نبی پور عنوان کرد:

اختلاف ۳۰۰۰ تومانی قیمت تخم مرغ با قیمت تمام‌شده

اختلاف ۳۰۰۰ تومانی قیمت تخم مرغ با قیمت تمام‌شده

نایب رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ با قیمت تمام‌شده خود حداقل ۳ هزار تومان فاصله دارد که نیازمند حمایت دولت برای کاهش ضرر مرغدار هستیم.

به گزارش تجارت‌نیوز، ناصر نبی‌پور، نایب رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، از ثبات قیمت تخم مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم‌اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۴ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار و ۶۰۰ معادل شانه‌ای ۹ هزار تومان است که با قیمت تمام‌شده خود حداقل ۳ هزار تومان فاصله دارد.

وی افزود: قیمت تمام‌شده تولید از دیدگاه تشکل‌ها ۸ هزار و ۵۰۰ تومان و از منظر وزارت جهاد کشاورزی ۷ هزار ۵۰۰ تومان است که متاسفانه تاکنون نرخ مصوب اعلام نشده است.

نبی‌پور از تولید روزانه ۲ هزار و ۸۰۰ تن تخم مرغ در کشور خبر داد و گفت: با توجه به زیان ۳ هزار تومانی در فروش هر کیلو تخم مرغ، مرغ‌داران طی ۲ ماه اخیر زیان وحشتناکی را متحمل شده‌اند که با استمرار این روند صنعت با چالش جدی مواجه خواهد شد.

این مقام مسئول ادامه داد: با وجود بهبود نسبی تقاضا برای خرید تخم مرغ پس از پایان ماه مبارک رمضان نمی‌توان انتظار داشت بدون حمایت دولت ضرر مرغدار به نصف قیمت تمام‌شده برسد، چرا که در فصل گرما همانند سایر کشور‌ها تقاضای چندانی برای خرید تخم مرغ در بازار وجود ندارد.

نبی‌پور حداقل مازاد روزانه تخم مرغ را ۲۵۰ تن در کشور اعلام کرد و افزود: با وجود مازاد ماهانه ۷ تا ۸ هزار تن تخم مرغ در کشور، باید تمهیدات جدی برای کاهش زیان تولید‌کنندگان از طریق صادرات و غیره اندیشیده شود و در غیر این صورت مرغداران به سبب افزایش هزینه‌های تولید و بدهی انباشته به بانک‌ها قادر به ادامه تولید نخواهند بود.

نایب‌رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران ادامه داد: در حال حاضر واحدی که روزانه یک تن تخم مرغ تولید می‌کند، در فروش محصول خود حداقل ۳ میلیون تومان متضرر می‌شود که ادامه این روند برای مرغ‌دار غیرقابل‌توجیه است.

به گفته نبی‌پور طبق دستور وزیر جهاد کشاورزی، پشتیبانی امور دام باید حمایت‌های لازم را برای خرید تضمینی تخم مرغ توسط اتحادیه میهن به عمل آورد تا مشکلی در تولید و جوجه‌ریزی برای ماه‌های آتی ایجاد نشود.

نبی‌پور با انتقاد از افزایش کرایه حمل‌ونقل و دریافت مبلغ مازاد پشت بار‌نامه گفت: در حال حاضر افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل از قیمت تخم مرغ شرایط را برای مرغداران وحشتناک‌تر کرده است چرا که مرغ‌داران برای حمل هر کیلو تخم مرغ رقمی معادل ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان باید بپردازند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بازار نهاده‌های دامی تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم‌اکنون هر کیلو کنجاله سویا با نرخ ۳ هزار و ۷۰۰ تا ۴ هزار تومان و ذرت ۱ هزار و ۶۰۰ تا ۱ هزار و ۷۰۰ تومان در بازار آزاد عرضه می‌شود که به سبب اختلاف معنادار با نرخ مصوب بر افزایش هزینه‌های تولید دامن زده است.

نایب‌رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران درباره آخرین وضعیت صادرات گفت: در حال حاضر مقدار محدودی تخم مرغ به افغانستان صادر می‌شود که با پاک‌شدن کشور از آنفولانزای حاد پرندگان در لیست جهانی بهداشت محدودیتی در صادرات تخم مرغ نداریم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

این مطلب را به اشتراک بگذارید
نظرات
سردبیر تجارت‌نیوز پیشنهاد می‌کند