صادرات ايران به قطر ممنوع نيست

صادرات ايران به قطر ممنوع نيست

رئیس اتاق بازرگانی ایران و قطر گفت: مراودات ما با قطر با احتیاط انجام می‌شود و هرچند آنها ممنوعیتی برای کالاهای ما اعلام نکرده‌اند اما تجارت ما بسیار از این موضوع متاثر شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، عدنان موسی‌پور در مورد تصمیم کشورهای همسایه مبنی بر سخت‌گیری تجاری با ایران در اثر شیوع ویروس کرونا گفت: به نظر بنده تا زمانی که ویروس در کشور شیوع دارد این روند هم بايد ادامه داشته باشد. اما ممکن است واکنش کشورها متفاوت باشد مثلاً کشور کویت مانع از ورود کشتی‌هایی می‌شود که کار اداری آن تمام شده و هزینه‌های گمرکی را نیز پرداخت کرده باشد و کشور قطر، موضع متعادل‌تری را در پیش گرفته و بیشتر جنبه هزینه، مالی و پولی با ایران را رعایت می‌کند.

وی ادامه داد: در این موارد دولت‌ها به سرعت و بر اساس منافع خود تصمیم می‌گیرند و منافع کشورهای دیگر را در اولویت بعدی قرار می‌دهند و تصمیم این کشورها از نظر شهروندان آنها که به دنبال دفاع از سلامت‌شان است قطعاً درست خواهد بود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و قطر متذکر شد: بسیار جالب است که این تصمیمات تنها در مقابل ایران گرفته می‌شود بطوری که بسیاری از کشورهای همسایه ما، پروازهای خود به کشور چین را ادامه می‌دهند، مبادلات تجاری برقرار و کشتی‌های چینی در رفت و آمد است اما برای ما این گونه نیست. در واقع این موضوع مربوط به همان قدرت مذاکره یا دست برتر داشتن دولت و وزارت امور خارجه است که از چه اهرم‌های فشاری می‌تواند مانع از متضرر شدن تجار ایرانی شود.

موسی‌پور در مورد روابط ایران و قطر گفت: تا امروز هواپیمایی قطر پروازهای خود را قطع نکرده است و از معدود شرکت‌هایی است که همکاری بالایی با ایران داشته است اما اخیراً اعلام کرده هر ایرانی باید پس از بازگشت به قطر، ۱۴ روز در قرنطینه باشد. بنابراین این شرایط باعث شده تا مراودات ما با احتیاط انجام شود و هرچند قطری‌ها ممنوعیتی برای کالاهای ما اعلام نکرده‌اند اما تجارت ما تا امروز بسیار از این موضوع متاثر شده است.

منبع: ايلنا 

 

 

 

نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند