تجارت‌نیوز گزارش می‌دهد:

روند عجیب قیمت دلار!/ یک شایعه بازار ارز را بهم ریخت

روند عجیب قیمت دلار!/ یک شایعه بازار ارز را بهم ریخت

در حالی که ابتدای هفته انتظار می‌رفت دلار مسیر صعودی طی کند، دیروز و امروز با کاهش مواجه شد. فعالان بازار با توضیح علت این رفتار خلاف انتظار، از بدبینی این روزهای بازار ارز به مذاکرات و شایعه‌ای که امروز بازار را با تردید مواجه کرده، می‌گویند.

به گزارش تجارت‌نیوز، دو روز انتهایی هفته گذشته دلار آمریکا توانست مرز ۲۶ هزار تومان را فتح کند و حتی تا پایان جمعه شب به ۲۶ هزار و ۲۰۰ تومان برسد. اما در حالی که انتظار می‌رفت دلار هفته را با افزایشی چشمگیر آغاز کند و نوسان در کانال ۲۶ هزار تومانی بماند، اسکناس آمریکایی پا پس کشید و دوباره ۲۵ هزار تومانی شد.

برخی کارشناسان علت این مسئله را عدم افزایش نرخ حواله درهم می‌دانند. تحلیلگران فنی باور دارند تا زمانی که قیمت درهم زیر مرز هفت هزار تومانی قرار دارد، شانس صعود دلار در بازار داخلی بالا نیست.

بعضی دیگر هم معتقدند علت صعود دلار در انتهای هفته گذشته چند روز تعطیلی روزهای قبل از آن بوده که موجب شده بازار در فضایی هیجانی بازگشایی شود. بنابراین با آغاز هفته دلار به روند نرمال خود بازگشته است.

البته دسته سومی هم هستند که معتقدند در هفته آخر دولت دوازدهم، طبیعتا سعی می‌شود با عرضه بیشتر دلار زمینه کاهش یا حداقل ثبات موقتی آن فراهم شود. پس رفتار خلاف انتظار و کاهشی دلار تعجبی ندارد.

جالب‌تر آنکه امروز هم در ادامه روند دیروز بازار ارز با نرخ‌های کاهشی در صرافی‌ملی و معاملات غیررسمی آغاز شد. آن هم درحالی که روز گذشته حمله به کشتی تجاری رژیم صهیونیستی ماجراساز شد.

این نخستین باری بود که جمله به کشتی تجاری خسارت جانی در میان غیر نظامیان به بار آورد! حالا رژیم صهیونیستی مدعی شده که مدارک خود را برای متهم کردن ایران به بریتانیا داده و برخی رسانه‌ها هم گزارش کردند که بریتانیا ایران را مقصر معرفی کرده است.

هرچند مسئولان ایرانی عنوان کردند که نقشی در ماجرا نداشته‌اند اما رژیم صهیونیستی با تهدید ایران، هشدار داده که موضوع را از طریق سازمان ملل پیگیری خواهد کرد.  آمریکا نیز از رژیم صهیونیستی در این مسئله اعلام حمایت کرده و این موضوع به افزایش نگرانی‌ها درباره مذاکرات وین دامن زده است.

حالا این ماجرا هم مزید بر علت شده تا خوش‌بینی‌ها بیش از این از بازار سلب شود. به گفته فعالان بازار  همین عامل امروز خریدهای احتیاطی را در بازار ارز بالا برده است و حالا دیگر احتمال صعودی بودن مسیر دلار بیش از نزولی بودن آن است.

البته آنطور که از اظهارات معامله‌گران عمده بازار برمی‌آید شایعه تعطیلی دوهفته‌ای پایتخت است که در ساعات فعلی در بازار می‌تازد و می‌تواند مسیر نرخ را تغییر دهد.

روز گذشته وزیر بهداشت در نامه‌ای به رهبری خواستار تعطیلی پایتخت برای مبارزه با کرونا شد. هر چند هنوز هیچ خبری در این باره داده نشده اما فروشنده‌های بازار از ترس برخورد با تعطیلی دو هفته‌ای بازار شروع به فروش ارز کرده‌اند. با وجود این، همچنان تعداد خریداران بازار از فروشندگان بیشتر است و ظاهرا بدبینی به آینده مذاکرات کار خودش را کرده است.

فعالان بازار در گفتگو با تجارت‌نیوز عنوان می‌کنند که اگر خبر تعطیلی بازار صحت نداشته باشد، احتمالا روند تقاضا رو به رشد باشد و قیمت افزایشی‌ شود اما اگر تعطیلی رخ بدهد تقاضا سرکوب و نرخ تا حدی کنترل می‌شود.

برای تحلیل بهتر بازار ارز گزارش دلار ۲۶ هزار تومانی چقدر محتمل است؟ را بخوانید.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند