کد خبر: 173685

مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد:

شرط افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در سال آینده

مدیرعامل بانک مسکن با تاکید بر اینکه همواره نسبت پرداخت تسهیلات یک واحد مسکونی متوسط در تهران باید در حد ۵۰ درصد حفظ شود، گفت: تلاش بانک مسکن این است که تسهیلات پرداخت‌شده ۵۰ درصد قیمت مسکن را پوشش دهد.

شرط افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در سال آینده
سرویس بازار -

محمد هاشم‌ بت‌شکن در پاسخ به این سوال که اگر سال آینده قیمت مسکن رشد کند، سقف تسهیلات خرید مسکن (صندوق یکم با سقف ۸۰ میلیون تومان) نیز افزایش خواهد یافت، گفت: به هر حال فعلا بانک مسکن برنامه‌ای برای افزایش سقف تسهیلات ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، وی در عین حال تصریح کرد: بانک مسکن می‌خواهد همواره نسبت تسهیلات به ارزش واحد مسکونی متوسط در تهران در حد ۵۰ درصد حفظ شود، بنابراین اگر زمانی این تناسب بر هم بخورد، خودبه‌خود این اتفاق خواهد افتاد که سقف تسهیلات مسکن افزایش یابد.

بت‌شکن خاطرنشان کرد: به هر حال تلاش بانک مسکن این است که تسهیلات پرداخت‌شده ۵۰ درصد متوسط قیمت مسکن را در تهران پوشش دهد.

وی تصریح کرد: سقف کنونی وام مسکن که ۸۰ میلیون تومان است و در حال حاضر ۵۰ درصد یک واحد مسکونی متوسط متراژ را جوابگوست.

بر اساس این گزارش پیش از این مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرده بود که در حال حاضر نرخ تسهیلات ۸۰ میلیونی خرید مسکن برای بافت‌های فرسوده ۸ درصد و سایر مناطق ۹٫۵ درصد است و بازپرداخت آن ۱۲ ساله است. این مدل که در حال حاضر وجود دارد در استطاعت مالی متقاضیان است.

جدیدترین گزارش بانک مرکزی حکایت از گران شدن قیمت مسکن در تهران دارد،‌ بر اساس آمار منتشرشده این بانک معاملات مسکن پایتخت در آبان‌ امسال ۱۸٫۵ درصد افزایش یافته است.

مطابق آمار بانک مرکزی در آبان امسال، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۱۴ هزار و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۸٫۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های املاک شهر تهران ۴۸٫۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰٫۹ درصد افزایش یافته است.

از مجموع ۱۴ هزار و ۷۶۴ واحد مسکونی معامله‌شده واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۷٫۲ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است.

سهم مذکور در مقایسه با آبان ماه ۹۵ بالغ بر ۵ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

در آبان ماه امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده در شهر تهران ۴۸٫۹ میلیون ریال بود که در مقایسه با مهر ۹۶ و ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۲٫۱ و ۱۰٫۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در هشت ماه ابتدایی امسال نیز تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی تهران به ۱۱۳ هزار و ۸۰۰ واحد رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷٫۷ درصد افزایش یافته است.

در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای احد مسکونی معامله‌شده در شهر تهران ۴۶٫۵ میلیون ریال بود که نسبت به هشت ماه سال گذشته ۷٫۱ درصد افزایش یافته است.

 

منبع: فارس

دیدگاه شما

لطفا فارسی تایپ کنید و با حروف لاتین (فینگلیش) ننویسید.
نظرات پس از بازبینی منتشر می‌شود

بازار

اونس طلا (%0.12)
1332.1
1.5
مثقال طلا (%0)
623200
سکه امامی (%0)
1479900
دلار (%0)
4500
یورو (%0)
5523
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

رسانه تجارت‌نیوز بستری آنلاین برای دایره متنوعی از محتوای اقتصادی است. اخبار به‌روز، تحلیل‌های کارشناسانه و آموزش‌‌های مفید در اقتصاد و تجارت را از کانال‌های مختلف در دسترس شما قرار می‌دهیم. آرمان ما گردش آزادانه جریان اطلاعات در اقتصاد کشور است. تلاش می‌کنیم منبع موثقی برای کنش‌گران اقتصادی باشیم.