی بیان کرد:‌ مطابق گزارشی که دو روز پیش دریافت شد، آمادگی کامل برای راه‌اندازی این بازار وجود ندارد، زیرا هنوز برخی بانک‌ها نتوانسته‌اند نرم‌افزارهای ارتباطی‌شان را برقرار کنند، برخی صرافی‌ها نیز فرم‌ها را پر نکرده‌اند و آمادگی ندارند.

همتی تاکید کرد: تا زمانی که اطمینان حاصل نشود، این بازار راه‌اندازی نخواهد شد ‌و حداقل تا عید قربان راه‌اندازی نمی شود.

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تبریک فرا رسیدن ۱۷ مرداد روز خبرنگار، با بیان اینکه ۱۳ سال از عمر خود را در رده‌های مختلف خبری سازمان صداوسیما گذرانده، اظهار داشت: ‌نقش رسانه‌ها در خنثی‌سازی جنگ روانی دشمنان بسیار مهم است و چنانچه تاکنون توانسته‌ایم مسائل مهم کشوری را پیش ببریم با کمک رسانه‌ها میسر شد.

وی گفت:‌ پیشبرد سیاست‌های پولی، رشد اقتصادی و دستیابی به رونق اقتصادی، با اطلاع‌رسانی و تبیین مسائل از سوی رسانه‌ها امکان‌پذیر می‌شود و در این زمینه به حمایت‌ها و نقد سازنده رسانه‌ها نیاز است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت:‌ در یک سال گذشته همه رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها، سایت‌ها، روزنامه‌ها، فضای مجازی و صداوسیما کمک کردند تا از یکی از مقاطع حساس تاریخی کشور به سلامت عبور شود.

همتی در پایان با بیان اینکه دشمنان به خواسته خود نرسیده‌اند، خاطرنشان کرد:‌ فشار و سختی بر مردم وجود دارد، اما از قله فشارها گذشته‌ایم و در سرازیری به سر می‌بریم و در هفته‌ها و ماه‌های آینده وضعیت بهتر خواهد شد.

 

منبع: مهر

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند