روند پیشرفت پروژه‌های فنی ایران در عراق بررسی شد

با سفر رییس سازمان توسعه تجارت ایران به عراق، روند پیشرفت پروژه‌های فنی و مهندسی شرکت‌های ایرانی که در کشور عراق در حال اجراست پیگیری شد.

به گزارش تجارت‌نیوز، ایران پروژه ورزشگاهی الزوراء با ظرفیت 12 هزار و 500 نفر و پروژه ورزشگاهی التاجیات با ظرفیت 60 هزار نفر را در بغداد می‌سازد، که پیشرفت اجرایی هر کدام به ترتیب حدود 41 درصد و 30 درصد است. شرکت‌های مهندسی ایرانی خط راه‌آهن بین دو بخش حجاما و ساوا را نیز در دست ساخت دارند.

در این ملاقات‌ها طرفین موانع و مشکلاتی داشتند که سر راه شرکت‌های دو طرف وجود دارد را بررسی نموده و راهکارهای رفع موانع و تسریع در آن را خواستار شدند.

وزارت صنایع عراق در حال حاضر حدود 140 کارخانه دارند که حدود 30 شرکت دولتی انها را مدیریت می‌کنند. کارخانه‌های مذکور برای تولید محصول، بعضا مواد و تجهیزات مورد نیاز خود را از خارج تامین می‌کنند ولی به دلیل عدم رقابتی بودن، نیاز سایر وزارتخانه‌ها از خارج از کشور با کالای ساخته شده تامین می‌شود.

معاون وزیر بازرگانی عراق در ملاقات با خسروتاج درخواست خود را برای مشارکت شرکت‌های ایرانی در ساخت سیلوهای بتونی و فلزی و همچنین بازسازی و تعمیرات سیلوهای قدیمی عراق مطرح کرد که مورد پذیرش طرف ایرانی نیز قرار گرفت.

تعدادی از کارخانجات صنعتی عراق همچون تولید کابل، صنایع خودروسازی، صنایع فولاد، صنایع شیمیایی، مصالح ساختمانی، فرآورده‌های بهداشتی و… بر اساس مواد دریافتی از ایران کار می‌کنند.

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند