شینهوا: ایران از خروج آمریکا از برجام هراسی ندارد

شینهوا: ایران از خروج آمریکا از برجام هراسی ندارد
شینهوا خبرگزاری رسمی چین گزارش کرد که جمهوری اسلامی ایران از تهدیدهای آمریکا برای خروج از برجام هراسی ندارد.

شینهوا نوشت مقام‌های ایران تاکید دارند ابزارهای لازم را برای مهار آمریکا در اختیار دارند و این کشور در مورد خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای هیچ نگرانی ندارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، گزارش خبرگزاری رسمی چین حاکی است که از دیدگاه مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی، اقتصاد ایران وابسته به حضور آمریکا در توافق هسته‌ای نیست تا با خروجش شکننده شود.

تارنمای ‘چاینا ارگ’ نیز در همین رابطه نوشت ایران از مدت‌ها قبل خود را برای مقابله با تحولات و از جمله خروج احتمالی آمریکا از توافق هسته‌ای آماده کرده است.

این گزارش ادامه می‌دهد که ایران تهدید کرده است این اقدام آمریکا را بی پاسخ نمی‌گذارد و اگرچه این کار به همه جوانب ذی‌ربط لطمه می زند، اما ایران می‌تواند با تحولات بدرستی و با قدرت مقابله کند.

در گزارش رسانه‌های چین آمده است که آژانس انرژی اتمی از پیشرفت‌های فنی در عرصه هسته‌ای خبر داده است که رونمایی از آن‌ها می‌تواند آمریکا را شگفت زده کند.

در این گزارش‌ها خاطر نشان شده است که از جمله اقدامات مقابله جویانه ایران این خواهد بود که می‌تواند تنها در خلال چهار روز غنی سازی ۲۰ درصدی را شروع کند.

خبرگزاری رسمی چین می‌نویسد که محمد‌جواد ظریف وزیر خارجه ایران حتی اعلام کرده است که ایران در صورت خروج آمریکا از برجام آماده است تا فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سربگیرد.

گزارش تصریح می‌کند که ایران تغییر در توافقنامه هسته‌ای را نمی‌پذیرد و حاضر نیست دوباره بر سر آن مذاکره کند و یا اینکه محدودیت‌ها و تعهداتی فراتر از آن را قبول کند.

در همین حال وزیر امور خارجه روسیه روز گذشته در پکن با تاکید بر غیر‌ممکن بودن بازنگری در برجام، گفت: با همتای چینی خود توافق کردیم که روسیه و چین مقابل هرگونه کارشکنی و خرابکاری آمریکا علیه برجام بایستند.

سرگئی لاوروف در نشست خبری مشترک با وانگ یی همتای چینی خود در پکن گفت: مسکو و پکن اجازه نخواهند داد هیچ کشوری توافق هسته‌ای با ایران را تخریب کند.

لاوروف و وانگ یی در این نشست خبری بار دیگر بر لزوم حفظ و ادامه حیات این توافق بین المللی تاکید کردند.

 

منبع: ایرنا

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند